Apogeo
Reklama

Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí hypotéky?

07.03.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí hypotéky?

Banky u zájemců o hypotéku prověřují řadu informací. Při nesplnění podmínek mohou žádost o úvěr zamítnout. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí hypotéky?

„Banky se při posuzování žádosti o hypotéku řídí vlastní metodikou. Existují také určité rozdíly v přísnosti hodnocení sledovaných parametrů. Některé banky mohou například mírněji posuzovat hypotéky pro OSVČ nebo trochu jinak přistupovat k výpočtu hodnoty zastavované nemovitosti. Existuje ovšem celá řada nepřekonatelných překážek, které jsou důvodem zamítnutí hypotéky. Typickým příkladem jsou negativní záznamy v registrech dlužníků, nařízené exekuce, nedoložitelný příjem nebo nevyhovující zástava,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Co kontroluje banka při žádosti o hypotéku?

Banky musí u zájemců o klasickou hypotéku kontrolovat i dodržení účelovosti využití finančních prostředků. Hypoteční úvěr je možné využít pouze na pořízení nemovitosti za účelem bydlení či pronájmu.  „Hypotéku je možné využít například na: koupi nemovitosti (např. bytu, domu, stavebního pozemku), výstavbu nemovitosti, rekonstrukci bytu či rodinného domu, vyplacení manžela či manželky ze společného jmění manželů po rozvodu, vyplacení spolumajitelů nemovitosti, refinancování hypotéky, financování rekreační nemovitosti (pozn. pokud nemovitost splňuje podmínky pro financování), investice do nemovitostí,“ říká hypoteční specialista Miroslav Majer z Hyponamiru.cz.

V praxi dochází k zamítnutí hypotéky například z důvodu nedoložitelného nebo nízkého příjmu, zaměstnání ve zkušební či výpovědní době, nízké hodnoty nemovitosti v zástavě nebo při právních vadách financované nemovitosti. Jednotlivé důvody zamítnutí si nyní probereme podrobně:

Zamítnutí hypotéky kvůli příjmu

Banky vždy posuzují bonitu zájemce o hypotéku. Na jejím základě je nastavena výše úrokové sazby úvěru. Při nižší bonitě je třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou, která bance kompenzuje vyšší míru rizika. Nedostatečná bonita vede k zamítnutí úvěru na bydlení. 

Jedním ze sledovaných parametrů při schvalování hypotéky je zdroj a výše příjmu. Pokud je více žadatelů, počítají banky s celkovými příjmy. „Při vyřizování hypotéky jsou v nevýhodě začínající podnikatelé. Pokud totiž podnikají méně než rok a ještě nepodávali daňové přiznání, s žádostí o hypotéku neuspějí,“ uvádí Miroslav Majer. 

Znevýhodněné profese

Banky se u zájemců o hypotéku zajímají také o vykonávanou profesi. Zejména v době pandemie koronaviru byly v nevýhodě lidé, kteří pracovali v odvětvích s omezeným provozem. Typicky se jednalo například o pracovníky v oblasti pohostinství, ubytování, cestovního ruchu a služeb vyžadujících úzký osobní kontakt se zákazníky.  

Nízký příjem a hypotéka

K zamítnutí hypotéky může dojít tehdy, když je váš příjem vzhledem k požadované částce úvěru příliš nízký. Můžete si například zajistit další příjem, přizvat do úvěru dalšího účastníka s dostatečným příjmem nebo snížit požadovanou výši úvěru. 

Finanční situace a hypotéka

Důvody zamítnutí mohou být rovněž na straně výdajů. Banka se zajímá především o výši stávající splátek jiných úvěrů. Bonitu ovlivní nejen spotřebitelské úvěry, ale také úvěrové rámce na kreditních kartách či kontokorenty.  Kromě splátek úvěrů zohledňuje banka například i pravidelné výdaje spojené s provozem domácnosti (tzn. nájem, výše plateb za energie apod.), alimenty, platby pojištění a podobně.

Zamítnutí hypoték kvůli záznamu v registru

Banky při hodnocení bonity nahlížejí do bankovních a nebankovních registrů. Mezi nejznámější patří registry SOLUS, BRKI a NRKI.„Je třeba počítat s tím, že záznamy v registrech dlužníků nejsou vymazány ihned po uhrazení dluhu. K vymazání negativního záznamu zpravidla dochází až po uplynutí několika let. Pokud jste tedy v minulosti řádně nespláceli své finanční závazky, vyplatí se před podáním žádosti zjistit, zda byl již negativní záznam z registru vymazán,“ vysvětluje Miroslav Majer z hyponamiru.cz.

Alternativy po zamítnutí hypotéky

Po neschválení úvěru na bydlení se lidé často zajímají o to, co dělat po zamítnutí žádosti o hypotéku. Jako první se snažte zjistit důvody zamítnutí. Ty méně závažné je totiž možné napravit ve velmi krátké době a zažádat o hypotéku znovu, závažnější naopak vyžadují delší čas. „Aktuálně pracujeme na nebankovním financování bydlení, které nebude lichvou, ale atraktivní alternativou k hypotéce. Takže cesta k vlastnímu bydlení je a je dobré se spojit s našimi specialisty,“ doporučuje Miroslav Majer. 

Alternativou k hypotéce může být také úvěr od stavební spořitelny. Do určité výše je možné získat půjčku i bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření je vhodný zejména na financování oprav či modernizaci domova.

Foto + Zdroj: Hyponamíru


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Starší domy zlevňují, malé byty letí nahoru: Realitní trh v Česku pod tlakem světového napětí

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů.  Zavedení dovozních cel zvyšuje náklady na dovoz surovin a zboží, což se promítá do růstu cen a následně do inflace. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příchod jara žene hypoteční trh vzhůru. Hypoték je o polovinu více než loni, objem je o 75 procent vyšší

17.04.2025, Autor: Z blogosféry

Příchod jara přinesl oteplení nejen do přírody, ale také na hypoteční trh. Zájem o hypotéky neustále roste. Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu nové hypoteční úvěry za 27,2 miliardy korun, což je oproti únoru o 29 procent více. Meziročně jde o nárůst o 75 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA).

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama