Apogeo
Reklama

Koupili jste loni byt, dům či pozemek? Máte nejvyšší čas podat přiznání k dani

29.01.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Koupili jste loni byt, dům či pozemek? Máte nejvyšší čas podat přiznání k dani

Poslední dny k podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 mají ti, kteří získali nemovitost. Týká se to bytů, domů i pozemků. Lhůta vyprší na konci ledna, tedy už tento pátek. Přiznání musí podat také ti, kteří svou nemovitost výrazně upravili, například přístavbou. Pozor musí dát i ti, kteří naopak loni nemovitost prodali, darovali nebo o ni přišli jiným způsobem. Pokud o této změně neinformují finanční úřad, mohou na jaře dostat složenku či jiný předpis k platbě daně. Zaplatit daň z nemovitostí musí většina vlastníků nejpozději do 31. května.

Přiznání je možné podat přímo na finančním úřadu, ale to už spousta lidí vzhledem ke krátké zbývající lhůtě už nestíhá. Existuje proto možnost podat přiznání elektronicky prostřednictvím portálu Moje daně. Ti, kdo mají zřízenou datovou schránku, musí podání podat elektronicky povinně. Elektronické podání je jednodušší, protože aplikace při vyplňování rovnou upozorní na případné chyby a usnadní i vyplnění aktuálního koeficientu obce, v jejímž katastru přihlašovaná nemovitost leží.

Přiznání k dani se podává v tom kraji, kde nemovitost leží. Pokud si někdo loni pořídil nemovitosti ve více krajích, musí za každý jednotlivý kraj podat samostatné přiznání. Častou chybou bývá, že ho majitel podá v místě svého trvalého bydliště, přestože nemovitost leží jinde. Typicky se to týká například rekreačních objektů či investičních nemovitostí. Nové přiznání musí podat i vlastníci více nemovitostí, kteří loni prodali jednu či více z nich. Vznikla jim tím totiž jiná daňová povinnost, na což velmi často zapomínají.

Pokud daňoví poplatníci přiznání nepodají včas, čeká na ně pokuta. Ta jim začne nabíhat počínaje šestým pracovním dnem po uplynutí lhůty pro podání přiznání, letos je to tedy od 10. února. Za každý den prodlení finanční úřad udělí pokutu 0,05 procenta z vyměřené daně.

Po loňském roce, kdy vládní konsolidační balíček přinesl čtyři desítky změn, letos se toho mění méně. Došlo například o omezení osvobození u lesů ochranných či lesů zvláštního určení. Od letošního roku se nově platí daň i za pozemky, na kterých se nachází příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle či strž. Přesněji se vymezují veřejně přístupné pozemky.

Stát a obce na dani z nemovitých věcí dlouhodobě vybíral 11 až 12,5 miliardy korun ročně. Po velkých změnách v loňském roce inkaso na dani z nemovitých věcí skokově vzrostlo na 23,115 miliardy korun. Podobná částka by se měla vybrat i letos.

Místo neustálého zvyšování by měl stát tuhle nespravedlivou daň úplně zrušit. Jde o jasný příklad vícenásobného zdanění, protože stát daní majetek, který si člověk pořídil z příjmů, které už zdaněny byly. Daň je to i velmi nespravedlivá, protože více zatěžuje majitele jednoho typu majetku. Proč musím platit daň za nemovitost, ale ne třeba za auto, kolo či rohlík?

Daň z nemovitosti měla určité opodstatnění v minulosti, kdy často kompenzovala složitě zjistitelnou a vymahatelnou daň z příjmu. Státy totiž ve starověku a středověku neměly jasné představy o konkrétních příjmech svých poddaných. Proto volily jednodušší zdanění jejich majetku právě prostřednictvím nemovitostní daně. Nemovitost jen tak schovat nejde a dá se snadněji dohledat. S rozvojem efektivnějšího systému evidence a výběru daně z příjmu však její náhražka v podobě daně z nemovitost stále více postrádá smysl. Ostatně i Světová banka doporučuje málo rozvinutým zemím udržovat daň z pozemků jako alternativu pro daň z příjmu. Česko však patří k těm nejvyspělejším zemím světa. Je proto na čase začít přemýšlet o tom, že by se tento relikt feudalizmu konečně zrušil.

Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Foto: Pixabay

Zdroj: EKOSPOL a. s.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Poradna: Chyby, které vás mohou stát tisíce: Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

Většina lidí, která má povinnost podat daňové přiznání, jej podává digitální formou. Pro ně je tedy důležité datum 2. května 2025, kdy mohou bez sankce své daně přiznat. Na vyplnění mají ještě několik dní. Chyby, kterých se lidé při vyplňování dopouštějí se opakují každý rok a často vedou ke zbytečným komplikacím, zdržení, nebo dokonce doměření daně. Přitom většině z nich lze předejít důslednou kontrolou vstupních údajů a pochopením pravidel, která pro podání přiznání platí.

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama