Po roce nejistoty a stagnace se český trh komerčních nemovitostí opět dostává do popředí investorského zájmu. Hlavním hnacím motorem tohoto oživení je uvolnění podmínek financování a rostoucí ochota prodávajících přiblížit se očekáváním kupujících. Zatímco nových kancelářských prostor se letos v Praze otevře jen 25 000 tedy třetina vůči již slabému roku 2024, investoři se ve velkém zajímají o retailové parky v regionech i úspěšné hotely. Dle analýzy poradenské společnosti RSM by retail v letošním roce mohl tvořit asi 40 % všech transakcí v komerčních nemovitostech.
Zájem o komerční nemovitosti je i nadále tažen především českými investory, avšak na trh se začíná vracet i zahraniční kapitál. To nakonec v loňském roce potvrdila i jedna z největších transakcí na tuzemském trhu, za kterou stála americká investiční skupina Blackstone. Akvizice deseti logistických parků ji vyšla na 12 miliard korun. Zatímco právě logistické areály v posledních letech dominovaly investicím, rok 2025 naznačuje, že se do popředí dostávají retailové parky a obchodní centra.
Zájem tuzemských investorů by měl v letošním roce zásadně povzbudit pokles úrokových sazeb. Česká národní banka v průběhu roku 2024 postupně snižovala repo sazbu, která v únoru 2025 dosáhla 3,75 %. To vedlo k poklesu průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů a zásadně přispělo ke zvýšení atraktivity nemovitostních investic.
Druhým rozhodujícím parametrem letošních realitních transakcí pak nezbytně zůstává intenzita a rychlost výstavby. Například trh s kancelářemi v Praze letos nabídne pouhých 25 tisíc metrů čtverečných nově otevřených prostor a nové velké projekty se neočekávají dříve než po roce 2027. Investoři proto v tomto segmentu sledují tržní podmínky a vyčkávají, což opět zpomaluje tempo nových staveb. Míra výnosnosti administrativních ploch sice mírně roste, ale tento trend se týká spíše nemovitostí kategorie B, kde investoři reagují na měnící se poptávku úpravou cenových očekávání. Naopak u prémiových administrativních budov typu A odborníci výrazné cenové korekce nepředpokládají.
Retailové parky se stávají magnetem na kapitál
Naproti tomu retailové parky a obchodní centra se stávají magnetem pro kapitál. Rychlost jejich výstavby je výrazně vyšší a zájem investorů o ně opět významně roste. Z analýzy poradenské společnosti RSM přitom vyplývá, že retail bude v roce 2025 tvořit až 40 % všech realizovaných transakcí v komerčních nemovitostech.
„Byť jde stále především o vnitřní aktivitu, tedy české investice, můžeme s jistotou říct, že ochota prodávajících a očekávání kupujících se opět začínají potkávat. Není důvod se domnívat, že by se tento trend měl v roce 2025 nějak zásadně měnit,“ uvádí expert na valuace poradenské společnosti RSM CZ Jiří Skotnica.
Investoři více než kdy jindy věří retailovým projektům jako stabilnímu zdroji příjmů. Pokračující poptávka po lokálních nákupních centrech vede k rychlé expanzi retail parků nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích, kde se tento koncept ukazuje jako úspěšný.
Moderní obchodní centra navíc nejsou jen o nakupování. Stávají se multifunkčními prostory, kde se kombinuje retail, gastronomie, zábavní segment i kancelářské plochy. Zákazníci očekávají větší pohodlí a doplňkové služby, což zvyšuje atraktivitu těchto lokalit.
„Možná ne každý s nadšením sleduje výstavbu dalších obchodních center na okraji okresních měst, ale z investičního hlediska jde o dlouhodobě udržitelný a stabilní trend. Retailové parky si udržují vysokou oblibu jak mezi návštěvníky, tak i mezi investory, jejichž přístup potvrzuje i stabilizace maloobchodních tržeb,“ komentuje Jiří Skotnica.

V letošním roce bychom se přesto měli dočkat otevření podobné plochy retail parků, jako v loňském roce, půjde o více než 70 tisíc metrů čtverečných. Nové plochy pak nabídnou i realizované developerské projekty v Praze, které počítají s využitím parterů a zájem je o velká nákupní centra, jako například Palladium, které se v případě úspěšného prodeje může zařadit mezi vůbec největší transakce letošního roku.
Ve svitu polského úspěchu
Na regionální úrovni se český trh potýká s konkurencí rostoucích zahraničních investic v Polsku, ale tento trend má i svůj vedlejší efekt – mírný růst zahraničního zájmu o české komerční nemovitosti především v segmentu logistiky. Polský realitní trh v roce 2024 zaznamenal celkový investiční objem přes 5,05 miliardy eur, přičemž zahraniční kapitál tvořil většinu transakcí.
Pouze 10 % investic v Polsku pocházelo z domácích zdrojů, zatímco v České republice dosahoval podíl domácích investorů v některých obdobích až 86 %. A právě zahraniční investoři nyní na své aktivity v Polsku navazují hledáním příležitostí pro růst jejich portfolia u nás.
“Dá se říci, že polský úspěch a růst je pozitivní pro celý region, do kterého patří i Česko. Je ale důležité myslet na to, že je potřeba budovat vlastní atraktivní investiční prostředí, dlouhodobé vlečení se jakémsi ocasu polské komety bude konkurenceschopnost spíše snižovat.” upozorňuje Skotnica.
Foto: Pixabay
Zdroj: FYI PR