e-news.cz - kurzy
Reklama

Důvěra v českou ekonomiku roste, stavebnictví ale pokulhává. Krize do oboru přichází se zpožděním, tvrdí experti

01.05.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Důvěra v českou ekonomiku roste, stavebnictví ale pokulhává. Krize do oboru přichází se zpožděním, tvrdí experti

Zatímco důvěra podnikatelů i spotřebitelů v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského května a stále roste, u domácího stavebnictví postupně klesá. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu. Pokles nálady mezi spotřebiteli podle odborníků souvisí s nepříznivým vývojem úrokových sazeb za posledních pět let, který se do segmentu stavebnictví propisuje se zpožděním. Efektivní podle zástupců trhu nejsou ani státní dotační programy, které v posledních letech nepřinesly výrazné oživení trhu s bydlením. 

Důvěra českých podnikatelů i samotných spotřebitelů v tuzemské stavebnictví klesá, jak vyplývá z analýzy Českého statistického úřadu z přelomu března a dubna. V meziměsíčním srovnání se tento indikátor ekonomického sentimentu snížil o 4,8 bodu na 106,7 bodu. „Pokles nálady spotřebitelů do jisté míry souvisí s nedávným vývojem české ekonomiky. Po několika měsících vysoké inflace spousta domácností odkládá rekonstrukce, firmy zvažují jakékoliv nadbytečné náklady. Kupní síla je oslabená, v důsledku toho se snižuje poptávka po službách ve stavebnictví,“ hodnotí situaci Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax. 

Důvěra v ekonomiku roste – s výjimkou stavebnictví

V globálním měřítku je české hospodářství ve fázi mírného vzestupu. Ekonomická nálada spotřebitelů se zvyšuje, postupně klesají hypoteční sazby, roste spotřeba domácností a odborníci začínají otevřené mluvit o rostoucí hodnotě HDP v roce 2024. Jediným segmentem, který postupně ztrácí důvěru trhu, je stavebnictví. Podle expertů je tento vývoj velice úzce provázán s téměř nulovou výší úrokové sazby, kterou stanovila Česká národní banka před bezmála pěti lety.

„Tyto změny se za normálních okolností s časovým odstupem přibližně dvanácti až osmnácti měsíců propisují do jednotlivých částí ekonomiky. Toto zpoždění ale bylo s velkou pravděpodobností v současném ekonomickém cyklu prodlouženo vysokými vládními výdaji v posledních letech. Vzhledem k vývoji úrokových sazeb v posledních letech byl sektor stavebnictví jedním z prvních, který pocítil růst úrokových sazeb mezi lety 2021 a 2022,“ tvrdí Ondřej Makeš, analytik rizik ze společnosti Bibby Financial Services. 

Trh se potýká s vysokými cenami dodávek i služeb

Česká stavební produkce v téměř celém druhém pololetí roku 2023 vykazovala pokles a tento trend podle analýzy rezidenčního developera Central Group a poradenské společnosti KPMG pokračoval i na začátku letošního roku. Ceny stavebních materiálů se podle studie drží v průměru o 40 procent výše než na začátku roku 2021. A například počet stavebních povolení ve druhé polovině roku 2023 meziročně klesl o devět procent.

Situace se ale začíná postupně narovnávat, ceny dodávek stavebních materiálů i služeb od přelomu kalendářního roku podle některých výrobců klesají. „Vývoj posledních několika měsíců naznačoval, že je to nevyhnutelné. Dosud jsme snižovali ceny především roletových systémů, od dubna budeme zlevňovat rolovací vrata, u některých typů s elektropohonem až o patnáct procent,“ tvrdí Přichystal.  

Bez efektu jsou podle odborníků státní programy pro bytovou výstavbu, což na začátku letošního roku potvrdil Nejvyšší kontrolní úřad. „Objem peněžních prostředků, které stát vkládá do řešení problematiky bydlení, sice dosahuje téměř tří miliard korun za rok, vliv na trh bydlení je ale marginální,“ stojí v kontrolní zprávě z ledna 2024. 

Problémem dotačních titulů je podle Přichystala také to, že jejich nabídka je příliš roztříštěná. Jak vyplývá z průzkumu, který zpracovala agentura Ipsos pro Stavební spořitelnu České spořitelny (SSČS), více než polovina lidí by pro rekonstrukci svého domu využila vlastní úspory, o dotaci by žádala pouze čtvrtina. „Dotace na obnovu bydlení je potřeba zacílit tak, aby jejich čerpání bylo cílené a efektivní. Státní programy na podporu bydlení jsou většinou problematické v tom, že nejsou uživatelsky zrovna přívětivé. Spousta lidí radši nárok na dotaci vzdá, než aby podstupovali procesy spojené s náročnou administrativou, v níž je těžké se vyznat,“ upozorňuje Přichystal.

Stavaři s obavami vyhlížejí zbytek kalendářního roku a očekávají, že lepší časy přijdou v roce 2025. Odhadují, že do té doby by měly odeznít dopady vysoké inflace a stavebnictví začne postupně růst s tím, jak se bude zlepšovat výkonnost domácí ekonomiky. Pomoci by mohlo také zkrácení povolovacích procesů a nový stavební zákon, který by měl vstoupit v platnost v červenci tohoto roku.

Foto: Pixabay

Zdroj: LESENSKY.cz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Většina firem již nevnímá ESG jako povinnost, ale jako klíč k úspěchu

21.05.2024, Autor: Z blogosféry

Firmy zkratku ESG, která pod sebou skrývá kritéria udržitelnosti, odpovědného přístupu a řízení firem, donedávna nevnímaly příliš pozitivně. Braly ji hlavně jako další zákonnou povinnost, která jim přinese nadbytečnou administrativu, přičemž tento náhled sdílí v současnosti už jen čtvrtina firem.

Komentář Radomíra Jáče k cenám výrobců/PPI, ČR za duben 2024

20.05.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny průmyslových výrobců se v dubnu letos poprvé vydaly k meziročnímu růstu, jenž činil 1,4 % a vyšel mírně pod očekáváním trhu. Ceny zemědělských výrobců v dubnu prohloubily svůj meziroční pokles, což je poměrně překvapivá a z pohledu vývoje cen potravin dobrá zpráva.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co je inflace a jaké jsou příčiny vysoké inflace?

20.05.2024, Autor: Martin Švehla

Všeobecný a soustavný růst cen zboží a služeb, který znehodnocuje peníze se nazývá inflace: dochází k poklesu reálné hodnoty peněz, za stejný obnos si koupíme méně zboží.

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama