22. března odlétá česká delegace, kterou vede předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, do Tchaj-wanu a Koreje.
Tato mise navazuje na dlouhodobou spolupráci mezi Českou republikou a Tchaj-wanem, který je po Česko významným politickým, strategickým a obchodním partnerem. Jde o jednu z největších podnikatelských delegací za posledních 5 let a tvoří ji zástupci zhruba 100 firem. Delegace se zúčastní politici, zástupci výzkumných organizací, představitelé samospráv a univerzit. Součástí delegace bude i NEWTON University.
„Naše přátelství je postaveno na hodnotách svobody, demokracie a lidských práv. Nebudeme-li se plně věnovat obraně těchto společných hodnot, hrozí, že mohou být kdykoli porušeny a dokonce ztraceny. V tomto světle a vzhledem k našemu obdobnému demokratickému vývoji a strategickým postojům v Asii vnímám celou misi jako velmi důležitou pro budoucí směřování naší země,“ vyjádřila se v tiskové zprávě předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
NEWTON University dlouhodobě spolupracuje s Tchaj-wanem v rámci výměnných pobytů a na mezinárodním výzkumu v oblasti autentického leadershipu a cross culture managementu. Právě rozvíjení spolupráce na mezinárodním výzkumu představuje jeden z hlavních cílů cesty. Současně je ambicí prohloubit spolupráci v rámci výměnných pobytů a navázat nová partnerství. „Rádi bychom prohloubili spolupráci s partnerskými Tunghai University a Yuan Ze University a zároveň navázali spolupráci s novými univerzitami,“ uvedla prorektorka pro zahraniční vztahy Anna Plechatá Krausová, která se mise zúčastní.
Tahle mise je pro nás důležitá nejen ze strategických důvodů
Krausová se rovněž zúčastní akce Taiwan Smart City Summit & Expo, což je největší asijský hybridní veletrh chytrých měst, a bude při oficiálním otevření českého pavilonu. Ráda bych zapojila NEWTON University do výzkumné agendy Smart City. Nejedná se nám ale jen tyto záměry. „Tato mise je pro nás důležitá, protože NEWTON University podporuje demokracii po celém světě. Nabízeli jsme stipendia studentům z Běloruska i Ukrajiny a chceme se veřejně postavit na stranu zemí, které bojují za demokracii.“ Anna Plechatá Krausová se také těší na návštěvu bývalého studenta NEWTONu, který absolvoval výměnný pobyt na Tchaj-wanu a už tam zůstal.
Korea i Tchaj-wan představují pro Českou republiku důležité ekonomické partnery, kteří zároveň patří k největším investorům u nás. Podle webu Poslanecké směmovny u nás bylo za rok 2021 exportováno zboží za 6, 1 miliard Kč a od roku 2007 u nás Tchaj-wan investoval více než 27 miliard Kč.
„Z ekonomického hlediska je pro vzájemné vztahy klíčové dosáhnout posunu v implementaci víceletého plánu tchajwanské vlády na podporu spolupráce s Českou republikou v hodnotě 33 milionů amerických dolarů. Bavit se budeme rovněž o projektu výzkumného čipového centra a výběru českých stipendistů ve strategicky zásadních polovodičových oborech. V neposlední řadě podepíšeme prohlášení o vzájemné meziparlamentní spolupráci,“ uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v tiskové zprávě.
Foto: Pixabay
Zdroj: Newton University