Velmi drahé stavební práce a materiál patří k hlavním viníkům zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení. Právě jejich raketový růst s sebou v minulém období strhnul také ceny nových bytů a domů.
Jak ukazují aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ), tento trend bohužel stále nekončí. Ceny stavebních prací v říjnu podle ČSÚ meziročně vzrostly o dalších 3,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví naopak nepatrně klesly, konkrétně meziročně o 0,7 procenta.
Už sice nevidíme závratný dvouciferný růst cen stavebních prací a materiálů, jako v minulých čtvrtletích, ale pokračující zdražování nevěstí nic dobrého. I nadále tu zůstává tlak na celé stavebnictví. Jak ukazují jiné statistiky ČSÚ, klesá počet vydaných stavebních povolení, zatímco celková hodnota těchto povolených staveb výrazně vzrostla. Přeloženo do jednoduché řeči – staví se mnohem méně za mnohem více peněz. Každý investor tak musí vynaložit mnohem víc financí než ještě před rokem. U bytových domů jde o miliony korun, velké infrastrukturní stavby se prodražují až o stovky milionů korun.
Vysoké ceny limitují celé stavebnictví a výrazně zhoršují už tak špatnou dostupnost bydlení. Určitá cesta, jak z toho ven, přesto existuje. Investoři velkých projektů, ať už bytových či infrastrukturních, mohou využít úspor z rozsahu a vyjednat se stavebními firmami příznivější ceny. Že je takové řešení možné, dokazuje například projekt Výhledy Barrandov II, které právě díky tomu nabízí kvalitní nové byty o stovky tisíc levněji. Právě to by mohlo být řešením, jak na rezidenční trh vrátit cenově dostupné byty.
EVŽEN KOREC, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL