e-news.cz - kurzy
Reklama

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

„Při phishingových podvodech byl i ve 4. čtvrtletí nejčastěji napodobovanou značkou Microsoft. Ale zatímco ve třetím čtvrtletí se jednalo o 61 % všech phishingových podvodů napodobujících známé značky, v závěru roku klesl podíl jen na 31 %, byť to bylo stále bezkonkurenčně nejvíc. Druhou nejčastěji imitovanou značkou byl nadále Apple a na třetím místě byl další technologický gigant Google. Z Top 10 vypadl Adidas, naopak jsme zaznamenali masivní nárůst podvodů vydávajících se za zprávy od LinkedInu. Celkově jsou nejčastěji napodobované značky technologických společností, následují sociální sítě a maloobchodní značky,“ říká David Řeháček, Head of Marketing EEMEA z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Při phishingových útocích se kyberzločinci snaží napodobovat známé značky a jejich webové stránky, včetně URL adresy a designu stránek. Odkaz na podvodný web pak šíří e-mailem nebo textovou zprávou, popřípadě na stránky přesměrují uživatele z jiných služeb či podvodných mobilních aplikací. Podvodný web také často obsahuje formulář určený k odcizení přihlašovacích údajů, platebních dat nebo jiných osobních informací. Útočníci se snaží zneužít důvěry a lidských emocí. Pocit naléhavosti může způsobit, že uživatelé na něco kliknou, aniž by si předtím ověřili, zda zpráva skutečně pochází od dané značky. Útočníci mohou oběť také zmanipulovat ke stažení malwaru.

Nejčastěji napodobované značky ve phishingových podvodech ve 4. čtvrtletí 2024

  1. Microsoft (32 % všech phishingových podvodů napodobujících známé značky)
  2. Apple (12 %)
  3. Google (12 %)
  4. LinkedIn (11 %)
  5. Alibaba (4 %)
  6. WhatsApp (2 %)
  7. Amazon (2 %)
  8. Twitter (2 %)
  9. Facebook (2 %)
  10. Adobe (1 %)

I čeští uživatelé si samozřejmě musí dávat pozor na nejrůznější phishingové zprávy. Někdy se jedná o globální podvody, jindy vidíme lokální mutace nebezpečných zpráv. Microsoft je celosvětově nejčastěji napodobovanou značkou a kyberútočníci se často snaží dostat k cenným přihlašovacím údajům. Osvědčeným způsobem je vystrašit uživatele a dostat ho pod časový tlak, například informací o přerušení služeb, aby reagoval bez přemýšlení a klik na odkaz.

Podobné triky vidíme i u zpráv napodobujících další významné technologické společnosti, jako jsou Google nebo Zoom.

Zdroj: Check Point Research
Zdroj: Check Point Research

Během nákupní sezóny vždy ještě vzroste počet podvodů napodobujících přepravní společnosti, v Česku zejména Českou poštu. Ale nebezpečné zprávy žádající o aktualizace informací o zásilkách jsou běžné celoročně a je potřeba dávat mimořádný pozor. Vždy lze najít nějaké varovné signály, ať už podezřelou adresu odesílatele nebo odkaz vedoucí na jinou stránku, než by měl.

Zdroj: Check Point Research

Vidíme také nárůst nebezpečných zpráv, které oslovují uživatele s informacemi o finančním účtu. Variace na tyto triky jsou poměrně časté a jen se liší drobnosti, včetně odkazu.

Zdroj: Check Point Research

Phishingové kampaně zaměřené na oděvní značky

Během nákupní sezóny vzrostl také počet phishingových kampaní, které napodobovaly webové stránky známých oděvních značek. Například domény jako nike-blazers[.]fr, nike-blazer[.]fr a nike-air-max[.]fr se vydávaly za oficiální platformy Nike. Stránky zneužívají logo a styl značky a nabízí nereálně nízké ceny, aby nalákaly oběti. Cílem je vylákat z uživatelů citlivé informace.

Příklady několika dalších podvodných stránek imitujících známé módní značky :

  • Adidas – adidasyeezy[.]co[.]no, adidassamba[.]com[.]mx, adidasyeezy[.]ro and adidas-predator[.]fr
  • LuluLemon – lululemons[.]ro
  • Hugo Boss – www[.]hugoboss-turkiye[.]com[.]tr, hugobosssrbija[.]net and www[.]hugoboss-colombia[.]com[.]co
  • Guess – www[.]guess-india[.]in
  • Ralph Lauren – www[.]ralphlaurenmexico[.]com[.]mx

Časté jsou také podvody napodobující finanční instituce a značky. Odhalena byla například nebezpečná stránka wallet-paypal[.]com, který napodobuje přihlašovací stránku PayPal. Snahou je opět ukrást osobní a finanční údaje uživatelů.

Phishingová stránka (wallet-paypal[.]com) Vs. originální Paypal web Zdroj: Check Point Research

Napodobeniny Facebooku

Uživatelé si musí dávat pozor i na různé napodobeniny Facebooku. Například stránka svfacebook[.]click imitovala přihlašovací stránku Facebooku a vyzývala k zadání přihlašovacích údajů. Podobných triků vidíme celou řadu, protože získat přístup k facebookovému účtu je cenné a umožňuje to šíření podvodů a také další vlnu útoků.

Zdroj: Check Point Research

Jak se před phishingem chránit? Podívejte se na několik základních bezpečnostních tipů:

  1. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla. Krádeže přihlašovacích údajů jsou oblíbeným cílem kybernetických útoků. Řada lidí používá stejná uživatelská jména a hesla napříč různými účty, takže hackeři pak získají přístup k dalším online službám.
  2. Pozor na e-maily s žádostí o resetování hesla. Pokud obdržíte nevyžádaný e-mail s žádostí o resetování hesla, neklikejte na odkazy ve zprávě. Kliknutím na podvodný odkaz se totiž můžete dostat na phishingové stránky, které sice budou připomínat originální web, ale své přihlašovací údaje poskytnete kyberzločincům.
  3. Nenechte se zmanipulovat. Techniky sociálního inženýrství se snaží zneužívat lidskou přirozenost. Lidé častěji udělají chybu, pokud spěchají, nebo se snaží plnit zdánlivě důležité příkazy. Phishingové útoky běžně používají tyto techniky k přesvědčení obětí, aby ignorovaly jakékoli podezření a klikly na odkaz nebo otevřely přílohu.
  4. Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu indicií, které signalizují phishing. Jedná se třeba o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby včetně názvů domén, a obecné pozdravy jako „vážený uživateli“ nebo „drahý zákazníku“. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://. Nikdy nedůvěřujte podezřelým zprávám.
  5. Obecně platí, že nikdy nesdílejte více, než je nezbytně nutné. Společnosti nepotřebují vaše rodné číslo, abyste u nich mohli nakoupit. Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje třetím stranám.
  6. Smažte podezřelé zprávy. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům a podezřelou zprávu smažte bez otevírání a klikání na odkazy.
  7. Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných zprávách – zejména přílohy Word, Excel, PowerPoint nebo PDF, ale samozřejmě ani přílohy typu EXE, MSI nebo BAT.
  8. Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo jej posílá. Kdo nebo co je zdrojem zprávy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele. A neváhejte blokovat podezřelé odesílatele.
  9. Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru. Nové verze mají opravené chyby a záplatované zranitelnosti. Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím.
  10. Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám, jako „80% sleva na nový iPhone“. Buďte velmi opatrní i u výstražných zpráv a vždy raději napřímo kontaktujte danou společnost, ať už vám přijde nějaká upomínka z banky nebo třeba zpráva o nedoručené zásilce.
  11. Chraňte se před phishingovými útoky. Důležitým prvním krokem k ochraně je pochopení taktik hackerů a rizik souvisejících s phishingovými útoky. Moderní phishingové kampaně jsou ale sofistikované a je pravděpodobné, že řada lidí podvod nepozná. Důležité je proto používat i bezpečnostní řešení na ochranu koncových bodů a e-mailů a pokročilé anti-phishingové řešení.

Foto: Pixabay

Zdroj: Petr Cícha, PR Director


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

Výzvy v zabezpečení cloudu: bezpečí je pro firmy nejvyšší prioritou, 63 % plánuje v tomto roce navýšit rozpočty

23.01.2025, Autor: Z blogosféry

Zavedení cloudové platformy je základem digitální transformace a poskytuje organizacím flexibilitu, kterou potřebují k udržení konkurenceschopnosti na dnešním rychle se měnícím trhu. I když síla cloudu umožňuje podnikům se rychle přizpůsobit vyvíjejícím se požadavkům, přináší také výzvy, které musí bezpečnostní týmy zvládnout.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

3 nejlepší strategické obranné taktiky proti kyberútokům

14.01.2025, Autor: Z blogosféry

Kybernetické hrozby se vyvíjejí již téměř čtyři desítky let. Od doby, co se v roce 1986 objevil první virus pro osobní počítače, čelí kybernetická bezpečnost stále sofistikovanějším výzvám. Zatímco řada uživatelů je již obeznámena s běžnými hrozbami, jako jsou phishing nebo ransomware, stále se objevují novější, cílenější útoky, které ohrožují samotné základy digitální infrastruktury.

Pracovní trh a umělá inteligence v roce 2025

10.01.2025, Autor: red

Nejnovější studie společnosti Boston Consulting Group ukázala, že umělá inteligence by měla do roku 2035 ovlivnit více než 40 % pracovních míst v České republice. Nemůže tak být pochyb o tom, že AI zásadním způsobem mění trh práce. Jak se na tyto změny, které by se měly týkat více než 2 milionů Čechů, připravit? A jaké příležitosti a výzvy AI přinese v roce 2025?

Životnost notebooků 10 let bez ztráty funkčnosti a komfortu

19.12.2024, Autor: Z blogosféry

Je reálné ve firmě používat počítače 10 let bez ztráty funkčnosti a uživatelského komfortu? Nejnovější průzkum proveden s více než 28 milionů zařízení, společností Atos, potvrzuje, že ano. Přechodem z fixního, 4 nebo 5 letého cyklu obměny IT na variabilní, řízený podle skutečného stavu zařízení v kombinaci s repasováním, lze prodloužit životní cyklus zařízení na dvojnásobek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Děti znají rizika AI mnohem lépe než dospělí

18.12.2024, Autor: Z blogosféry

Naivní bezstarostnost, nebo naopak hrůza z války robotů. Tak vidí rizika AI většina dospělých. Děti se naopak velmi realisticky obávají zneužití dat, diskriminace a manipulace. Vyplývá to z průzkumu iniciativy AI eticky, do kterého se zapojilo 1200 dospělých a 750 dětí a mladistvých. 

Jak digitální peněženky a nové technologie mění způsoby placení

29.11.2024, Autor: Z blogosféry

V posledních letech jsme svědky zásadního posunu v platebních metodách, které používáme každý den. V době, kdy digitální peněženky pronikají do všech koutů světa a bezkontaktní platby se stávají rutinou, je zřejmé, že trend směřuje k jednoduchosti a rychlosti.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

S blížícími se Vánocemi narůstá počet kyberútoků na malé a střední firmy

20.11.2024, Autor: Z blogosféry

Období před vánočními svátky a koncem roku je pro většinu malých a středních firem nejrušnějším obdobím roku. A totéž platí i pro kyberzločince. Úměrně tomu, jak prudce narůstá počet online transakcí, navyšují své aktivity i kyberzločinci pokoušející se využít případných zranitelností, především v systémech malých a středních podniků.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama