e-news.cz - kurzy
Reklama

Česká republika si v celoevropském srovnání digitalizace mírně pohoršila

16.08.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česká republika si v celoevropském srovnání digitalizace mírně pohoršila

Dle DESI indexu (Digital Economy and Society Index) náleží České republice v oblasti digitalizace společnosti a ekonomiky celkově 19. místo z 27 členských států EU.

Jedná se o mírný pokles z dvacátého místa, které Česká republika okupovala v předchozím roce. Vyjma pobaltských států se však stále jedná o nejlepší umístění z postkomunistických států východní Evropy.

Samotný DESI index vychází z měření Eurostatu a sestává ze čtyř klíčových složek:

  • lidského kapitálu, který měří míru digitální vzdělanosti a digitálních znalostí ve společnosti;
  • konektivity, jež slouží jako indikátor přístupnosti k internetovému připojení;
  • integrace digitálních technologií, která zkoumá míru adaptace digitálních technologií jako jsou cloudová úložiště, AI nebo eCommerce mezi firmami dané ekonomiky;
  • digitalizace veřejných služeb.

Graf: Digital Economy and Society Index 2022

                                                           Zdroj: Eurostat

Lehký nadprůměr v lidském kapitálu. Přesto však schází zaměstnanci v IT

Relativně nejsilnější pozici ze čtyř výše uvedených indikátorů pak Česká republika zaujímá v lidském kapitálu. Zde jí náleží 15. příčka. Základních digitálních znalostí pak dosahuje alespoň 60 % českých občanů, těch nadprůměrných pak už pouze 24 % populace. Oba tyto výsledky oscilují kolem unijního průměru.

I přesto však Česká republika trpí dlouhodobě nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v IT sektoru, což konstatuje i zpráva Evropské komise. Dle ní mělo 76 % českých podniků problém s obsazením svých nabízených IT pozic. Tyto hodnoty jsou vysoko nad unijním průměrem, jenž dosahuje 55 %.

Stále je ještě co digitalizovat

Za oblast, kde je Česká republika dlouhodobě pod průměrem, můžeme označit zejména integraci digitálních technologií. Meziročně se zde dokonce propadla o čtyři pozice na 19. místo. Nutno však podotknout, že se stále jedná o nejlepší výsledek ze států tzv. Visegrádské čtyřky. Podíl malých a středních podniků, které využívají ve svém podnikání aspoň základní míru digitalizace, v Česku dosahuje 53 % (o dva procentní body méně než průměr EU).

Tyto výsledky jsou poměrně vzdálené cílům nedávno schválené Evropské Digitální dekády, jež si stanovuje do roku 2030 digitalizovat minimálně 75 % těchto podniků. Česká republika bude mít v tomto ohledu tedy skutečně co dohánět.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama