Podle nové zprávy OECD hrozí, že se oživení cestovního ruchu po pandemii zastaví. Světová ekonomika ztrácí dynamiku v důsledku energetického šoku vyvolaného ruskou válkou proti Ukrajině, vysoké inflace a oslabené kupní síle domácností.
V mnoha zemích přitom došlo v roce 2022 k výraznému oživení cestovního ruchu díky odložené poptávce, úsporám domácností a cestovním poukazům. Nyní se však očekává, že mezinárodní cestovní ruch se zotaví až v roce 2024 nebo 2025, případně ještě později.
Po šesti desetiletích soustavného růstu zasadil COVID-19 tomuto odvětví velkou ránu. Mezinárodní cestovní ruch se na vrcholu pandemie téměř úplně zastavil. Vzhledem k tomu, že byl omezen i domácí cestovní ruch, klesl jeho přímý příspěvek k HDP v zemích OECD o 1,9procentního bodu. Před pandemií se cestovní ruch přímo podílel na tvorbě HDP 4,4 % a na zaměstnanosti 6,9 % a v zemích OECD vytvářel v průměru 20,5 % vývozu souvisejícího se službami.
Graf: Nejčastější turistické destinace dle zemí
Zdroj: OECD
Nejnovější údaje ukazují, že cestovní ruch v mnoha zemích překonal očekávání. Mezinárodní turistické toky v červenci 2022 byly ve vykazujících zemích OECD jen o 19,9 % nižší než v červenci 2019, i když v jednotlivých regionech byly patrné výrazné rozdíly. Příjezdy v Dánsku, Řecku, Lucembursku, Portugalsku, Slovinsku a Španělsku překonaly úroveň roku 2019, ale v zemích sousedících s Ruskem a Ukrajinou byl počet turistů v červenci 2022 nejméně o 30 % nižší než před pandemií. V zemích OECD v asijsko-pacifickém regionu byly počty příjezdů turistů nejméně o 40 % nižší než v roce 2019.
Nekončící problémy
Firmy z odvětví cestovního ruchu, které se již nyní potýkají s problémy způsobenými pandemií, se nyní potýkají také s rostoucími náklady na energie, na potraviny a další vstupy. Odvětví se potýká s velkou nejistotou, zejména s ohledem na nedostatek pracovních sil a kvalifikovaných pracovníků, což může dále omezit oživení. K obnovení důvěry cestovatelů a poptávky po cestovním ruchu je rovněž nutné obnovit bezpečnou mobilitu.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA