Apogeo
Reklama

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

Od ledna totiž došlo v USA k obratu v ukazatelích vývoje spotřebitelské inflace, která poslední měsíce jakoby měla opět tendenci posilovat, což způsobilo plošné nárůsty na výnosech do splatnosti dluhopisů (yieldy), tedy tlak na pokles jejich cen. Globální dluhopisové trhy obecně neprožívají nejlepší začátek roku. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate totiž od začátku roku poklesl již o 4,3 %. Tento vývoj lze demonstrovat i na desetiletých státních dluhopisech v USA, kde výnosy do splatnosti dosáhly 4,7 %. To je nejvyšší úroveň od 5procentního vrcholu loni v říjnu, předtím jsme se na podobných číslech pohybovali v létě 2007.

Proč letos dluhopisy a dluhopisové fondy stagnují?

Narůst výnosů do splatnosti jednoznačně koresponduje se změnou sentimentu finančních trhů, kde nyní panuje přesvědčení, že vyšší inflace tu s námi bude déle. Inflační očekávání v USA na 5–10 letech podle University of Michigan stouplo v dubnu podle předběžných odhadů na 3 % oproti 2,8 % v březnu, což potvrzuje očekávání dlouhodobě zvýšené inflace. Co se týká aktuální inflace, stoupla ta celková v USA na 3,5 z 3,2 %, jádrová pak zůstává na 3,8 %. Hlavním tahounem nárůstu byly hlavně zdražující služby (doprava, bydlení). „Právě tato struktura dělá vrásky nejednomu investorovi, poněvadž to může napovídat o delší setrvačnosti inflace, a tím pádem i o delším období vyšších úrokových sazeb. Právě tato skutečnost letos zhoršuje dluhopisové prostředí a nedává výrazný prostor pro růst výkonnosti,“ říká Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

Zatímco na začátku roku investoři očekávali, že Fed v průběhu letošního roku sníží základní úrokové sazby šestkrát až sedmkrát, je v tuto chvíli poměrně hodně pravděpodobné, že kvůli zvýšené inflaci bude muset americká centrální banka letošní změnu úrokové politiky přehodnotit. V tuto chvíli se tak v predikcích úrokových sazeb v USA ke konci roku 2024 pohybujeme poblíž 4,8 %.

Které dluhopisové fondy odolávají?

Ohledně letošní výkonnosti v rámci dluhopisů se můžeme pozitivně vyjádřit o rizikovějších dluhopisech high yield, které překonaly bezpečnější dluhopisy. Například fond BNP Paribas Euro High Yield Short Duration letos posiluje o 3,10 %, další fond Conseq fond vysoko úročených dluhopisů vyrostl o 3,75 %, J&T MONEY zhodnocuje o 2,72 % a fond s lehce bezpečnějšími korporátními dluhopisy Conseq Corporate Bond povyrostl o 2,34 %.

Vedle toho se celkem daří i fondům, které ve svých portfoliích sice drží bezpečnější dluhopisy, ale současně upřednostňují kratší durace a zároveň dávají i prostor nástrojům peněžního trhu. Příkladem jsou Conseq Invest Konzervativní s 1,90 %, Generali Premium Conservative Fund s 1,30 %, Conseq Invest Dluhopisový s 1,44 % či GS Czech Crown Short Duration s 1,55 %. Značnou odolnost proti nepříznivému prostředí bychom našli i v alternativních konzervativních strategiích, jako je fond BNP Paribas Flexi I Flexible Convertible Bond v měnové zajištěné třídě, který se zaměřuje na konvertibilní dluhopisy. Jeho letošní výkonnost dosahuje 3,12 %.

Které dluhopisové fondy jsou prozatím letos mezi poraženými?

Fondy s delšími duracemi ale výrazně pocítily nárůst výnosů do splatnosti, což stlačilo i jejich ocenění. Proto můžeme vidět, že po spanilé jízdě z minulého roku prochází letošní výkonnost vystřízlivěním – například GS Czech Crown Bond letos odepisuje –1,39 % či Amundi Funds Strategic Income oslabuje o –2,15 %. 

„I zde lze najít pozitivní náhled na dosavadní vývoj. Fondy de facto nabídly investorům poslední šanci vstoupit do daných lehce „vyklesaných“ ocenění. Jednoduše řečeno to znamená, že fondy s bezpečnějšími dluhopisy a delší durací nyní dodávají znovu lehce vyšší výnos do splatnosti, který tu ale nemusí být věčně. Navíc by se pro letošek méně výkonné fondy mohly poměrně rychle otočit do kladného zhodnocování, kdyby se při dalším zveřejňování inflace ukázalo, že inflace opět zamířila zpět k měnověpolitickému inflačnímu cíli, a to především v USA,“ komentuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select

Foto: Pixabay

Zdroj: Richard Bechník


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama