Rozhovor s Ondřejem Horákem, předsedou představenstva, výkonným ředitelem Amista investiční společnost, a.s.
Ondřej Horák je předseda představenstva, výkonný ředitel Amista investiční společnost, a.s. Věnuje se kapitálovým trhům se specializací na zakládání, správu a distribuci fondů kvalifikovaných investorů (FKI).
„V rámci EU je objem investic českých investorů stále neporovnatelně malý a to i při zohlednění rozměru naší ekonomiky. Přitom právě investice jsou zásadní pro udržení a zvyšování bohatství státu, pro udržitelnost penzijního systému a zvyšování konkurenceschopnosti země. Dobrá zpráva ale je, že se situace průběžně zlepšuje, objem investovaného českého kapitálu průběžně roste, a s tím rostou i zkušenosti investorů,“ říká Ondřej Horák.
V roce 2024 jste od ČNB obdrželi rozhodnutí o rozšíření licence ve finančních službách. Jak Vám to pomohlo?
Příští rok oslavíme 20 let na trhu. Dosud jsme se soustředili na vytváření a správu fondů kvalifikovaných investorů, cílem rozšíření naší licence je rozkročit se směrem svěřenských fondů a fondů určených veřejnosti. Svěřenské fondy doplňují naše služby stávajícím i novým klientům, kteří chtějí vhodně uspořádat svá aktiva pro budoucí generace. Cítíme poptávku po těchto strukturách a s ohledem na naše zkušenosti se správou fondů věřím, že máme v této oblasti co nabídnout.
Co přineslo vaší firmě strategické partnerství s J&T Bankou?
Především příležitost stát se součástí širšího ekosystému, díky kterému umíme klientovi doručit podstatně pestřejší spektrum služeb. Vedle služby depozitáře, která je u významných finančních skupin již standardem, v rámci J&T klient získá služby obchodníka s cennými papíry, možnost financování a bankovních služeb. Z interního pohledu nám partnerství přineslo zázemí silné instituce včetně možnosti sdílení provozních činností.
Jaký je rozdíl mezi českými a zahraničními investory?
Pokud se podíváme na západní ekonomiky, mají tam investování bezesporu více „v krvi“. V rámci EU je objem investic českých investorů stále neporovnatelně malý, a to i při zohlednění rozměru naší ekonomiky. Přitom právě investice jsou zásadní pro udržení a zvyšování bohatství státu, pro udržitelnost penzijního systému a zvyšování konkurenceschopnosti země. Dobrá zpráva ale je, že se situace průběžně zlepšuje, objem investovaného českého kapitálu průběžně roste, a s tím rostou i zkušenosti investorů.
Jaké zkušenosti mají s fondy kvalifikovaných investorů v zahraničí?
Činnost fondů kvalifikovaných investorů vychází z jednotného evropského legislativního základu, ale každá země tuto příležitost uchopila trochu jinak. Významná část fondů je v evropském měřítku spravována v několika zemích, které dokázali vytvořit pro fondy vhodné a stabilní prostředí, například Lucembursko. A z pohledu investorů se tyto takzvané alternativní fondy těší velké oblibě mezi zkušenějšími investory, protože přináší možnost investovat do odvážnějších strategií v porovnání s klasickými fondy pro širokou veřejnost.
Jsou fondy kvalifikovaných investorů otevřené i pro menší investory? Jak si mají vybrat v rostoucím množství investičních fondů a na co si mají dát pozor, chtějí-li investovat?
Fondy kvalifikovaných investorů jsou z principu určeny zkušeným a movitějším investorům, kteří jsou schopni vyhodnotit rizika příslušného fondu a nést případnou ztrátu, pokud se fondu nebude dařit podle předpokladů. Řada těchto fondů má také poměrně dlouhý investiční horizont, ve kterém často nemůže investor s prostředky nakládat. To jsou důvody, pro které je stále minimální investice do fondů jeden milion korun, pokud investor současně projde takzvaným testem vhodnosti. Celkovou investici bývá navíc možné rozložit do více fondů. Jednotlivé fondy se často od sebe významně liší, a tady doporučuji potenciálním investorům, aby si vybírali fondy, u nichž porozumí jejich investiční strategii, rizikům daných aktiv a principům uvedených ve statutu. Zajímal bych se také o subjekty, které fond obhospodařují, administrují, stojí v pozici depozitáře a auditora.
Fondy kvalifikovaných investorů jsou u nás již více jak 10 let. Je nějaká regulovanost fondů?
Ano, veškeré investiční fondy jsou v České republice spravovány na základě poměrně silné regulace a subjekty působící na kapitálovém trhu jsou předmětem dohledu České národní banky. U fondů pro veřejnost je regulace striktnější, výběr aktiv omezenější a likvidita, tedy možnost investici ukončit a proměnit v peníze, často vyšší. Fondy kvalifikovaných investorů mají větší volnost ve výběru investičních aktiv a strategií a více parametrů svého fungování si mohou stanovit individuálně – jinak je ale regulace velmi podobná. Úplně stranou pak stojí takzvané struktury podle § 15, což nejsou investiční fondy, jejich činnost není regulována a dohlížena, a někdy se bohužel s fondy kvalifikovaných investorů zaměňují.
Ani fondům kvalifikovaných investorů se nemohou vyhnout problémy, které nastaly v reálné ekonomice. Jak ale ochrání své investory a lidi, kteří do nich investují?
Každý rozumný zakladatel a správce fondu si přeje, aby jeho investoři vydělávali a ve fondu spokojeně zůstávali. S investováním je, ale vždy spojeno určité riziko, že se podkladovým aktivům nebude dařit – obchodní centrum může ztratit návštěvnost, může se snížit poptávka po kancelářích, firmám, jejichž akcie si fond koupí, může klesnout zájem o jejich produkty nebo se startující podnikatelský záměr neosvědčí. Jedním ze základních mechanismů, jak se ochránit, je takříkajíc nesázet vše na jednoho koně, tedy investovat do více tříd aktiv, do více oblastí, druhů investičních nástrojů. Řada fondů to vnitřně dělá, diverzifikuje. U fondů kvalifikovaných investorů to, ale nemusí být vždy pravidlem, fondy mohou být zaměřeny na jeden segment ekonomiky nebo omezený počet podobných aktiv. Proto je velmi důležité si ze strany investora toto před investicí ujasnit a diverzifikaci svého portfolia nepodcenit.
Jaká je podle Vás finanční gramotnost Čechů?
Rozhodně se zlepšuje. Není to jen pocit nebo naše zkušenost, tento trend dokládají i průzkumy, kde boduje především mladá generace. V průměru by však úroveň finanční gramotnosti měla být skutečně vyšší a více edukace by rozhodně prospělo. Čím lepší budou vědomosti investorů, tím lépe pro všechny zodpovědné hráče na kapitálovém trhu. A tím méně regulace bude možná potřeba.
Může investovat lépe umělá inteligence? Je dnes rozumné investovat do moderních technologií?
Algoritmy, nebo chceme-li umělá inteligence, určitě mohou investování částečně řídit, anebo minimálně mohou člověku při investování pomoci. Třeba při rozhodování, jaké nástroje do portfolia nakoupit nebo kdy je prodat. Jenže to určitě zatím neplatí univerzálně a na nějaké skutečné převzetí řízení investic umělou inteligencí prostor zatím nevidím. Vývoj AI je, ale překotný a z pohledu výnosů investic do jejího vývoje jistě atraktivní. Jak jsme si ale řekli, ani tato oblast není bez rizika, nedávno jsme byli například svědky výrazných výkyvů trhů v důsledku představení čínské AI DeepSeek.
Jsme v době datové. Jak jsou pro Vás důležitá data? Kolik z investice tvoří data a kolik emoce?
Data a informační technologie jsou pro investování v dnešní době nepostradatelné. Správná a aktuální data by měly tvořit základ pro investiční rozhodování. Se zvyšujícím se počtem fondů kvalifikovaných investorů na trhu a růstem počtu investorů se nutně projevuje i síla marketingu a s tím spojené emoce. Jelikož se u fondů kvalifikovaných investorů často jedná o dlouhodobější investici, je prostor, aby se investor snažil obě složky vyvážit.
Jak ovlivňují v současnosti i do budoucna moderní technologie a umělá inteligence (AI) svět investic a investování?
Technologie ovlivňují většinu aspektů lidského života i fungování ekonomiky a investování není výjimkou. Dostupnost informací v reálném čase a online nástroje jsou pro oblast investic asi nejzásadnější. Pro zpracování některých úkolů se AI osvědčuje a je zřejmé, že míra jejího využití a její vliv poroste. Čekal bych, že dříve nebo později se začne prosazovat u výběru investic.
Můžete definovat, kdo je kvalifikovaný investor? Jak se může stát z člověka kvalifikovaný investor? Co vše musí umět dobrý investor?
Kvalifikovaný investor je z formálního pohledu definován jako profesionální investor (zjednodušeně finanční instituce) anebo člověk, která je srozuměn s riziky daného fondu a investuje určenou minimální částku. Tedy ekvivalent 125 tisíc euro bez dalšího, anebo milion korun, pokud současně vyhoví testu vhodnosti. Podstatné je, ale právě to pochopení a akceptace rizik. K tomu člověk potřebuje mít především dostatečné teoretické vědomosti a správné je mít reálné zkušenosti s investováním. Začít se dá nejlépe ve fondech pro veřejnost, kde jednak mohu investovat takzvaně od stokoruny, ale především si investor zvykne sledovat finanční a ekonomické zprávy, hodnotu své investice, pochopí, že v čase může kolísat.
Do čeho se dnes vyplatí investovat?
Začnu šířeji. Na prvním místě vidím investici do vzdělání jako základu pro vše ostatní. Pak je dobré si ujasnit, proč chci investovat, čeho chci dosáhnout a v jakém časovém horizontu. U investování do finančních produktů platí, že bývá dobré začít co nejdříve, klidně s malými částkami, ale pravidelně. A jak už jsme si řekli, klíčové je diverzifikovat, tedy do konkrétního aktiva investovat jen část prostředků. Konkrétní cesta, tedy jestli investice do aktivně spravovaných fondů, pasivních ETF nebo přímých obchodů s daným nástrojem, už je hodně na daném investorovi.
Jaká byla vaše první investice?
Do podnikání. To je z podstaty věci poměrně riziková investice, ale člověk se při ní nejvíce naučí.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Poskytnuto Ondřejem Horákem
Autor: Renáta Lucková