Aktuálně:
Apogeo
Reklama

Bez ohledu na pandemii si stavební spoření připsalo loni v České republice výtečné výsledky

20.04.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bez ohledu na pandemii si stavební spoření připsalo loni v České republice výtečné výsledky

Stavební spořitelny v České republice vykázaly v loňském roce meziroční růst naprosté většiny sektorových ukazatelů. Vyplývá to z právě zveřejněné ročenky stavebního spoření, kterou zpracovává Asociace českých stavebních spořitelen.
Nejvyšší úrovně v historii stavebka u nás dosáhl podíl úvěrů na vkladech, který se meziročně zvýšil o více než tři procentní body na 80,9 procenta.
Velmi výrazný byl meziroční nárůst poskytnutých úvěrů, který dosáhl 36,8 procenta. V roce 2020 poskytly stavební spořitelny 55 005 úvěrů v celkové hodnotě 65,4 miliardy korun. Průměrná výše nově poskytnutého úvěru přitom dosáhla 1,2 milionu korun – poprvé v historii českého stavebního spoření tak překonala hranici jednoho milionu korun. Úvěry ze stavebka tedy opět potvrzují, že jsou pro řadu lidí efektivní cestou k lepšímu bydlení.
V srpnu roku 2020 navíc úvěrové financování prostřednictvím stavebních spořitelen pokořilo významnou historickou metu. Stavební spořitelny již totiž od začátku své činnosti poskytly úvěry v celkové sumě jednoho bilionu korun. To je, jako kdyby se realizovalo milion rekonstrukcí za milion korun.

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

Počet nově uzavřených smluv o stavebku dosáhl v loňském roce 519 696 a počet smluv ve fázi spoření meziročně stoupl o šestnáct tisíc (0,5 procenta) na 3 242 740. Klientům přitom stavební spořitelny spravovaly 362,7 miliardy korun (meziročně o tři miliardy více), což je třináct procent vkladů českých domácností v bankovním sektoru. Průměrná částka na smlouvu činila 112 tisíc korun. Tento ukazatel je stabilní a za posledních pět let se téměř neměnil.
 

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

Celkový podíl úvěrů na vkladech se meziročně zvýšil o více než tři procentní body na 80,9 procenta a dosáhl nejvyšší úrovně v historii stavebka u nás. Víc než čtyři pětiny depozit slouží k financování úvěrů, tedy lepšího bydlení, což ukazuje na smysluplnost a vysokou míru efektivity celého systému.
 

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

Průměrný poskytnutý úvěr dosáhl částky téměř 1,2 milionu korun a průměrný vklad 112 tisíc korun. To mimo jiné znamená, že stavební spořitelny v dnešních podmínkách potřebují deset průměrných klientů, kteří spoří, aby mohly poskytnout jeden průměrný úvěr.
Stavební spořitelny financují nejčastěji rekonstrukce
Nejčastěji si klienti půjčují na rekonstrukce a modernizace. Vloni tak učinili ve třiceti pěti případech případů, druhá nejčastější kategorie „ostatní“ zahrnuje mimo jiné i refinancování dříve poskytnutého úvěru na bydlení. Toho klienti využívají stále častěji, aby si vylepšili podmínky splácení.
Nabídka stavebních spořitelen pokrývá prakticky všechno, co souvisí s lepším domovem. Půjčit si lze na nová okna, renovaci bytového jádra, stejně jako na pořízení domu za několik milionů korun. Stavebko je vítězem mezi úvěry bez zajištění zástavním právem k nemovitosti. Výhoda úvěrů od stavebních spořitelen je pro klienty jednoznačná: nízká úroková sazba a dostatečně dlouhá doba splatnosti.
 

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

JIŘÍ ŠEDIVÝ, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen
 Foto: Pixabay
Zdroj: Adison PR


Články na téma: Mzdy

Spočítejte si online:

> Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy
> Daňová kalkulačka pro OSVČ v roce 2025
> Online kalkulačka pro DPČ a DPP
> Důchodová kalkulačka - kdy půjdete do důchodu?


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Vyplatí se investice do zateplení domu? 

03.06.2025, Autor: Josef Neštický

V době rostoucích cen energií a přísnějších ekologických požadavků se zateplení domů stává nejen cestou k úsporám, ale i nutností. Jak rychle se ale taková investice vrátí? A co brání tomu, aby se Česko proměnilo v zemi energeticky úsporných domovů?

Hypotéka vs. nájem: Co je výhodnější v roce 2025?

02.06.2025, Autor: Josef Neštický

Bydlení je jednou z největších životních výzev. Máme si vzít hypotéku a investovat do vlastního, nebo zůstat v nájmu a užívat si větší flexibility? Když se podíváme na aktuální data, odpověď není jednoznačná – záleží na vašich prioritách, finanční situaci a místě, kde žijete. Pojďme se na to podívat blíže.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Regulace Airbnb v ČR: Hledání rovnováhy mezi turismem a bydlením

28.05.2025, Autor: red

Krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb jsou v Česku, zejména v Praze, stále rostoucím fenoménem. Zatímco přinášejí ekonomické výhody a podporují cestovní ruch, vyvolávají také otázky o dostupnosti bydlení a kvalitě života v centrech měst. Jak se k tomu staví stát a co přináší novinky jako systém e-Turista?

Termín daně z nemovitosti se blíží: Co musíme vědět v roce 2025?

24.05.2025, Autor: red

Blíží se 31. květen, klíčový termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Pro miliony Čechů to znamená povinnost, která letos přichází s několika změnami – od nových koeficientů až po rostoucí příjmy obcí. Pojďme se podívat, co nás čeká a jak se na to připravit.

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama