e-news.cz - kurzy
Reklama

Bankám a spořitelnám klesl čistý zisk o více než miliardu

21.09.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bankám a spořitelnám klesl čistý zisk o více než miliardu

Souhrnný čistý zisk bank a spořitelen v tuzemsku během pololetí meziročně klesl o více než miliardu korun na necelých čtyřiačtyřicet

miliard korun. Nejvyššího čistého zisku ve sledovaném období dosáhla ze čtyř největších bankovních domů v České republice ČSOB, jejíž zisk se blížil desíti miliardám korun. Největší procentuální nárůst v tomto ohledu zaznamenala UniCredit Bank, jež jako jediná překonala dvacetiprocentní růst.
Zisk bankovního sektoru (bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen) po zdanění činil v prvním pololetí letošního roku 43,6 miliardy korun a zaznamenal meziroční pokles o 1,17 miliardy korun. Bilanční suma sektoru koncem měsíce června dosahovala 7,038 bilionu korun, což je ve srovnání s koncem roku nárůst o 1,08 bilionu korun.
V oblasti finanční a provozní činnosti sektor v první polovině roku evidoval meziroční pokles zisku ve výši 6,1 miliardy korun na celkem 92,35 miliardy. O 1,9 miliardy na 71,4 miliardy korun poklesly bankám a spořitelnám výnosy z úroků. Úbytek zaznamenaly rovněž výnosy z poplatků a provizí, když se snížily o 248 milionů na 22 miliard korun.
Co se týká porovnání největších bankovních institucí v tuzemsku, nejvyššího čistého zisku dosáhla ve sledovaném období ČSOB, která v první polovině roku zaznamenala dvanáctiprocentní meziroční růst na 9,4 miliardy korun. Komerční banka dosáhla patnáctiprocentního zvýšení čistého zisku na 7,7 miliardy korun. Česká spořitelna evidovala rovněž čistý zisk ve výši 7,7 miliardy korun, nicméně meziročně ji postihl pokles o 6,9 procenta. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala ze všech čtyř zmíněných subjektů nejnižší čistý zisk 4,1 miliardy korun, na druhé straně se však mohla pochlubit nejvyšším meziročním růstem o 22,7 procenta.
Koncem prvního pololetí tohoto roku působilo na českém finančním trhu celkem 48 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.
Souhrnný čistý zisk bank a spořitelen po zdanění v miliardách korun:

2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 pololetí 2017
Zisk po zdanění 59,740 55,656 53,337 64,307 61,048 63,092 66,373 73,948 43,558

Data uveřejnila Česká národní banka.


Články na téma: Mzdy

Spočítejte si online:

> Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy
> Daňová kalkulačka pro OSVČ v roce 2025
> Online kalkulačka pro DPČ a DPP
> Důchodová kalkulačka - kdy půjdete do důchodu?


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Meta Ray-Ban Display: Budoucnost na očích, nebo jen drahý gadget?

24.09.2025, Autor: Marek Hájek

Představte si, že si nasadíte brýle a najednou máte před očima notifikace, navigaci nebo živý překlad rozhovoru. Meta Ray-Ban Display, novinka představená v září 2025, slibuje právě to – revoluci v tom, jak srůstáme s technologií. Je to ale skutečný přelom, nebo jen další hračka pro technologické nadšence?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Evropský zákon o souborech cookie narušil internet. Brusel to chce napravit

24.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropský zákon o souborech cookie měl chránit naše soukromí, ale místo toho mnohé z nás spíš rozčílil nekonečnými vyskakovacími okny. Brusel teď přiznává, že pravidla narušila internet, a hledá způsob, jak je napravit. Podaří se najít rovnováhu mezi ochranou dat a funkčním online prostředím?

Bílý dům: USA budou podle dohody kontrolovat algoritmus TikToku

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Konec dlouholetého sporu mezi USA a Čínou o TikTok je na obzoru. Jak oznámil Bílý dům, americké konsorcium přebírá kontrolu nad algoritmem a daty této populární sociální sítě na americkém trhu. Je to vítězství národní bezpečnosti?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Trump znovu vyzval evropské spojence, aby přestali nakupovat ruskou ropu

23.09.2025, Autor: red

Americký prezident Donald Trump znovu vyzval evropské spojence, aby okamžitě přestali nakupovat ruskou ropu. Tento apel přichází v době, kdy Evropská unie už výrazně omezila svou závislost na ruských energiích, ale některé země stále váhají. Jaké jsou skutečné dopady tohoto tlaku?

Nové sankce EU: Úder stínové flotile a kryptoměnám

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropská komise přichází s dalším balíčkem sankcí, který cílí na ruskou stínovou flotilu a poprvé i na kryptoměny. S více než 560 sankcionovanými loděmi a odhalením transakcí za desítky miliard dolarů se EU snaží utnout Rusku klíčové zdroje příjmů. Dokáže ale tato strategie skutečně zastavit obcházení sankcí?

Důvěra na prvním místě: Co si říkají páry, které si opravdu věří?

22.09.2025, Autor: Marek Hájek

Jaké je tajemství pevných vztahů? Podle harvardských psychologů, jako jsou Dr. Robert Waldinger a Dr. Holly Parker, spočívá klíč k hluboké důvěře v pravidelných rozhovorech o deseti klíčových tématech. Pojďme se podívat, co nám věda radí a jak to funguje v českých domácnostech.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělská obrana v pasti: Embargo na Izrael a výzva za 2 miliardy dolarů

22.09.2025, Autor: Josef Neštický

Španělské ministerstvo obrany čelí složité situaci. Po zavedení zbrojního embarga vůči Izraeli musí nahradit klíčové vojenské technologie, což může stát až 2 miliardy dolarů. Jaké jsou důvody tohoto kroku a co to znamená pro španělskou armádu i evropský obranný průmysl?

Nvidia v šoku: Čína zakazuje AI čipy a CEO je „zklamán“

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Generální ředitel Nvidie Jensen Huang vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Číny zakázat prodej špičkových AI čipů jeho společnosti, včetně modelu RTX Pro 6000D. Tento krok přichází v době, kdy geopolitické napětí mezi USA a Čínou stále více ovlivňuje technologický trh. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama