Objem tuzemské průmyslové výroby v prosinci loňského roku vykázal meziměsíční nárůst o 1,6 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 3,0 %. Jedná se tak o mírně lepší výsledek, než očekával trh (-3,0 %), ovšem zároveň horší než o měsíc dříve (-2,7 %). Hodnota nových zakázek meziročně stagnovala, přičemž z tuzemska klesla o 1,0 %, zatímco ze zahraničí vzrostla o 0,5 %. Průměrný evidentní počet zaměstnanců se meziročně snížil o 2,0 %, jejich průměrná mzda naopak stoupla o 7,2 %.
Za celý rok 2024 český průmyslový sektor vykázal pokles objemu výroby o 1,4 %, objem nových zakázek naopak stoupl o 2,8 %. Průměrný evidenční počet zaměstnanců klesl o 2,0 %, jejich průměrná měsíční mzda pak vzrostla o 6,7 %.
V prosinci meziročně výroba stoupla nejvíce v odvětví oprav a instalací strojů a zařízení (17,9 %), výroby ostatních nekovových minerálních výrobků (14,8 %) a výroby nábytku (9,4 %). Největší pokles naopak hlásí výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-27,0 %), výroba oděvů (-19,5 %) či těžba a dobývání (-14,7 %).
Prosincová bilance přeshraničního obchodu se zbožím dopadla přebytkem na úrovni 6,8 mld. Kč a téměř přesně se tak trefila do odhadu trhu (5,3 mld. Kč). Za celý rok 2024 pak český přeshraniční obchod vykázal přebytek na úrovni 223,2 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 100,7 mld. Kč. Největší přebytek hlásí tradičně odvětví motorových vozidel (635,3 mld. Kč), největší deficit naopak sektor základních kovů (-170,9 mld. Kč).
Průmyslový sektor pokračuje v trendu, kterého se držel po celý loňský rok, kdy jeho meziměsíční výkon osciluje kolem nuly s mírně převažující tendencí směrem do záporu. Celoroční pokles o 1,4 % hodnotíme s přihlédnutím k okolnostem jako maximum možného. Mdlá kondice německé ekonomiky, relativně vysoké úrokové sazby u nás i v Evropě, jen pozvolna se zotavující spotřebitelská poptávka a oproti minulosti vyšší ceny energií ani lepší výsledek neumožňovaly. Tuzemský průmysl se navíc nemohl opřít o svého tradičního tahouna – výrobce motorových vozidel – který sám skončil v červených číslech (-2,3 %). Bohužel, ani výhled do roku 2025 není právě růžový. Zrychlit by sice měla spotřeba domácností a úrokové sazby se dostávají do teritoria stimulujícího investiční aktivitu, ovšem špatné zprávy nepřestávají chodit z Německa a bez jeho oživení nelze čekat zázraky. Samostatnou kapitolou pak je hrozba nových celních bariér vůči evropskému zboží avizovaných prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. I kdyby tato cla nakonec vůbec nevešla v účinnost, jejich samotné zvažování bude mít tlumivý efekt na rozjezd nových průmyslových investic. I letos tak předpokládáme v průmyslu pohyb v okolí nuly, přičemž za celý rok čekáme jen mírně lepší výsledek poblíž -0,5 %.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS