Tuzemská ekonomická důvěra se podle zářijové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu oproti předchozímu měsíci zvýšila o 3,3 bodu a dosáhla tak hodnoty 97,0 bodu. Nálada se zlepšila jak mezi podnikateli (o 3,8 bodu na hodnotu 96,8) tak i mezi spotřebiteli (o 0,6 bodu na hodnotu 97,9). I přes aktuální zlepšení se souhrnný indikátor důvěry i nadále nachází v pásmu „blbé nálady“ (<100 bodů), kde se drží již od května roku 2022, tedy po nepřetržitých 28 měsíců.
Zlepšení nálady reportuje průmysl, což lze přičíst hlavně vyššímu očekávanému objemu výroby v blízké budoucnosti. Zlepšilo se i hodnocení nedávné výroby, naopak neslavná zůstávají očekávání ohledně celkové ekonomické situace.
Směrem nahoru zamířil i sentiment ve stavebnictví, kde roste očekávaná zaměstnanost a zlepšuje se i výhled na ekonomickou situaci, poptávku i stavební aktivitu.
Kosmeticky narostl optimismus i v obchodu, který hlásí vyšší stav zásob, lepší očekávaný ekonomický vývoj v příštím kvartále i půlroce.
Citelně radostněji vyznívají také data ze sektoru služeb, který vnímá silnější spotřebitelskou poptávku v uplynulém období a věří, že tento trend vydrží i v nadcházejících měsících. Úměrně tomu pak počítá i s vyšší zaměstnaností.
Nepatrné zlepšení nálady na straně spotřebitelů plyne hlavně častěji reportovaného úmyslu činit významnější nákupní rozhodnutí, naopak chladné zůstává hodnocení celkové hospodářské i vlastní finanční situace. Na tuzemské poměry pak zůstávají relativně vysoko obavy z růstu nezaměstnanosti i spotřebitelské inflace.
Aktuální růst ekonomického optimismu je pochopitelně vítanou zprávou, ovšem prozatím bychom z něj velké závěry nečinili. Největší měrou se na něm podílí poskytovatelé služeb, kde se patrně projevil efekt konce období letních dovolených. To se totiž v letošním roce evidentně z pohledu podnikatelů příliš nevydařilo, když v průběhu července a srpna reportovaná nálada v tomto odvětví propadla. Jelikož právě odvětví služeb zůstává posledním ohniskem spotřebitelské inflace, patrně se v rekreačních zařízeních střetla vyšší cenová hladina poskytovatelů s neochotou spotřebitelů na ni přistoupit. S koncem léta pak toto rozčarování pominulo a nálada se vrátila zpět na předchozí úroveň. Pozitivně lze hodnotit třetí po sobě jdoucí zlepšení nálady v průmyslu, který sice nadále zůstává ve výrazném útlumu, ovšem zdá se, že již vidí světlo na konci tunelu. K velkým změnám naopak nedochází u spotřebitelů, kteří navzdory nízké nezaměstnanosti a rostoucím reálným příjmům zůstávají opatrní. Sběr dat pro zářijový průzkum nálady probíhal mezi 1. a 18. zářím, a jen částečně se tak na něm mohly projevit povodně, které se odehrály ve dnech po 13. září. Nelze tedy vyloučit, že jejich dozvuky se na výsledcích negativně projeví teprve v říjnovém průzkumu.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS