Průmyslová výroba si loni v prosinci připsala meziročně 4,0 %, což byl výsledek blízký našemu očekávání. Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel, jež meziročně vyskočila o 30,1 %. Celkově byl ale obrázek smíšený a řada odvětví zpracovatelského průmyslu vykázala v prosinci meziroční pokles výroby. Průzkumy z tuzemského průmyslu sice i nadále naznačují, že aktivita v tomto sektoru momentálně klesá, situace je ale o dost méně dramatická než v předchozích měsících.
Průmyslová výroba loni v prosinci po očištění o kalendářní efekty meziročně vzrostla o 4,0 %.
Loňský prosinec měl o jeden pracovní den méně, než prosinec 2021 a neočištěný meziroční růst výroby činil 1,3 %. Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 30,1 % díky tomu, jak v automobilkách došlo v průběhu loňského roku v porovnání s rokem 2021 ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů. V roce 2021 automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby, zatímco v roce 2022 se situace v tomto ohledu zlepšila.
Dvouciferný meziroční růst hlásí za loňský listopad také výroba oděvů – o 31,4%, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů – o 16,3 %, farmacie s růstem 15,7 % a výroba elektrických zařízení, jež si meziročně připsala 12,7 %.
Řada jiných odvětví zpracovatelského průmyslu ale loni v prosinci vykázala pokračující meziroční pokles výroby. Odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo meziroční pokles o 16 %, ve zprávě statistického úřadu je v této souvislosti zmiňována vysoká energetická náročnost této výroby a snížená poptávka, zejména zahraniční.
Meziměsíčně loni v prosinci průmyslová výroba vzrostla o 0,2 %, když výroba motorových vozidel zaznamenala mírný meziměsíční pokles o 0,6 %..
Průzkumy PMI již řadu měsíců naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.
Průzkumy za loňský prosinec a letošní leden nicméně hlásí zmírnění tempa poklesu nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu eurozóny, z čehož by v prvních měsících letošního roku mohli začít těžit také domácí výrobci. Z čerstvých průzkumů v tuzemském zpracovatelském průmyslu je patrný nárůst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců.
Za celý rok 2022 vykázal tuzemský průmysl růst výroby o 1,7 %. Pro srovnání: v roce 2021 činil celoroční růst tuzemském průmyslové výroby 6,6 %. Pokles cen energií na světových trzích a oživení ekonomické aktivity v Číně, jež se vymaňuje z covidových omezení, by měly být pozitivní zprávou pro globální průmysl včetně středoevropského regionu.
Aktuální průzkumy z ekonomiky naznačují, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou. V letošním prvním čtvrtletí by se mohla začít stabilizovat situace v tuzemské ekonomice a počínaje druhým čtvrtletím by se HDP České republiky mohl vrátit k mezikvartálnímu růstu.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor