e-news.cz - kurzy
Reklama

Pozitivní dopady pandemie? Češi lépe pracují s penězi. Více odkládají a upadá popularita stavebek a spořáků, ukázal srovnávací průzkum Fondee

23.03.2022, Autor: Laura Šuleková

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Pozitivní dopady pandemie? Češi lépe pracují s penězi. Více odkládají a upadá popularita stavebek a spořáků, ukázal srovnávací průzkum Fondee

Před začátkem globální pandemie v lednu 2020 měli Češi peníze hlavně na spořicích účtech a ve stavebním spoření a více než tisícikorunu měsíčně odkládalo čtyřicet dva procent Čechů.

Na počátku letošního roku více než tisíc korun odkládá padesát jedna procent dotazovaných a popularita tradičních spořicích nástrojů klesá. Ještě před dvěma roky byly spořicí a běžné účty místem, kde mělo nejvíce svých finančních prostředků třicet devět procent Čechů, dnes to je třicet procent; ve stavebním spoření pak úspory v roce 2020 drželo dvacet tři procent lidí, dnes sedmnáct procent. Hlavní motivací začít lépe investovat je potřeba zajistit se na důchod – to uvádí třicet dva procent dotazovaných. Letošní průzkum pro Fondee zpracovala na reprezentativním vzorku pěti set Čechů agentura IPSOS. Průzkum provedlo Fondee v lednu 2020, agentura PerfectCrowd oslovila tisíc respondentů.
„Nejistota způsobená pandemií a zvyšující se inflace na jedné straně a sílící debata o nutnosti investovat na straně druhé opravdu mění návyky, které máme s penězi a investováním spojené. Ačkoli zdaleka se u nás ještě neinvestuje jako na Západě, máme radost z měnícího se trendu, na který naše průzkumy ukazují. Osobně mě potěšil ještě jeden ukazatel: fakt, že Čechům zůstává na účtech víc peněz pro nenadálé výdaje,“komentuje výsledky dvou srovnávacích průzkumů Honza Hlavsa, zakladatel a CEO investiční platformy Fondee. Tu Honza s manželkou Evou spustil před dvěma lety s vizí přinést do Česka a časem do celé střední Evropy západní styl investování.
Důchod, děti, peníze navíc a nakonec i inflace
Aktuální data ukazují, že nejčastější motivací k investování je snaha zajistit se na důchod, jako hlavní důvod to uvedla třetina (třicet dva procent) Čechů. „Dlouhodobě v našich průzkumech sledujeme, že lidé nemají důvěru ve stát, jenom třináct procent dotazovaných věří, že se o ně stát na stará kolena postará,“ doplňuje Hlavsa. Nedůvěru ve státní důchody přiznávají téměř tři čtvrtiny respondentů (dvacet čtyři procent rozhodně nevěří, třicet osm procent spíše ne).
K investování následně lidi vedou také další faktory. Druhou nejčastěji zmiňovanou motivací je spoření pro děti (dvacet devět procent), každý čtvrtý (dvacet šest procent) respondent pak během posledních let ušetřil peníze navíc a chtěl je chytře využít. Mezi další důvody patří inflace (dvacet tři procent) a fakt, že začali investovat přátelé a známí (dvanáct procent).
Lidem zbývá větší finanční rezerva. Investice brzdí neznalost a rizikovost
Z výzkumu rovněž vyplývá, že se zlepšuje situace Čechů v tom, kolik peněz jim po zaplacení všech výdajů každý měsíc zbude. Počet lidí, kteří měsíčně ušetří víc než pět tisíc, se oproti roku 2020 zvedl o pět procentních bodů na čtyřicet devět procent respondentů.
Ruku v ruce s tímto trendem se zvyšují i částky, které si lidé odkládají na důchod. Méně než pětistovku dává dvacet procent lidí (v lednu 2020 to bylo dvacet osm procent), mezi pěti sty a tisícem to je dvacet devět procent (předloni třicet procent); nejčastěji lidé na penzi odkládají mezi jedním a dvěma tisíci, činí tak třicet pět procent (předloni třicet jedna procent). A třináct procent (předloni osm procent) si dává stranou dva až čtyři tisíce korun.
Stále však zůstává hodně těch, kteří se do investování nepouštějí, ukazují data. Pro třetinu z nich je brzdou fakt, že investicím nedostatečně rozumějí, dvacet tři procent uvádí, že investování je pro ně příliš rizikové. I proto se Fondee rozhodlo spustit vzdělávací kampaň www.procinvestovat.cz. Lidé se na těchto stránkách dozvědí, jak inflace užírá hodnotu peněz, nebo jaké by dnes, po deseti letech investování, mohli mít výnosy.
Foto: Pixabay
Zdroj: HustáKomunikejšn s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Co pro spotřebitele znamená obrat v úrokových sazbách v USA? 

22.09.2025, Autor: red

Americká centrální banka (Fed) nedávno snížila úrokové sazby, poprvé v roce 2025, a otevřela tak novou kapitolu měnové politiky. Jak tento krok ovlivní nás, české spotřebitele? Od levnějšího dovozu z USA po možné změny v úvěrech – pojďme se podívat, co tento obrat přináší.

Německo se pravděpodobně vyhne technické recesi, tvrdí centrální banka

21.09.2025, Autor: Marek Hájek

Německá ekonomika se ocitá na křižovatce. I když ve druhém čtvrtletí 2025 zaznamenala pokles HDP o 0,3 %, nové údaje o růstu průmyslové výroby a optimismus centrální banky naznačují, že technická recese – tedy dva po sobě jdoucí poklesy – nemusí přijít. Jaké jsou skutečné vyhlídky a co to znamená pro nás v Česku, kde na německém trhu stojí a padá velká část našeho exportu?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Big Mac mluví jasně: Euro je vůči dolaru nadhodnoceno o 15 %

21.09.2025, Autor: red

Je možné změřit hodnotu měny pomocí hamburgeru? Podle Big Mac Indexu, který vydává časopis The Economist, je to nejen možné, ale i překvapivě výmluvné. K červenci 2025 je euro vůči americkému dolaru nadhodnoceno o 15,2 %, což má dopady nejen na globální trhy, ale i na české firmy a domácnosti. 

Generace Z jako učitelé AI: Jak mladí mění firmy a sbližují generace

18.09.2025, Autor: Marek Hájek

Když si představíte mentora, vidíte zkušeného veterána, který radí nováčkovi? Zapomeňte na to. Podle nového průzkumu společnosti IWG z roku 2025 se role obracejí – 59 % zaměstnanců generace Z učí své starší kolegy, jak ovládnout umělou inteligenci (AI), a přitom mění celou firemní kulturu.

Evropské technologické sny ožívají: Klarna na burze a sázka ASML na Mistral

17.09.2025, Autor: red

Evropa má důvod k optimismu. Září přineslo dvě události, které mohou být zlomem pro technologický sektor starého kontinentu – úspěšné IPO švédské fintech hvězdy Klarna a strategické partnerství nizozemského gigantu ASML s francouzským AI startupem Mistral. Jsou to jen izolované úspěchy, nebo skutečný začátek nové éry evropské technologické suverenity?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Teď je správný čas, věří některé domácnosti a fixují ceny energií

17.09.2025, Autor: Marek Hájek

V září se české domácnosti znovu ocitají na rozcestí – fixovat ceny energií a chránit rodinný rozpočet před výkyvy trhu, nebo riskovat a čekat na možné další poklesy? Po dramatických letech zdražování a následné stabilizaci cen se fixace jeví jako bezpečné útočiště. Je ale opravdu teď ten správný čas?

Snížení úrokových sazeb na dosah? Američtí investoři čekají na tah Fedu

15.09.2025, Autor: Marek Hájek

Americké finanční trhy jsou v očekávání. Na zasedání 16.–17. září by mohl Federální rezervní systém (Fed) snížit úrokové sazby, což by mohlo být prvním krokem k uvolnění měnové politiky po letech zpřísňování. Jaké jsou důvody tohoto očekávaného obratu a co to znamená pro nás v Česku?

Von der Leyenová slíbila silnější Evropu: Jsme na dobré cestě, nebo ve slepé uličce?

15.09.2025, Autor: Josef Neštický

Ursula von der Leyenová na začátku roku 2025 představila ambiciózní plán „Kompas konkurenceschopnosti“, který má Evropu posunout na špičku globální ekonomiky. V září však výsledky vyvolávají otázky – zatímco některé kroky slibují pokrok, jiné narážejí na politické rozepře a byrokratické překážky. Jak si tedy Evropa vede v závodě s USA a Čínou?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI: Amerika a Čína zrychluje, Evropa reguluje

14.09.2025, Autor: Josef Neštický

Umělá inteligence (AI) se v roce 2025 stala klíčovým bojištěm globální konkurence. Zatímco USA sází na rychlost a deregulaci, Čína buduje technologickou soběstačnost a Evropa, včetně Česka, hledá rovnováhu mezi inovacemi a regulací. Jaké jsou strategie velmocí a co to znamená pro naše firmy a budoucnost práce?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama