e-news.cz - kurzy
Reklama

Ohrožení technologií? Čínský monopol na vzácné kovy

01.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
Ohrožení technologií? Čínský monopol na vzácné kovy

Čína je aktuálně největším producentem vzácných nerostů potřebných k výrobě mikročipů, elektromobilů, větrných turbín a také využívaných pro vojenské účely. Nyní se zdá, že tohoto svého promyšleně získaného postavení plánuje využít.

Jedná se o materiály jako galium, germanium, ale především dysprosium, které je v ultračisté podobě používáno k výrobě většiny moderních počítačových čipů. Právě dyprosium pochází v současné době v naprosté většině z Číny. Ale nejde o jediný kov, na jehož dovozu z Číny jsou ostatní země závislé.

Podle New York Times je od 1. října nutné, aby vývozci poskytovali čínským úřadům informace o tom, komu a za jakým účelem jsou tyto materiály dodávány. Tím se také otevírá možnost tyto dodávky snadno omezit a v případě potřeby tak zajistit odstávku znamenající velkou ránu pro světový průmysl.

Čína vlastní natolik bohatá ložiska, že pro nikoho jiného není ekonomicky výhodné snažit se konkurovat místním dolům a rafineriím. Navíc celý proces také zlevňuje obecně levná čínská pracovní síla a další aspekty, kterým je obtížné ve svobodné společnosti konkurovat. Čína dokonce byla ochotná prodávat tyto vzácné kovy i pod cenou, aby si zajistila své jedineční postavení na trhu. 

Čína také má bezkonkurenční know-how, jak tyto nerosty efektivně zpracovávat. Zatímco v Evropě a USA existují na univerzitách pouze příležitostné kurzy, kde je možné se věnovat zpracování vzácných nerostů, v Číně je možné absolvovat takto zaměřené programy na 39 univerzitách. Také díky tomu je podle Michaela Silvera, generálního ředitele Americké společnosti zabývající se výrobou a distribucí chemikálií, Čína ve zpracování těchto vzácných kovů o generaci napřed oproti zbytku světa.

Vzhledem k širokému využití těchto vzácných nerostů je téměř jisté, že jejich spotřeba spíše poroste. Nejen, že jsou potřebné k výrobě hardwaru, na kterém běží nyní se rozvíjející umělá inteligence, ale také jsou aktuálně využívány k výrobě větrných turbín nebo elektromobilů. V tomto odvětví Mezinárodní agentura pro energii očekává do roku 2040 zvýšení poptávky až na sedminásobek spotřeby z roku 2020. Kromě tohoto očekávaného nárůstu spotřeby jsou tyto nerosty potřebné také pro vojenské účely, například při výrobě stíhaček F-35. 

Pokud by se Čína rozhodla omezit tyto dodávky, následný výpadek by měl velmi neblahý vliv na různá odvětví. Navíc Čína už dokázala, že je podobných kroků schopná, když v roce 2010 omezila dodávky vzácných kovů do Japonska během jejich územních sporů.

Tím naštěstí varovala ostatní země závislé na jejích dodávkách a ukázala, o jak nespolehlivého dodavatele se jedná. Od roku 2010 se tedy USA snaží diverzifikovat své dodávky. V Kalifornii se nachází důl, který má sice malé, ale přesto existující ložiska dysprosia. Jeho těžba a rafinace je v současnosti neekonomická, ale v případě nutnosti je možné s ní začít. 

Podobné doly se také nachází v Estonsku, Francii, Malajsii a Texasu. Nicméně ve světě neexistují ložiska, která by byla koncentrací dysprosia schopná konkurovat Číně a stále se zde naráží na technologické potíže. Například Belgická společnost Solvay, která provozuje rafinérii ve Francii, se nyní zaměřuje na dysprosium určené k výrobě magnetů, které nevyžadují tak čistou variantu, jako některé jiné produkty.

Obecně jde o problém, zda ve velkém investovat do nepříliš výhodných projektů a tak omezit Čínský monopol, nebo se stát neprosto závislými na čínských dodávkách. Naštěstí se i jinde ve světě objevují snahy využít různá ložiska vzácných kovů. Nezbývá než doufat, že tyto projekty budou úspěšně nastartovány a v případě výpadku pokryjí požadavky na výrobu vzácných materiálů.

Foto: Pixabay

Autor: Vojtěch Benda 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama