Aktuálně:

Babiš slibuje NATO plnění závazků. Jenže čísla nesedí

18.04.2026, Autor: Josef Neštický

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Babiš slibuje NATO plnění závazků. Jenže čísla nesedí

Premiér Andrej Babiš ujistil generálního tajemníka aliance Marka Rutteho, že Česká republika udělá vše pro splnění svých závazků. Vzápětí však přiznal neshodu. Pohled jeho vlády na obranné výdaje se od názoru partnerů liší. Nejde přitom o pouhý technický detail. Ve hře jsou desítky miliard korun. Jde o to, zda Česko skutečně plní své sliby.

Setkání obou politiků v Praze přišlo v citlivém okamžiku. Rutte objíždí členské země. Soustředí se na ty, kterým hrozí problémy se splněním obranných závazků. Praha na tomto seznamu evidentně figuruje. Prezident Petr Pavel už dříve otevřeně varoval, že část výdajů ministerstva dopravy pravděpodobně nebude možné uznat jako obranné. Česko tak nesplní povinná dvě procenta výkonu ekonomiky na obranu.

Rozpočtová matematika, která nesedí

Babiš na společném vystoupení s Ruttem zdůraznil důležitou věc. Výdaje na obranu jsou pro jeho vládu prioritou. Jako příklad uvedl záměr vybudovat větší armádu. Pak však přišlo klíčové přiznání. Naše čísla jsou prý jiná. Obě strany se proto dohodly na výměně dat. Oba týmy prodiskutují, co vlastně do obranných výdajů patří a co ne.

Vláda počítá jinak než aliance. Není to přitom pouhá teoretická debata o metodice. Ministerstvo obrany dostalo nyní o desítky miliard korun méně, než navrhovala předchozí vláda. Babiš tento krok opakovaně odůvodňoval zděděným rozpočtem. Fakticky jde však o politické rozhodnutí s bezpečnostními důsledky.

Rutte v Praze diplomaticky připomněl jednu skutečnost. Každá členská země vede náročné rozpočtové diskuse. Zároveň však zdůraznil, že vyšší výdaje na obranu nejsou jen povinností. Podporují hospodářský růst, inovace a vytváří pracovní místa. Z ekonomického hlediska tedy nejde o vyhozené peníze. Ačkoli právě to někdy zaznívá v domácí debatě.

Co se bude dít v Ankaře?

Chystané vrcholné setkání aliance v Ankaře bude pro Česko testem. Na programu budou obranné výdaje, podpora Ukrajiny a průmyslová výroba v obranném sektoru. Právě v této oblasti by podle Rutteho mohlo Česko výrazně zabodovat. Země má totiž dlouhou tradici ve zbrojní výrobě. Úspěšně také realizovala muniční iniciativu. Ta dodala Ukrajině miliony dělostřeleckých granátů.

Fungování aliance není poháněno prázdnými slovy. Funguje na konkrétních číslech, schopnostech a důvěryhodnosti. Právě ta je teď v sázce. Otázka nezní, zda Česko chce být spolehlivým spojencem. Otázka zní, zda je ochotno za to zaplatit. A také uznat, že domácí čísla musí odpovídat těm aliančním. V bezpečnostní politice totiž platí jasné pravidlo. Buď jsi spolehlivý, nebo nejsi. Nic mezi tím neexistuje.

Zdroj info: TASR

Autor: Josef Neštický 

Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Rozpočet EU v patu. Kyperský summit ukázal hluboké rozpory

25.04.2026, Autor: Marek Hájek

Evropští lídři se sešli v kyperské Nikósii, aby projednali příští dlouhodobý rozpočet Unie. Málokdo čekal průlom. António Costa, předseda Evropské rady, sice označil debatu za „důležitý milník“, ale diplomaté za zavřenými dveřmi mluvili jinak: „Neočekávejte, že někdo ustoupí ze svých pozic. Na to je ještě příliš brzy.“

Trump vylučuje jaderné zbraně. Tlak na Írán ale pokračuje

25.04.2026, Autor: red

Americký prezident Donald Trump kategoricky vyloučil použití jaderných zbraní ve válce s Íránem. „Proč bych použil jadernou zbraň? Úplně jsme je zničili i bez ní, a to celkem běžnými prostředky,“ prohlásil v Bílém domě. Zároveň však naznačil, že s mírovou dohodou nebude spěchat – chce dosáhnout řešení, které označuje za „nejlepší“ a „trvalé“.

Rusko obchází sankce přes kryptoměny. EU chystá tvrdý zásah

25.04.2026, Autor: Josef Neštický

Evropská unie schválila dvacátý balíček sankcí proti Rusku, ale Kyjev už má jasno: nestačí to. Ukrajina chce, aby Brusel v připravovaném 21. balíčku definitivně uzavřel všechny skuliny, kterými Moskva obchází finanční restrikce pomocí kryptoměn. A tentokrát to myslí vážně – diskuse o dalších opatřeních už běží.

Čínský tichý vpád: Peking kolonizuje Donbas pod rouškou neutrality

25.04.2026, Autor: Marek Hájek

Zatímco Čína oficiálně neuznává ruskou anexi Krymu ani Donbasu, její firmy tam mezitím budují ekonomickou říši. Jüan se stal druhou měnou, čínské stroje těží uhlí a kamenolomy zásobují stavby. Peking hraje hru na dvě strany – a zatím mu to vychází.

Polsko žene Mercosur k soudu. „Jde o potravinovou bezpečnost“

25.04.2026, Autor: red

Polská vláda se rozhodla zasadit dohodě mezi Evropskou unií a jihoamerickým blokem Mercosur další úder. Vicepremiér a ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz oznámil, že Varšava podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. Termín? Do 26. května. Důvod? Podle Polska jde o bezpečnost potravin, ochranu domácího trhu a také o způsob, jakým byla dohoda schválena.

Babiš versus Brusel: Bitva o evropský rozpočet začíná

25.04.2026, Autor: red

Český premiér Andrej Babiš se vrátil z kyperského summitu EU s jasným vzkazem: dohoda o novém sedmiletém rozpočtu Unie bude „extrémně těžká“ a letos se pravděpodobně nestihne. Předseda Evropské rady António Costa přitom usiluje o politickou shodu už do konce roku 2026. Mezi ambicemi Bruselu a realitou členských států zeje propast – a Česko se ocitá uprostřed sporu o peníze, priority a principy.

Trumpův byznys na Balkáně: Plynovod za miliardy bez tendru

24.04.2026, Autor: Josef Neštický

Brusel se poprvé otevřeně postavil proti obchodnímu projektu lidí z nejbližšího okolí Donalda Trumpa. Jde o plynovod v Bosně a Hercegovině za 1,5 miliardy dolarů, jehož zadání bez výběrového řízení by mohlo Sarajevo připravit o naději na vstup do EU. Příběh, kde se mísí geopolitika, rodinné vazby a pochybná transparentnost ukazuje, jak křehké jsou transatlantické vztahy v éře „America First“.

Blízký východ se přetahuje s Ukrajinou o rakety Patriot

24.04.2026, Autor: Josef Neštický

Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro CNN otevřeně přiznal, co se v kuloárech mezinárodní diplomacie šeptá už měsíce: válka v Íránu může Kyjevu zkomplikovat přístup k americkým protiraketovým systémům. A protože výroba raket Patriot v USA není nafukovací balón, ukrajinský prezident má důvod k obavám.

Černá Hora míří do EU: Balkánský trpaslík s velkými ambicemi

24.04.2026, Autor: red

Zatímco Evropská unie řeší krize od energetiky po migraci, jedna malá země na Balkáně tiše krok za krokem dělá domácí úkoly. Černá Hora, stát s 620 tisíci obyvateli, si vytyčila cíl, který zní téměř drzě: stát se členem EU už v roce 2028. A Brusel jí to zjevně věří – právě schválil zahájení prací na přístupové smlouvě. Poprvé od roku 2013, kdy do Unie vstoupilo Chorvatsko.