Ve světle rostoucích obav z technologické bubliny a hledání investičních příležitostí mimo předražený akciový index S&P 500 se index STOXX Europe 600 ukazuje jako stále lákavější alternativa.
Akcie na starém kontinentu jsou v současné době výhodně naceněny nejen z pohledu často používaného ukazatele P/E ratia, poměru ceny akcie k zisku na akcii. Aktuálně se evropský index STOXX Europe 600 ukazuje jako přijatelná alternativa k přehřátému americkému trhu, zatímco se zdejší ekonomické podmínky začínají stabilizovat po letech nejistoty a vysoké inflace. Tento evropský index se obchoduje blízko historického minima svého 12měsíčního P/E na hodnotě 15, zatímco S&P 500 je výrazně nad svým průměrem.
Evropská ekonomika těží z nižších nákladů na energie a očekávaného nárůstu spotřebitelské poptávky. Společnosti jako GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novo Nordisk a další z tzv. skupiny GRANOLAS drží krok s výkonností amerických gigantů, přezdívaných „Magnificent Seven“. Pojem GRANOLAS původně vymyšlený analytiky z Goldman Sachs zahrnuje 11 společností, které tvoří významnou část indexu STOXX Europe 600. Právě teď mohou tyto společnosti být zajímavou volbou pro investory, kteří preferují sice nižší ocenění, ale za to menší volatilitu a vyšší dividendový výnos v porovnání s indexem S&P 500.
Přestože evropské akcie v minulém desetiletí obvykle nepřekonávaly výkon amerických akcií, je možné věřit, že americká dominance již nebude tak výrazná. USA pravděpodobně čeká delší období zvýšených úrokových sazeb, které přispěje k ochlazení tamního trhu. Pro největší světovou ekonomiku je inflace stále potenciálním rizikem, a proto FED drží úrokové sazby na poměrně vysoké hodnotě 5,5 %.
Mimo jiné, američtí investoři, kteří chtějí využít stále ještě rostoucí čínské ekonomiky, ale preferují vyhnout se přímým investicím na tamním trhu, vnímají Evropu jako zajímavou příležitost. To je dáno tím, že některé velké evropské společnosti si drží svou pozici na čínském trhu a profitují z jeho expanze. Příkladem je luxusní zboží: u společností jako Richemont a LVMH pochází nejméně třetina prodejů z Číny. Nepřímou expozici vůči čínské ekonomice však nabízejí i evropské zdravotnické společnosti, výrobci automobilů a průmyslové podniky. Ačkoli Evropa nemá technologické lídry srovnatelné s Applem nebo Nvidií, disponuje firmami v oblasti technologií, jako jsou polovodičové společnosti ASML, ASM International a BE Semiconductor Industries. Tyto firmy jsou významné pro celosvětový technologický průmysl, včetně toho čínského.
Foto: CETA
Na grafu je znázorněn vývoj indexů od roku 2018 po současnost. Modře zbarvená křivka představuje STOXX 600, černě zbarvená křivka S&P 500.
Foto: CETA
Jakub Dostál, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA