e-news.cz - kurzy
Reklama

Růst spotřebitelských cen se nejvíce promítl do potravin

14.07.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Růst spotřebitelských cen se nejvíce promítl do potravin

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně rostly tempem přes dvě procenta.

Na růstu mělo podíl zejména zdražení potravin, v rámci kterých nejvýznamněji zdražilo máslo, a to o třiačtyřicet procent. Ceny rostly i u dalších mléčných výrobků. U pohonných hmot, které dlouhodobě zlevňovaly, začalo klesat tempo snižování cen. Z  dalších segmentů trhu zaslouží pozornost například mobilní telefony, které zlevňují.
Cena másla v červnu dosáhla na rekordních 187,5 koruny za kilogram, kostku v obchodě tak lze v průměru koupit za 47 korun. Příčinou je podle Potravinářské komory ČR rostoucí světová poptávka. Mluvčí komory Dana Večeřová poukázala rovněž na rozdíl v ceně másla na českém a na německém trhu, kdy při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší DPH u potravin v Česku. Navíc podle ní mají obchodní řetězce až šedesátiprocentní přirážku.
Obchodní řetězce však tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. Například mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková mluví o nedostatku smetany na trhu. „V současné době pracujeme s nákupní cenou smetany o 100 procent vyšší než například ve stejném období v loňském roce,“ uvedla Hobíková.
Výrazné zdražení zaznamenaly i další mléčné výrobky. Například ceny sýrů vzrostly o 15,9 procenta, jogurty jsou dražší o 13,5 procenta. Nárůst cen se dotkl také třeba cukru a vajec. Ceny potravin se meziročně zvýšily o 5,4 procenta a jednalo se o nejvyšší nárůst od srpna 2013.
Zlevnily mobilní telefony, pohonné hmoty byly nejlevnější od konce roku 2016
Naopak zlevnění zaznamenaly mobilní telefony, jejichž ceny ve srovnání s loňským červnem klesly o 14,1 procenta. Meziroční tempo růstu cen zpomalilo u pohonných hmot na 1,7 procenta (z květnových 7,8 procenta). Ve srovnání s minulým měsícem pohonné hmoty zlevnily o 1,9 procenta. Průměrná cena benzinu byla v červnu nejnižší od loňského prosince (30 korun za litr). Litr nafty, který stál v průměru asi 29 korun, byl nejlevnější od listopadu minulého roku.
Červnový vývoj cen podle analytiků nahrává tomu, aby Česká národní banka na přelomu léta a podzimu zvýšila úrokové sazby. „Cenový vývoj nahrává tomu, aby se ČNB stala první centrální bankou v regionu, která přistoupí ke zvyšování sazeb v současném hospodářském cyklu. K tomuto kroku dojde již na srpnovém měnově politickém zasedání,“ uvedl pro ČTK analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Ten očekává, že se růst cen bude tento rok držet nad dvěma procenty a na podzim vzroste na 2,5 procenta.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Co pro spotřebitele znamená obrat v úrokových sazbách v USA? 

22.09.2025, Autor: red

Americká centrální banka (Fed) nedávno snížila úrokové sazby, poprvé v roce 2025, a otevřela tak novou kapitolu měnové politiky. Jak tento krok ovlivní nás, české spotřebitele? Od levnějšího dovozu z USA po možné změny v úvěrech – pojďme se podívat, co tento obrat přináší.

Německo se pravděpodobně vyhne technické recesi, tvrdí centrální banka

21.09.2025, Autor: Marek Hájek

Německá ekonomika se ocitá na křižovatce. I když ve druhém čtvrtletí 2025 zaznamenala pokles HDP o 0,3 %, nové údaje o růstu průmyslové výroby a optimismus centrální banky naznačují, že technická recese – tedy dva po sobě jdoucí poklesy – nemusí přijít. Jaké jsou skutečné vyhlídky a co to znamená pro nás v Česku, kde na německém trhu stojí a padá velká část našeho exportu?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Big Mac mluví jasně: Euro je vůči dolaru nadhodnoceno o 15 %

21.09.2025, Autor: red

Je možné změřit hodnotu měny pomocí hamburgeru? Podle Big Mac Indexu, který vydává časopis The Economist, je to nejen možné, ale i překvapivě výmluvné. K červenci 2025 je euro vůči americkému dolaru nadhodnoceno o 15,2 %, což má dopady nejen na globální trhy, ale i na české firmy a domácnosti. 

Generace Z jako učitelé AI: Jak mladí mění firmy a sbližují generace

18.09.2025, Autor: Marek Hájek

Když si představíte mentora, vidíte zkušeného veterána, který radí nováčkovi? Zapomeňte na to. Podle nového průzkumu společnosti IWG z roku 2025 se role obracejí – 59 % zaměstnanců generace Z učí své starší kolegy, jak ovládnout umělou inteligenci (AI), a přitom mění celou firemní kulturu.

Evropské technologické sny ožívají: Klarna na burze a sázka ASML na Mistral

17.09.2025, Autor: red

Evropa má důvod k optimismu. Září přineslo dvě události, které mohou být zlomem pro technologický sektor starého kontinentu – úspěšné IPO švédské fintech hvězdy Klarna a strategické partnerství nizozemského gigantu ASML s francouzským AI startupem Mistral. Jsou to jen izolované úspěchy, nebo skutečný začátek nové éry evropské technologické suverenity?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Teď je správný čas, věří některé domácnosti a fixují ceny energií

17.09.2025, Autor: Marek Hájek

V září se české domácnosti znovu ocitají na rozcestí – fixovat ceny energií a chránit rodinný rozpočet před výkyvy trhu, nebo riskovat a čekat na možné další poklesy? Po dramatických letech zdražování a následné stabilizaci cen se fixace jeví jako bezpečné útočiště. Je ale opravdu teď ten správný čas?

Snížení úrokových sazeb na dosah? Američtí investoři čekají na tah Fedu

15.09.2025, Autor: Marek Hájek

Americké finanční trhy jsou v očekávání. Na zasedání 16.–17. září by mohl Federální rezervní systém (Fed) snížit úrokové sazby, což by mohlo být prvním krokem k uvolnění měnové politiky po letech zpřísňování. Jaké jsou důvody tohoto očekávaného obratu a co to znamená pro nás v Česku?

Von der Leyenová slíbila silnější Evropu: Jsme na dobré cestě, nebo ve slepé uličce?

15.09.2025, Autor: Josef Neštický

Ursula von der Leyenová na začátku roku 2025 představila ambiciózní plán „Kompas konkurenceschopnosti“, který má Evropu posunout na špičku globální ekonomiky. V září však výsledky vyvolávají otázky – zatímco některé kroky slibují pokrok, jiné narážejí na politické rozepře a byrokratické překážky. Jak si tedy Evropa vede v závodě s USA a Čínou?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI: Amerika a Čína zrychluje, Evropa reguluje

14.09.2025, Autor: Josef Neštický

Umělá inteligence (AI) se v roce 2025 stala klíčovým bojištěm globální konkurence. Zatímco USA sází na rychlost a deregulaci, Čína buduje technologickou soběstačnost a Evropa, včetně Česka, hledá rovnováhu mezi inovacemi a regulací. Jaké jsou strategie velmocí a co to znamená pro naše firmy a budoucnost práce?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama