Kritická infrastruktura je velmi atraktivní pro útočníky a je tak pod neustálým tlakem kybernetických hrozeb. Hlavním vstupním bodem, který útočníci používají, jsou stále e-maily. Na 1000 zaměstnanců připadalo 5,7 úspěšných phishingových útoků za rok.
I přesto většina organizací nenahlíží na e-maily jako na nebezpečí. Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a výzkumy globální bezpečnostní firmy OPSWAT.
„Phishingové útoky představují obrovský problém pro kyberbezpečnost kritické infrastruktury. Ochrana před nimi je však bohužel velmi často nedostatečná. V globálním měřítku uvedlo 48 % společností, že nemá současnou e-mailovou ochranu připravenou na phishingové útoky. 64 % společností nepovažuje svůj přístup k zabezpečení e-mailů za dostatečný. Pouze 34 % společností se domnívá, že jejich nastavení plně vyhovuje e-mailovým regulacím, jako je GDPR. Jedná se sice o globální čísla, ale dle našich analýz jsou velmi podobná situaci v České republice,“ říká Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource, která je jediným lokálním platinum partnerem společnosti OPSWAT – její řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti využívá například 98 % amerických jaderných elektráren.
Zajímavé jsou také regionální rozdíly. Například v oblasti Evropa, Střední východ a Afrika (region EMEA) je pouze 28 % společností přesvědčeno o tom, že jejich současné nastavení splňuje regulatorní požadavky, v Severní Americe je to 41 % a v Asijsko-Pacifickém regionu 40 %. Naopak v regionu EMEA mají společnosti nejvyšší míru důvěry ve svou e-mailovou ochranu. 64 % společností uvádí, že si je ohledně své ochrany jistá nebo velmi jistá, zatímco v Severní Americe toto uvádí pouze 46 % a v Asijsko-Pacifickém regionu 52 % společností.
Více než polovina celosvětových organizací kritické infrastruktury, které se účastnily tohoto výzkumu, vychází z předpokladu, že zprávy a soubory jsou ve výchozím nastavení neškodné. „Takový přístup je však mylný. Až 80 % společností v kritické infrastruktuře se stalo oběťmi phishingových útoků. 75 % veškerého kybernetického ohrožení přichází skrze e-maily. I proto mnohem více organizací potřebuje zavést přístupy s nulovou tolerancí, aby došlo ke zvýšení bezpečnosti. Naštěstí vidíme, že zatímco v současnosti je zabezpečení e-mailů spíše v pozadí, do budoucna se firmy připravují k výraznému zlepšování. Právě toto zvyšování obranyschopnosti bude vyžadovat velkého úsilí ze strany firem,“ vysvětluje Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource.
Foto: Pixabay
Zdroj: EMC group