Aktuálně:

Kirill Dmitriev: Putinův muž pro všechno, nebo most k míru?

24.11.2025, Autor: Josef Neštický

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Kirill Dmitriev: Putinův muž pro všechno, nebo most k míru?

Když americký ministr financí Scott Bessent označil Kirilla Dmitrieva za „ruského propagandistu“, nebyl to jen diplomatický škleb. Pětapadesátiletý šéf Ruského fondu přímých investic se za poslední měsíce stal tváří něčeho, co by ještě loni znělo jako science fiction: návratu Ruska z mezinárodní izolace. A právě Dmitriev sedí u stolu s americkým vyslancem Stevem Witkoffem a vyjednává o mírovém plánu pro Ukrajinu. Je to skutečně cesta k ukončení konfliktu, nebo jen další hra Kremlu?

Muž, který rozumí oběma stranám

Dmitriev není typický ruský diplomat v šedém obleku. Vystudoval Stanford a Harvard, pracoval pro McKinsey v Los Angeles i Praze, rozumí americkému myšlení. Vyrůstal v Kyjevě, kde se jako patnáctiletý údajně účastnil prodemokratických protestů před pádem Sovětského svazu. Paradox: právě on dnes vyjednává o podmínkách, které by Ukrajinu mohly stát část území a drastické omezení armády.

Od února 2025, kdy byl jmenován zvláštním prezidentským vyslancem pro zahraniční investice, se Dmitriev stal klíčovou postavou v obnovení kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem. S Witkoffem se poprvé setkal při propuštění amerického učitele z ruského vězení. „Kirill měl na tom velký podíl. Byl důležitým prostředníkem,“ pochválil ho tehdy Witkoff. Od té doby se jejich spolupráce prohloubila – až k vypracování kontroverzního 28 bodového mírového plánu.

Fond, nebo Putinova pokladnička?

Dmitriev vede Ruský fond přímých investic s kapitálem přes deset miliard dolarů od roku 2011. Americké ministerstvo financí ho v roce 2022 nazvalo „známým Putinovým spojencem“ a označilo RDIF za „fond sloužící prezidentu Putinovi, který je nepostradatelný pro ruskou kleptokracii“. Sankce na fond dopadly tvrdě – jakékoliv obchodní aktivity v Evropě či USA se staly prakticky nemožnými.

Dmitriev nezahálel. Financoval ruskou vakcínu Sputnik V, navrhoval společné energetické projekty v Arktidě, dokonce mluvil o železničním tunelu pod Beringovým průlivem za osm miliard dolarů. A Elonu Muskovi nabídl malý jaderný reaktor pro misi na Mars. Ambice tedy nechybí.

Mír podle Moskvy

Současný mírový plán, který Dmitriev vyjednal s Witkoffem během tří dnů v Miami, čte většina západních politiků jako Putinův seznam přání. Ukrajina by měla postoupit území, zmenšit armádu, fakticky tedy přijmout ruské podmínky. Prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval opatrně – přímo ho nezavrhl, ale zdůraznil potřebu „důstojného míru, který respektuje naši nezávislost a suverenitu“.

Dmitriev mezitím opakuje mantru o tom, že „jsme na cestě k míru“ a že Moskva má poprvé pocit, že je jejímu názoru „skutečně nasloucháno“. Na rozdíl od Bidenovy éry, kdy podle něj nikdo nechtěl rozumět ruské pozici, Trumpova administrativa prý zastavila třetí světovou válku.

Český přesah

Dmitriev má i českou stopu – na počátku kariéry působil v Praze jako konzultant McKinsey. Po roce 2022 se však jakékoliv vazby přerušily. Sankce EU a USA mu zavřely dveře k přímým obchodním aktivitám. Jeho jméno rezonuje i v českém kontextu – jako příklad toho, jak se Kreml snaží obejít izolaci prostřednictvím osobních kontaktů a ekonomické diplomacie.

Ukrajina na Dmitrieva uvalila sankce za údajné zločiny proti Ukrajincům. Jeho pověst v Kyjevě, kde vyrůstal, je dnes na bodu mrazu. Ironie osudu: muž, který kdysi psal diplomovou práci o privatizaci na Ukrajině a mluvil o jejím národním sebeurčení, dnes vyjednává podmínky, které by mohly ukrajinskou suverenitu výrazně omezit.

Zda je Dmitriev klíčem k míru, nebo jen dalším nástrojem Putinovy strategie, ukážou příští týdny. Jedno je jisté: jeho role v této hře je daleko větší, než by se na první pohled zdálo. A otázka, zda skutečně jedná jako mírotvůrce, nebo jen jako obratný propagandista, zůstává otevřená.

Zdroj info: BBC News

Autor: Josef Neštický

Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Česko odkleplo dotace pro Agrofert. Má na to vůbec právo?

24.04.2026, Autor: Marek Hájek

Státní platební agentura SZIF oznámila verdikt: holding Agrofert splňuje podmínky pro čerpání evropských dotací. Rozhodnutí přišlo poté, co premiér Andrej Babiš vložil společnost do nového svěřenského fondu. Opozice i kontrolní organizace ale bijí na poplach – o střetu zájmů přece může rozhodnout jen Evropská komise. A ta zatím mlčí.

Ruský pavilon v Benátkách: Kde končí umění a začíná politika?

23.04.2026, Autor: red

Až se 9. května otevřou brány 61. ročníku Benátského bienále, bude tam stát i ruský pavilon. Poprvé od února 2022, kdy ruské tanky vjely na Ukrajinu. Evropská komise pohrozila zastavením dotace ve výši dvou milionů eur, ministři z 22 zemí včetně Polska podepsali protest, Lotyšsko avizovalo bojkot. Italské ministerstvo kultury žádá dokumentaci, aby prověřilo, zda pavilon neporušuje sankce. Organizátoři benátské přehlídky zatím zůstávají neústupní: umění má být otevřené všem.

Trump tápe, Írán těží. Kdo vlastně vyhrává válku?

21.04.2026, Autor: Marek Hájek

Když americký prezident jeden den hrozí zničením celého Íránu a o dva dny později slaví „zářivý den pro svět", něco evidentně nehraje. Donald Trump se v konfliktu s Teheránem chová jako hráč pokeru, který neustále mění strategii – jenže protihráč u stolu si toho všiml. A začíná toho využívat.

Bulharsko našlo po osmi volbách konečně vítěze. Radev slibuje stabilitu, ale co Evropa?

21.04.2026, Autor: Josef Neštický

Osmé volby za pět let. Bulharsko už roky trápí politický chaos – vlády padají rychleji, než si stihnete zapamatovat jména premiérů. Tentokrát se ale něco zlomilo. Rumen Radev, bývalý prezident a stíhací pilot, vyhrál s novou stranou Progresivní Bulharsko přesvědčivě – 44 % hlasů a 135 parlamentních křesel z 240. V bulharských poměrech je to téměř zemětřesení.

Schmarcz: Bojkotovat obchodní misi předsedy Senátu na Taiwan je od vlády ideologicky zaslepené a hloupé

20.04.2026, Autor: Martin Schmarcz

Vláda nechce dát předsedovi Senátu letadlo k cestě na Taiwan. Pokračuje tak ve své nesmyslné válce proti ústavním institucím, které neovládá, tedy Hradu a horní komoře parlamentu. V tomto případě jde navíc o nanejvýš hloupý krok, protože ostrovní stát je důležitý pro český byznys. A Miloš Vystrčil také s sebou bere delegaci podnikatelů.

Orbán odchází. Kdo převezme žezlo hlavního rebelanta EU?

16.04.2026, Autor: Josef Neštický

Viktor Orbán prohrál volby a s ním mizí i postava, která léta definovala, co znamená být trnem v oku Bruselu. Maďarský premiér, jenž si z vetování klíčových rozhodnutí udělal téměř politickou značku, ustupuje ze scény. Jeho nástupce Péter Magyar slibuje konstruktivní přístup k EU. Jenže otázka zní: kdo teď převezme roli hlavního narušitele evropské jednoty? Jedno je jisté – prázdné místo po Orbánovi dlouho nezůstane.