Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v září 18,8 miliardy korun. To je o deset procent více než v srpnu a o čtyřicet procent více než v září 2019.
Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.
IndexRPSN ČBA (průměrná roční procentní sazba nákladů) podle statistiky ČNB činil za září u hypotečních úvěrů na bydlení 2,28 procenta. Proti srpnu 2020 klesla průměrná RPSN o 0,06procentního bodu. Za rok se snížila o 0,39procentního bodu. To je snížení měsíční splátky u průměrné hypotéky o 910 korun.
„Hypoteční úvěry pokračují v silných prodejích. Září bylo jedním z historicky nejsilnějších měsíců. Platí to zatím i o celém letošním roku. Za prvních devět měsíců se hypoték prodalo za 151 miliard korun. Extrapolací na celý rok dojdeme k číslu 201 miliard korun,“ uvedl analytik asociace Vladimír Staňura. Do letoška byl z hlediska objemů rekordní rok 2018, kdy se prodalo hypoték za 187 miliard korun.
Nadále podle něj platí, že za výsledky stojí nízké a snižující se RPSN a úrokové sazby. Výrazný vliv má také psychologický efekt „útěku do bezpečí“, kdy v nejistých dobách je investice do vlastního bydlení, popřípadě do investiční nemovitosti sázka na jistotu. Vedle toho při zprávách o zadlužování státu a budoucích generací je vlastnění nemovitosti stále více vnímáno jako dobré zajištění na stáří, dodal.
Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za září výrazně vzrostlo na 4,4 miliardy korun. To je druhý nejsilnější měsíc za listopadem 2016, kdy refinancování dosáhlo 4,8 miliardy korun.
Takto vysoký objem refinancování byl očekávatelný, podotkl Staňura. Je dán nízkým RPSN, kdy klienti bank mají možnost refinancovat si hypotéku za lepších podmínek. „Pokud RPSN zůstane nízké, budeme vidět vysoké objemy refinancování i v příštích měsících. Objem refinancování k objemu nových hypotečních úvěrů je dvacet tři procent. To je velmi, velmi vysoké číslo. Špatně pro banky, dobře pro spotřebitele,“ poznamenal.
Zájem klientů o bydlení, stavby i rekonstrukce na podzim výrazně stoupl a očekávané plošné zlevňování se nekonalo, doplnil regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Situaci pomohly podle něj zejména nízké sazby úvěrů, odpuštění daně z nabytí nemovitosti a možnost snížit úrokovou sazbu u stávajících úvěrů. Proti podzimu 2018 až 2019 mohou klienti ve své bance nebo refinancováním snížit sazbu až o 0,8procentního bodu, podotkl.
Mezi klienty stále převládá zájem o koupi nemovitostí, velkou váhu na tom má i nemožnost fungovat v menších prostorech v případě karantény nebo práce v režinu home office, upozornil analytik realitní společnosti Bidli Daniel Horňák. Zájemci tak volí nákup větších nemovitostí, kde mohou spokojeně být vedle sebe. K tomu jim podle něj nahrává růst cen v minulých letech, kdy prodejem stávající nemovitosti vydělají a mohou si tak dovolit jít bydlet do většího.
ČTK