Snižování základních úrokových sazeb stále nekončí. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém jednání opět přistoupila k jejich snížení o půl procentního bodu, tedy stejně jako minule. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 4,75 procenta a dostala se tak po dlouhé době pod pětiprocentní hranici. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 5,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 3,75 procenta. Hypotéky a ostatní komerční úvěry pro lidi i firmy by tak měly co nejrychleji zlevnit.
Centrální bankéři začali s postupným snižováním základních úrokových sazeb loni v prosinci. Komerční banky na toto snižování zpočátku zareagovaly rychle snížením hypotečních sazeb. To ovlivnilo i celý realitní trh, který letos výrazně oživil. Bohužel ale postupem času zlevňování hypoték zpomalilo, až se fakticky zastavilo. Zatímco dvoutýdenní repo sazba od začátku roku klesla o rovné dva procentní body z 6,75 v prosinci 2023, úroky u hypoték za tím výrazně zaostávají. Podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná nabídková sazby hypoték z lednových 5,96 procenta na 5,51 procenta platných na začátku června. Tedy o méně než půl procentního bodu. Základní úrokové sazby centrální bankéři snižují čtyřikrát rychleji než klesají sazby hypoteční.
Je proto na čase, aby se snižování základních úrokových sazeb promítlo do výše úvěrů u komerčních úvěrů mnohem více. Prospěje to zájemcům o bydlení, protože zvýší jeho dostupnost. Levnější úvěry pro podnikatele a firmy pak podpoří růst celé české ekonomiky. Po období vysoké inflace a omezených investic je změna trendu více než žádoucí. Vzhledem k pokračující politice ČNB mají komerční banky prostor pro výraznější zlevnění hypotečních i firemních úvěrů dost velký.
RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.