V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.
Intenzita tradičního přecenění na počátku roku tak byla pod předpoklady zimní prognózy ČNB, podle které se bude inflace v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle.
Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn především růstem cen pohonných hmot a olejů o 4,3 %. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l. Vyšší cena pohonných hmot bude tlačit na růst nákladů na distribuci zboží, což může vést k vyšším cenám pro koncové spotřebitele.
Zdroj: ČSÚ
V oddíle rekreace a kultura byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami o 6,0 % a ceny rekreačních a kulturních služeb o 0,6 %. Z potravin se zvýšily především ceny brambor o 10,8 %, vajec o 7,1 % a sýrů a tvarohů o 1,5 %. Na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny v únoru působily především ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde klesly ceny vína o 3,7 % a lihovin o 2,8 %. Celková inflace v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně klesla o 0,3 %, přičemž k poklesu došlo zejména u drůbežího masa o 3,1 %, másla o 6,1 % a polotučného trvanlivého mléka o 4,1 %.
Meziroční dynamika cen potravin tak v únoru setrvala v záporných hodnotách vlivem zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ve stejném směru působila utlumená spotřebitelská poptávka po potravinách.
Optikou harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) v ČR ceny potravin klesly v únoru 2024 meziměsíčně o 0,1 %. Pro srovnání – v Rakousku došlo k růstu cen potravin o 0,2 %, na Slovensku ceny vzrostly o 0,1 %, v Maďarsku klesly o 0,1 % a v Polsku klesly
o 0,5 %. Nutno podotknout, že v Polsku na konci března 2024 přestane platit výjimka pro nulovou sazbu DPH na základní potraviny, které se přesunou do 5 % sazby. Tato změna se s velkou pravděpodobností promítne také do koncové ceny těchto produktů.
Michael Fanta, hlavní analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA