Evropský jednotný trh patří mezi největší úspěchy, které evropská integrace přinesla a jen málokdo zpochybňuje jeho přínosy.
Snad jen odpůrci Evropské unie nebo zastánci protekcionismu. Přestože jednotný trh výrazně podpořil mezinárodní spolupráci a ekonomický růst v Evropě, v současnosti se jeho základní principy ocitají pod rostoucím tlakem a ohrožením.
Čísla hovoří jasně. Pro státy střední a východní Evropy představuje obchod s ostatními členy EU, až 80 procent jejich mezinárodního obchodu, což pro tyto země znamená, že bez odstranění celních bariér a možnosti volného pohybu by se musely potýkat k razantním omezením obchodu, které by v některých případech znamenalo pokles HDP o více než 20 procent. O nezastupitelnosti jednotného trhu tak nemůže být řeč.
Jako největší ohrožení jednotného trhu jsou však v současnosti regulace, jejichž množství představuje největší problém zejména pro sektor služeb. Problémem však není pouze objem regulací jako takový, ale i odlišnost v míře regulací v jednotlivých státech. To vše způsobuje nemalé komplikace pro fungování jednotného trhu, které se mohou projevit snížením mobility pracovní síly a zvýšením nezaměstnanosti. V oblasti legislativy je navíc problémem i samotné vymáhání již existující legislativy.
Pokud k těmto nedostatkům připočteme například nedostatečnou harmonizaci v oblasti digitálního trhu a narušování hospodářské soutěže plynoucí z rostoucích objemů státní podpory, tak ačkoliv představuje jednotný trh pro tržní subjekty nepostradatelný prvek, který stále nabízí bezprecedentní možnosti ekonomické aktivity, v posledních letech se stává čím dál tím méně atraktivním. V nadsázce si můžete jednotný trh představit jako dálnici bez rychlostních omezení, ale s kontrolami na každém kilometru.
Klíčovým krokem pro nápravu je omezení byrokracie a odstranění zbytečných pravidel, stejně jako snížení administrativních zátěží na subjekty, zejména startupy. Ke zlepšení by mělo přispět i posílení kapitálového trhu a podpora profesní mobility zaměstnanců. Při respektování důležitosti a významu trhu je tak možné významným způsobem zlepšit podmínky přeshraničního zaměstnávání pracovníků, podpořit výzkum a vývoj a investice. Zkrátka jak by řekl F. A. Hayek – silný trh je nejlepší způsob, jak zajistit svobodu a blahobyt.
Jakub Kuneš, spolupracovník CETA – Centra ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA