e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik chtít za nájem? Cenové hladiny se pomíchaly, tápajícím majitelům pomáhá umělá inteligence

23.07.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Kolik chtít za nájem? Cenové hladiny se pomíchaly, tápajícím majitelům pomáhá umělá inteligence

Zájem Čechů o nájemní bydlení zůstává stabilní a je nejvyšší za posledních pět let. Labilní jsou naopak ceny nájemního bydlení, které se v posledních dvanácti měsících měnily po celé republice.
Majitelé, kteří nyní nabízí své domy a byty k pronájmu nebo upravují stávající smlouvy, tak v cenových hladinách tápají. I proto stále častěji volí pomoc umělé inteligence, která jim vhodnou výši nájmu navrhne. Vyplývá to z údajů největší české platformy Bezrealitky. Jen přes ní nyní dochází k určení nájmu třikrát víc než loni.
Více než rok průměrné nájmy v Česku klesaly, nyní začínají opět opatrně růst. Situace se však může za pár měsíců znovu změnit. Velkou roli sehrají především podzimní koronavirová opatření. Rozhodnou o tom, za bydlení opět začnou hledat vysokoškolští studenti či nikoli a jestli se na Vánoce vrátí zahraniční turisté. V případě silné poptávky totiž ceny nájmů opět skokově porostou, v opačném případě budou i nadále klesat nebo stagnovat.
Ceny se navíc v rámci jednotlivých měst a regionů vyvíjí rozdílně – klasickým příkladem je rok trvající pád nájmů v Praze a naopak roční růst nájmů v Brně. Významnou proměnou prochází také cenové hladiny nájmů u jednotlivých typů nemovitostí. Například nájmy v panelácích rostou v přepočtu na plochu rychleji, než nájmy u prémiových bytů.
Není proto divu, že pronajímatelé při určování cenové hladiny začínají tápat. Bezrealitky, které v rámci svého Centra služeb nabízí zdarma možnost odhadnout výši nájmu pomocí algoritmu, za poslední měsíce zpracovaly asi trojnásobné množství požadavků od majitelů z celé republiky. Jen za červen nacenily nájem pro více než 7000 nemovitostí.
Měnící se hladiny samozřejmě vedou k tomu, že celá řada bytů přichází do nabídky nadhodnocená. Například v Praze byly nájmy v kategorii velkoprostorových bytů až v pětině případů nad tržními možnostmi a majitelé museli slevovat. Nyní, s opětovným růstem cen, může hrozit zase opačný problém – a to podhodnocení cen.
Podle Meyera se proto z naceňování nájmu umělou inteligencí stává nový standard. Využívají ho nejen majitelé nemovitostí, ale i zájemci o bydlení. Pro ně se odhad cenové hladiny, které na základě velkého množství historických dat a porovnání úspěšnosti jednotlivých inzerátů vygeneruje počítač, může stát důležitým podkladem do diskuze.
Umělá inteligence při naceňování nikomu nestraní, nemá v něm žádný vlastní zájem. Ceny, které se opírají o datovou analýzu tedy patří mezi ty nejspravedlivější. Algoritmus, který vyvíjíme ve spolupráci s VŠE se navíc s každou novou změnou na trhu zdokonaluje. V testu jsme například ověřili, že jeho úspěšnost při určování ceny je výrazně vyšší, než v případě lidských makléřů.
Spolu s digitálním návrhem nájmu vrostou podle Bezrealitky také další doprovodné služby. Například zájem o online generování a podepisování nájemních smluv nebo ověření bezdlužnosti zájemce o bydlení vzrostl meziročně skoro na dvojnásobek.
Co je to Centrum služeb Bezrealitky?
Bezrealitky nenabízí pouze možnost inzerce nemovitosti a komunikace se zájemci či naopak majiteli. V rámci vlastního online Centra služeb nabízí doprovodný servis pro prodej i pronájem – například právní konzultace, fotografické služby, 3D prohlídky nebo odhad nájemních cen či ověření bezdlužnosti zájemce.
HENDRIK MEYER, šéf Bezrealitky
Foto + Zdroj: FYI


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stavebnictví i v únoru pokračovalo v mírném růstu, v Praze se letos dokončilo jen 76 nových bytů

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví v únoru navázal na lednový růst a také ve druhém měsíci roku stavební produkce meziročně vzrostla, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,9 procenta. Tento růst ale výrazně zpomalil, v lednu totiž stavební produkce rostla o 8,2 procenta. Statistika je ale ovlivněná nízkou srovnávací základnou loňského roku. Za celý rok 2024 se české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta.

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ještě před rokem 2017 byly 100% hypotéky běžné. Banky financovaly celou kupní cenu nemovitosti, aniž by vyžadovaly vlastní zdroje. Je možné získat 100% hypotéku v roce 2025? Odpověď je jednoduchá: není.

Apogeo
Reklama

Nová daňová úleva: Odpočet úroků i pro družstevní bydlení!

21.03.2025, Autor: red

Poslanecká sněmovna aktuálně projednává návrh zákona, který by mohl významně ovlivnit daňové odpočty spojené s bydlením. Tento návrh byl předložen 5. března 2025 během druhého čtení a usiluje o rozšíření možnosti odpočtu úroků z úvěrů na bytové potřeby i na úvěry bytových družstev. 

Kupní smlouva na byt: Na co si dát pozor, aby vám nehrozily problémy?

20.03.2025, Autor: Z blogosféry

Chystáte se koupit byt? Pak je kupní smlouva klíčovým dokumentem, který zajišťuje bezpečný a bezproblémový převod vlastnictví. Ať už kupujete byt pro sebe, nebo jako investici, je důležité vědět, co vše musí smlouva obsahovat a na co si dát pozor. Jaké náležitosti by neměly chybět ve správně sepsané smlouvě? A jak předejít možným komplikacím?

Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Výše vlastních úspor výrazně ovlivňuje celkové úroky u hypotéky

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Větší vlastní úspory při žádosti o hypotéku mohou výrazně snížit celkovou částku zaplacenou na úrocích a zároveň zlepšit šance na schválení úvěru. Banky vnímají vyšší vlastní podíl jako znak odpovědného hospodaření a nižšího rizika, což může vést k výhodnějším podmínkám.

Apogeo
Reklama