e-news.cz - kurzy
Reklama

S novou evropskou směrnicí přichází minimální povinný standard kybernetického zabezpečení napříč tisícovkami tuzemských firem

28.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
S novou evropskou směrnicí přichází minimální povinný standard kybernetického zabezpečení napříč tisícovkami tuzemských firem

Počet kybernetických útoků v zemích Evropské unie každoročně rapidně narůstá. Aktivitu útočníků navíc nyní výrazně stimulovalo zrychlující se tempo digitalizace v kontextu pandemie onemocnění COVID-19, nebo také rusko-ukrajinský vojenský konflikt.

Nová evropská strategie kybernetické bezpečnosti se tak zaměřuje především na  standardizaci zvýšeného zabezpečení u poměrně širokého spektra tržních a vládních subjektů.
Cílem směrnice NIS 2 je rozšířit oblast působnosti aktuálně platné  legislativy zaměřené na opatření pro odpovídající úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů napříč celou EU. Tato nová směrnice tedy představuje celoevropské řešení pro posílení zabezpečení kyberprostoru.
Nová směrnice zároveň poměrně výrazně rozšiřuje oblast působnosti stávající směrnice NIS 1 tím, že zahrnuje povinné bezpečnostní standardy pro další odvětví definované jejich hospodářským a společenským významem nebo velikostí dané firmy. Jinak řečeno, do oblasti působnosti směrnice budou nově zahrnuty všechny střední a velké společnosti v poměrně širokém spektru tržních odvětvích.
„Vedle současných 600 povinných subjektů předpokládáme rozšíření povinnosti na přibližně dalších 5 000. Velmi důležitým úkolem pro Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) bude správně provedená transpozice do českého právního řádu“ uvedl Martin Švéda, vedoucí oddělení regulace soukromého sektoru úřadu v rámci debatního kulatého stolu pořádaného portálem Cyberblog.cz.
Závislost a provázanost s digitálními technologiemi je v dnešní době obrovská. Stejně jako firmy vyhodnocují finanční a jiná rizika, bude nutné se běžně zabývat také těmi kybernetickými. „NIS 2 klade velký důraz např. na důkladně provedené analýzy kybernetických rizik, které v dnešní době řada společností podceňuje. Zdaleka nejde jen o to nakupit software, ale také ho správně implementovat, umět používat a zároveň pečlivě sledovat aktuality v legislativní oblasti“ uvedl Tomáš Kudělka, vedoucí technologického týmu společnosti KPMG.
Kompletní znění této směrnice by mělo být veřejně dostupné na podzim letošního roku a vejít v platnost má pak během roku 2024. S jistotou lze však říci, že pro mnohé z nově zahrnutých firem bude implementace povinných bezpečnostních standardů znamenat také významné investiční náklady. Zejména pro ty, kteří oblast kybernetického zabezpečení doposud odsouvali na druhou kolej.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama