Někdy se dostaneme do situace, kdy si nepřejeme okolí informovat o tom, jak to s naší finanční situací vypadá, případně že teď máme nějaké peníze navíc – i když jsou jen na chvilku, z půjčky. Někdy je přímo nutné, abychom před vnějším světem skryli své finanční operace. Často se do takových podmínek dostávají lidé v rozvodovém řízení. Anebo v exekuci. Řešením se může stát hotovostní půjčka.
Co je hotovostní půjčka
Pokud se bavíme o hotovostních půjčkách, je nutné nejprve ukázat, co pod tímto pojmem vlastně chápat. Hotovostní půjčka je nebankovním spotřebitelským úvěrem, který je žadateli o půjčku poskytován v hotovosti, jinými slovy jako peníze na ruku.
Co se splácení týká, klient může peníze vracet zase v hotovosti, ale možné je i splácení převodem z účtu na účet. A proč je hotovostní půjčka úvěrem nebankovním? Banky dokáží poskytnout jedině půjčku na účet, tedy úvěr bezhotovostní.
Kde se dá hotovostní půjčka získat a kde se splácí
Pokud žadatel projeví zájem o hotovostní půjčku, s jejím poskytovatelem si přímo dohodne místo, kam si pro peníze přijde. A také kam bude nosit jednotlivé splátky, případně kam peníze zasílat. Co se vyzvednutí peněz týká, většinou poskytovatelé nabízejí alespoň jednu z těchto možností:
- na pobočce poskytovatele
- na pobočce smluvního partnera (Sazka, trafika, čerpací stanice
- na poště (ze složenky)
- na dohodnuté adrese, kam poskytovatel peníze dopraví (nejdražší varianta)
- výběrem z bankomatu pomocí platební karty od poskytovatele úvěru.
Co se splácení týká, možnosti zůstávají naprosto stejné. Jen k nim přibývá bezhotovostní převod, kdy peníze zašlete na účet poskytovatele. Nikdy nezapomeňte na správný variabilní symbol, který splátku přiřadí k číslu vaší smlouvy – a tím odmaže zaplacenou část dluhu.
Kolik si lze půjčit v hotovosti a jak dlouho trvá, než peníze obdržíte?
Možná vás to překvapí, ale v hotovosti si lze půjčit i vyšší desítky tisíc. Kdo čekal, že nad deset tisíc se nedostane, se opravdu mýlil. U některých poskytovatelů se dá na ruku získat i více než 100 000 Kč. Přitom můžete mít peníze ještě v den, kdy jste o ně požádali online.
Právě online vyřízení s využitím srovnávačů je v oblasti hotovostních půjček tím nejvýhodnějším. Jednak ihned vidíte tu nejlevnější variantu, jednak máte jistotu, že opravdu půjde o peníze „na ruku“. Někteří poskytovatelé totiž své půjčky prezentují jako „hotovostní“, ale přitom se jedná o peníze poskytované jedině na účet (ony i peníze na účtu se někdy označují jako „hotovost“, zejména v bankovním jazyce).
Jaké jsou výhody a nevýhody hotovostní půjčky
Hotovostní půjčka má jednu zásadní výhodu: naprosto nikdo se o ní nemusí dozvědět. Dokonce ani úvěrové registry, pokud si to nebudete přát (a vyberete si hotovostní půjčku bez registru). O půjčce se nedozví banka, (bývalý) partner a ani exekutor. Ale tady velké pozor: jestliže jste v exekuci, je naprostý nesmysl brát si další úvěr! I když se o něm exekutor nedozví. I hotovostní půjčku totiž budete muset splácet.
Při rozvodu je někdy velmi důležité držet v tajnosti jakýkoliv další příjem, i když pochází „jen“ z půjčky. V této souvislosti jsme pro vás připravili i další článek z poradny: Největším finančním problémem při rozvodu je hypotéka.
Nevýhodou hotovostní půjčky je vyšší cena. Vzhledem k tomu, že jde o nadstandardní způsob předání peněz, nechají si za něj poskytovatelé více zaplatit. Nejdražší je dovoz peněz až domů (nebo na jiné předem smluvené místo). Nejlevněji vychází varianta s platební kartou přímo od poskytovatele, s níž si vyzvedáváte peníze z kteréhokoliv bankomatu.
O hotovostní půjčce se nemusí nikdo dozvědět, přesto buďte opatrní!
Že o hotovostní půjčce nebude vědět nikdo jiný než vy a váš věřitel (poskytovatel úvěru), ještě neznamená, že dluh nebude soudně vymahatelný. Jakmile se komukoliv zadlužíte, je nutné splácet, a to nejen samotný dluh. Připočítat musíte i cenu půjčky, která může představovat i polovinu výšky měsíční splátky.
Před vzetím jakékoliv půjčky buďte velmi opatrní. Srovnejte si ceny a podmínky nabízených úvěrů a předem si spočítejte, zda po celou dobu splatnosti budete mít na jeho splácení. V opačném případě vám hrozí pád do dluhové pasti.
Foto: Pixabay
ADVERTORIAL