e-news.cz - kurzy
Reklama

V roce 2021 byl výrobní průmysl, už tak sužovaný problémy v dodavatelských řetězcích, terčem kybernetických útoků

23.03.2022, Autor: Z blogosféry

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
V roce 2021 byl výrobní průmysl, už tak sužovaný problémy v dodavatelských řetězcích, terčem kybernetických útoků

Bezpečnostní divize společnosti IBM (NYSE: IBM) představila svůj každoroční Index hrozeb X-Force Intelligence, který ukazuje, jak ransomware a zneužití zranitelnosti neaktualizovaného softwaru dokázaly v roce 2021 různé firmy paralizovat a dál tak prohloubit problémy globálních dodavatelských řetězců.

Nejhůře zasažený byl přitom výrobní průmysl. V loňském roce byl obecně nejčastější příčinou kybernetických útoků phishing, nicméně divize IBM Security X-Force také zaznamenala 33% nárůst v počtu útoků způsobených zneužití zranitelnosti neaktualizovaného softwaru. To byl loni nejčastější vektor pro ransomware představující asi 44 % všech případů.
Index pro rok 2022 ukazuje, jak se v roce 2021 provozovatelé ransomwaru pokusili „zlomit“ páteř globálních dodavatelských řetězců prostřednictvím útoků na výrobní průmysl, jenž byl zasažen nejsilněji (23 %), ačkoliv v předchozích letech byly dlouhodobě nejčastějším cílem finanční služby a pojišťovny. Útočníci se spoléhali na to, že útok na výrobní průmysl způsobí komplikace také v navazujících článcích dodavatelských řetězců, což vyvolá na oběť větší tlak, aby zaplatila výkupné a získala své systémy zpátky pod kontrolu. Je varovným signálem, že 47 % útoků na výrobní průmysl bylo realizováno přes zranitelná místa, která daná organizace dosud neaktualizovala či nemohla aktualizovat; to jasně ukazuje, že řešení zranitelností musí být pro organizace prioritou.
Index hrozeb IBM Security X-Force Intelligence pro rok 2022 mapuje nové trendy a metody útoku, které divize IBM Security analyzovala na základě svých dat získaných z několika miliard datových bodů od celých sítí po koncová detekční zařízení, z reakcí na incidenty, sledování phishingových sad a mnoho dalšího – včetně dat od Intezer.
Mezi nejvýznamnější zjištění letošní zprávy patří:

  • Gangy provozující ransomware jsou odolné. Nejčastějším typem útoku byl i v roce 2021 ransomware, jehož pachatelé zjevně nepolevují, i když je počet zničených skupin na vzestupu. Podle zprávy z roku 2022 je průměrná životnost skupin provozujících ransomware 17 měsíců – následně buď zcela zaniknou, nebo se opět vynoří v jiné sestavě.
  • Největším problémem jsou zranitelnosti. Podle zjištění X-Force bylo zhruba 50 % útoků v Evropě, Asii a v regionu MEA v roce 2021 způsobeno neaktualizovaným softwarem, což se ukazuje jako klíčový problém.
  • Objevují se první varovné známky kybernetické krize v cloudu. Kybernetičtí zločinci si připravují půdu pro útok na cloudová prostředí. Zpráva roku 2022 odhalila 146% nárůst v objemu nového ransomwarového kódu pro Linux a nově také zacílení na Docker, což by potenciálně mohlo usnadnit využití cloudových prostředí pro nekalé účely.

„Firmy by si měly uvědomit, že zranitelnosti jsou pro ně pastí, kterou je možné prostřednictvím ransomwaru aktivovat. Není to binární hrozba. Počet možných způsobů provedení útoku stále roste a není možné si nalhávat, že všechny zranitelnosti už byly odhaleny a aktualizované.  Organizace by proto měly vycházet z předpokladu, že jejich obrana už byla prolomena, a začít používat strategii nulové důvěry,“ uvádí Charles Henderson, ředitel IBM X-Force.
„Devět životů“ provozovatelů ransomwaru
Podle analýzy X-Force je průměrná životnost skupin pachatelů ransomware 17 měsíců – následně buď zaniknou, nebo zmizí a vynoří se pod jinou značkou. Například skupina REvil, která byla v roce 2021 zodpovědná za 37 % všech útoků, fungovala díky změně značky po čtyři roky. Je proto pravděpodobné, že se i navzdory tomu, že ji koordinovaná akce několika států v polovině roku 2021 vyřadila z provozu, po nějaké době opět vynoří.
Policejní zásahy mohou útočníky nejenom zpomalit, ale také je zatěžují náklady na změnu značky a opětovné vybudování infrastruktury. Hrací pole se neustále mění, a proto je pro organizace důležité modernizovat svou infrastrukturu a ukládat data do prostředí, které je pomůže chránit – ať už je to lokálně, nebo v cloudu. To útočníkům odejme jejich klíčovou výhodu, protože přístup ke kritickým datům je v hybridním cloudovém prostředí těžší.
Zranitelnosti se pro některé firmy staly existenční krizí
Zpráva X-Force poukazuje na to, že v roce 2021 bylo odhaleno rekordní množství zranitelností a jejich počet v průmyslových řídících systémech oproti minulému roku vzrostl o 50 %. Ačkoliv bylo v posledním desetiletí takových zranitelností odhaleno více než 146 000, až v posledních letech začaly organizace mnohem výrazněji urychlovat digitalizaci procesů, a to především v důsledku pandemie. To naznačuje, že celý proces ještě nedosáhl svého vrcholu.
Zároveň ale zaznamenala složka X-Force 33% nárůst oproti předchozímu roku s tím, že dvě nejčastěji zneužívané zranitelnosti v roce 2021 se vyskytly v široce používaných firemních aplikacích (Microsoft Exchange, knihovna Apache Log4J). Náročnost práce se zranitelnostmi může dále růst s tím, jak digitální infrastruktura dál expanduje, a kvůli nutnosti provádět audity a údržbu mohou být organizace časem zcela zavalené. To ukazuje, jak důležité je v provozu vycházet z předpokladu, že k prolomení ochrany už mohlo dojít, a chránit svou architekturu prostřednictvím strategie nulové důvěry.
Útočníci v cloudu míří na společné cíle
V roce 2021 divize X-Force zaznamenala, že stále více útočníků směřuje své útoky na kontejnery, jako je Docker – což je podle RedHat zdaleka nejpoužívanější prostředí pro provoz kontejnerů. Útočníci si uvědomili, že kontejnery jsou pro mnoho organizací společné, takže hledají způsoby, jak maximalizovat návratnost svých investic díky malwaru použitelnému na různé platformy, který může posloužit jako výchozí bod pro útoky na další komponenty infrastruktury jejich obětí.
Zpráva z roku 2022 také upozorňuje, že útočníci dále investují do dříve nevídaného malwaru pro Linux. Data od organizace Intezer ukazují, že počet ransomwarových balíčků pro Linux obsahující nový kód vzrostl o 146 %. Útočníci se dále snaží rozšířit škálu svých operací v cloudovém prostředí, což znamená, že se firmy musí zaměřit na vyšší transparentnost své hybridní infrastruktury. Prostředí hybridního cloudu jsou založená na interoperabilitě a otevřené standardy mohou pomoci organizacím najít slepá místa a urychlit a automatizovat bezpečnostní reakci.
Mezi další zjištění ze zprávy za rok 2022 patří:

  • Asie v čele zájmu – Podle zjištění IBM byl v roce 2021 každý čtvrtý útok zamířen proti organizacím sídlícím v Asii, která tak zaznamenala více kybernetických útoků než jakýkoliv jiný region. Finanční služby a výrobní organizace společně zaznamenaly téměř 60 % všech útoků v Asii.
  • Phishing po telefonu – Nejčastější příčinou kybernetických útoků byl v roce 2021 phishing. V penetračních testech X-Force Red se četnost kliknutí v phishingových kampaních ztrojnásobila v případech, kdy byly kombinovány s telefonáty.

Zpráva vychází z dat získaných společností IBM z celého světa v roce 2021 a má za cíl nabídnout užitečné informace o globální struktuře hrozeb a informovat odborníky na bezpečnost o tom, co je pro organizace nejvíce relevantní. IBM Security X-Force Threat Intelligence Index za rok 2022 si můžete stáhnout zde. Navíc si můžete přečíst příspěvek od autorů zprávy, kde se dozvíte víc o třech hlavních zjištěních, na blogu IBM Security Intelligence.
Foto: Pixabay
Zdroj: WS Czech


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

02.04.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama