Podniky v Evropě se momentálně prodávají za nejvyšší ceny za posledních sedm let. Řada investorů na trhu má volné finanční prostředky a hledá cestu, jak je nejlépe investovat. Nabízí se tak vhodný okamžik pro potenciální prodeje společností, v případě, že majitelé mají v plánu s podnikáním dále nepokračovat. Aktuálně se firmy prodávají zhruba za desetinásobek zisku, zatímco před sedmi lety se jednalo o osminásobek.

Informace vyplývají z analýzy uveřejněné na tiskové konferenci společnosti Patria. Tržní ceny firem jsou podle ní aktuálně nejvyšší minimálně od roku 2010. Pokud podnikatelé již nechtějí pokračovat ve své činnosti, mohou podle výkonného ředitele Patria Corporate finance Marka Rehbergera právě teď za svou firmu dostat nejvíc. „Trh fúzí a akvizic je v současnosti blízko svého vrcholu. Pro majitele firem nyní nastává ten správný okamžik, kdy je vhodné zvážit, zda chtějí pokračovat ve stávajícím podnikání. Pokud ne, právě teď mohou za svou firmu dostat nejvíc,“ uvedl.

Ředitel Patria Corporate finance rovněž upozornil, že zatímco před sedmi lety se veřejně obchodované společnosti v průměru prodávaly za osminásobek zisku firmy před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA), v současnosti je to běžně desetinásobek. To je dokonce více než před krizí v roce 2008. Podle Rehbergera „to může v řadě případů pro původního majitele firmy při prodeji znamenat bonus ve stovkách milionů, či dokonce miliard“.

Na evropskému trhu fúzí a akvizic přitom podle analýzy převládají transakce v realitách, průmyslu a v sektoru rychloobrátkového zboží. „Právě v tomto sektoru sledujeme akvizice firem za velmi vysoké násobky EBITDA,“ potvrdil Rehberger. „Příkladem je loňská akvizice Plzeňského Prazdroje ze strany japonského Asahi za téměř patnáctinásobek EBITDA.“

Podle informací společnosti Patria proběhlo v minulém roce na evropském trhu zhruba 13 000 fúzí a akvizic za 766 miliard eur (v přepočtu přibližně 20 bilionů korun), přičemž pouze v České republice se uskutečnilo asi 300 transakcí v celkové hodnotě zhruba 220 miliard korun.