Nedávno byl zaznamenán případ antivirového programu, který kromě produktu, který nabízel, nainstaloval i program na těžbu kryptoměn. Příklad, jak se z klienta stát obětí.
Změny v tom, na co si v digitálním světě dávat pozor jsou tak překotné, že už to jedinec nestačí sledovat. Zatímco před deseti lety mu stačilo zapamatovat si „pár názvů“ souborů, na které si je třeba dát pozor, nyní už to nestačí. Dříve zcela dominující oblast ransomware, jejíž autoři „zašifrovali“ data a pak požadovali výkupné (před 10 lety ve stovkách USD). Názvy jako na Reveton aka Citadel aka Policejní virus už upadají v zapomnění.
Dnes jsme dále a ransomware gangy střídají jména tak rychle, že je zapomínáme, nebo si je pleteme (životnost takového gangu je do dvou let, pak se zpravidla přejmenují a fungují jinak a pod jiným jménem, že by ukončili svoji činnost, moc nevěřme). Zdá se to však být pořád na „jedno brdo“ – ukradneme, zašifrujeme a vydíráme. Podobnou taktiku si pak začínají kyberzločinci osvojovat i s DDoS útoky, ale to se celkem dalo čekat.
Kyberzločinci jsou však stále vynalézavější. Důkazem je případ jedné „antivirové“ firmy, jejíž produkt nainstaluje do počítače daného zákazníka program na těžbu kryptoměny. Argumentem je, že vytěžená kryptoměna je „bonusem“ daného produktu. Nikdo už neříká, že autorská firma si nechává z vytěženého Etherea 15 %.
Dosud obecně platilo, že antivirové programy mají před takovým snažením chránit, ale možnosti trhu jsou široké, a tak někdo zkusil tohle celé otočit. Připravil si tak z počítačů svých zákazníků slušný botnet těžařských strojů, který přináší i příspěvek do firemního cash-flow.
Pokud nechcete být překvapeni, co se vám děje s firemními počítači, pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost firmy, obraťte se na AUTOCONT, protože AUTOCONT ví jak. A navíc – za zeptání nic nedáte.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jiří Reichl