Téma pohonných hmot je jedním z nejdůležitějších témat dnešních dní. Alespoň dle prostoru, který je mu věnován v médiích.
Jakkoliv má zdražení fundamentální vysvětlení a lidem srozuměným s fungováním trhu s ropou, ropnými produkty a konečně interakcí mezi nabídkou a poptávkou na trhu s pohonnými hmotami bylo jasné, že se velmi pravděpodobně jedná o krátkodobé vychýlení (a dnešní vývoj to potvrzuje), prostor dostávalo až moc nepřesných či zavádějících tvrzení. Pojďme se podívat na skutečné důvody.
Běžně se děje, že se na trhu vyskytují faktory, které ekonomický statek (výrobek nebo službu) zdražují (nebo zlevňují). Když se objeví jeden, je to přirozené, když dva, je to horší… A nyní se na trhu sešlo hned pět takových faktorů, které najednou tlačily ceny pohonných hmot nekompromisně nahoru.
- Růst cen ropy: Ropa je hlavní komoditou určující ceny pohonných hmot. V reakci na nejistotu a na spekulace cena ropy brent více než zdvojnásobila cenu ze 60 USD za barel na cca 130 USD za barel během jednoho měsíce! Komoditní burza funguje jinak než akciová (nevlastníte podíl ve formě akcií nesoucích dividendy, ale spekulujete na cenu), a protože je v časech krizí lépe čitelná (nedostatek implikuje růst cen), investoři peníze přelévají peníze z finančních aktiv do těch komoditních. To se projevilo na burze paliv v Rotterdamu, která je určující pro ceny pohonných hmot v České republice.
- Oslabování kurzu CZK/USD: Jelikož se cena ropy a ropných produktů kótuje v dolarech, hodně závisí na vývoji kurzu. Za poslední měsíc koruna oslabila cca o 10 %, což se projevilo v dalším tlaku na růst ceny (přepočet zboží z dolarů na koruny je pro Čechy méně výhodný).
- Omezení na straně nabídky: Pravidelné odstávky rafinérií probíhají každý rok, ale letos v nejméně vhodnou dobu. Právě probíhá odstávka rafinerie v Bratislavě, na kterou naváže chystaná odstávka v Kralupech mezi 15. březnem a 18. dubnem.
- Panika: Panika je komplicem skokového růstu cen! Krátkodobý růst poptávky skokově zvyšuje ceny, lidé vidí fronty, rostoucí ceny, a chtějí se o to více předzásobit. A to zvyšuje ceny. Některé čerpací stanice zaznamenaly 4x vyšší prodeje pohonných hmot než normálně, a protože nechtěly zůstat „na suchu“ (bez pohonných hmot nevyděláváte – důležitým faktorem výdělku jsou i přidružené prodeje kávy občerstvení, autokosmetiky atd.), zvyšujete cenu, a nebo objednáváte mimořádné závozy za aktuální (=vysokou) cenu.
- Nejistota: Samozřejmě svoje hraje i nejistota spojená s válečným konfliktem, v němž Rusko napadlo Ukrajinu. Politický tlak na omezení dodávek ruské ropy zřejmě způsobí přetlačovanou o ropu neruskou, není jasné, zda „nevyschne“ ropovod Družba. A proto někteří zahraniční dodavatelé zkracují dodávky ropných produktů, což je zkrátka problém, který opět tlačí cenu nahoru.
Pokud bychom se bavili teoreticky, zřejmě bych tyto faktory vyjmenoval jeden po druhém (a pár dalších k nim přidal). Teď začaly platit všechny najednou a navzájem se podporovaly. Za růste cen nehledejme žádné konspirační teorie – toto je vysvětluje.
Poznámka na závěr: Komoditní trh zaznamenal významnou korekci a cena ropy zamířila pod 100 dolarů za barel. Česká národní banka intervenuje proti oslabování koruny. Zásobování ropnými produkty se v rámci možností stabilizovalo. Panika spotřebitelů vyprchává. A na Ukrajině se snad – navzdory těžké humanitární krizi a zrůdnostem, které ruská armáda páchá na civilním obyvatelstvu – blýská k posunu ve vyjednávání a konci války, v čemž hraje nepochybně roli mimořádně statečný výkon ukrajinské armády. Pokud se nestane nic mimořádného, měly by se ceny paliv stabilizovat a zažít pomalu klesat.
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod