e-news.cz - kurzy
Reklama

Ohrožení technologií? Čínský monopol na vzácné kovy

01.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
Ohrožení technologií? Čínský monopol na vzácné kovy

Čína je aktuálně největším producentem vzácných nerostů potřebných k výrobě mikročipů, elektromobilů, větrných turbín a také využívaných pro vojenské účely. Nyní se zdá, že tohoto svého promyšleně získaného postavení plánuje využít.

Jedná se o materiály jako galium, germanium, ale především dysprosium, které je v ultračisté podobě používáno k výrobě většiny moderních počítačových čipů. Právě dyprosium pochází v současné době v naprosté většině z Číny. Ale nejde o jediný kov, na jehož dovozu z Číny jsou ostatní země závislé.

Podle New York Times je od 1. října nutné, aby vývozci poskytovali čínským úřadům informace o tom, komu a za jakým účelem jsou tyto materiály dodávány. Tím se také otevírá možnost tyto dodávky snadno omezit a v případě potřeby tak zajistit odstávku znamenající velkou ránu pro světový průmysl.

Čína vlastní natolik bohatá ložiska, že pro nikoho jiného není ekonomicky výhodné snažit se konkurovat místním dolům a rafineriím. Navíc celý proces také zlevňuje obecně levná čínská pracovní síla a další aspekty, kterým je obtížné ve svobodné společnosti konkurovat. Čína dokonce byla ochotná prodávat tyto vzácné kovy i pod cenou, aby si zajistila své jedineční postavení na trhu. 

Čína také má bezkonkurenční know-how, jak tyto nerosty efektivně zpracovávat. Zatímco v Evropě a USA existují na univerzitách pouze příležitostné kurzy, kde je možné se věnovat zpracování vzácných nerostů, v Číně je možné absolvovat takto zaměřené programy na 39 univerzitách. Také díky tomu je podle Michaela Silvera, generálního ředitele Americké společnosti zabývající se výrobou a distribucí chemikálií, Čína ve zpracování těchto vzácných kovů o generaci napřed oproti zbytku světa.

Vzhledem k širokému využití těchto vzácných nerostů je téměř jisté, že jejich spotřeba spíše poroste. Nejen, že jsou potřebné k výrobě hardwaru, na kterém běží nyní se rozvíjející umělá inteligence, ale také jsou aktuálně využívány k výrobě větrných turbín nebo elektromobilů. V tomto odvětví Mezinárodní agentura pro energii očekává do roku 2040 zvýšení poptávky až na sedminásobek spotřeby z roku 2020. Kromě tohoto očekávaného nárůstu spotřeby jsou tyto nerosty potřebné také pro vojenské účely, například při výrobě stíhaček F-35. 

Pokud by se Čína rozhodla omezit tyto dodávky, následný výpadek by měl velmi neblahý vliv na různá odvětví. Navíc Čína už dokázala, že je podobných kroků schopná, když v roce 2010 omezila dodávky vzácných kovů do Japonska během jejich územních sporů.

Tím naštěstí varovala ostatní země závislé na jejích dodávkách a ukázala, o jak nespolehlivého dodavatele se jedná. Od roku 2010 se tedy USA snaží diverzifikovat své dodávky. V Kalifornii se nachází důl, který má sice malé, ale přesto existující ložiska dysprosia. Jeho těžba a rafinace je v současnosti neekonomická, ale v případě nutnosti je možné s ní začít. 

Podobné doly se také nachází v Estonsku, Francii, Malajsii a Texasu. Nicméně ve světě neexistují ložiska, která by byla koncentrací dysprosia schopná konkurovat Číně a stále se zde naráží na technologické potíže. Například Belgická společnost Solvay, která provozuje rafinérii ve Francii, se nyní zaměřuje na dysprosium určené k výrobě magnetů, které nevyžadují tak čistou variantu, jako některé jiné produkty.

Obecně jde o problém, zda ve velkém investovat do nepříliš výhodných projektů a tak omezit Čínský monopol, nebo se stát neprosto závislými na čínských dodávkách. Naštěstí se i jinde ve světě objevují snahy využít různá ložiska vzácných kovů. Nezbývá než doufat, že tyto projekty budou úspěšně nastartovány a v případě výpadku pokryjí požadavky na výrobu vzácných materiálů.

Foto: Pixabay

Autor: Vojtěch Benda 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář Radomíra Jáče k PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

03.12.2024, Autor: Z blogosféry

Listopadový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily výrazněji, než v předchozím měsíci. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v listopadu prohloubil pokles výroby i nových objednávek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Aktuální kontroverze modelu demokracie 

03.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Jednou z negativních dlouhodobých tendencí současného světa je absence jasné koncepce pro dnešní složitý a extrémně rozdělený svět. Tím je vytvořen, až příliš široký prostor pro improvizaci politiků. Při pohledu kolem nás je zřejmé, že ti zvolení, kteří dávají přednost krátkodobým pragmatickým a neprincipiálním řešením, nemusí být tou nejhorší variantou. 

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova

02.12.2024, Autor: Z blogosféry

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Německé platy? Spíš na nás premiér chystá německou energiewende

28.11.2024, Autor: Martin Schmarcz

Prý do pěti lety budeme mít s Petrem Fialou platy jako v Německu. Ve skutečnosti s ním můžeme být tam, kde naši sousedé, dokonce ještě rychleji. Není však důvod se z toho radovat. Na konferenci OSN o změně klimatu v Baku se totiž předseda české vlády jednoznačně a nadšeně přihlásil k válce s uhlíkem, a to v čase, kdy od ní mnohé jiné země odstupují.

Hodnocení zaměstnanců: Klíčový nástroj pro rozvoj týmu i jednotlivců

27.11.2024, Autor: red

Hodnocení zaměstnanců je zcela určitě jednou ze základních personálních činností a současně jednou z nejdůležitějších. Existují stohy knih, které popisují, co a jak hodnotit, uvádějí nástroje, různé metriky apod. Experti se přou, jaká metoda je ta správná, co říkat, co naopak neříkat, atd.

Robotaxi, budoucnost dopravy?

27.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Elon Musk nedávno představil na konferenci We, robot své plány na samořízená auta. Ovšem Muskova společnost Tesla není jediná, která se soustředí na rozvoj takzvaných robotaxi. Například vozidla společnosti Waymo, která jsou nyní testovaná v San Francisku, jsou zde již natolik obvyklá, že se nad nimi místní už ani nepodivují.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama