Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.
Základní sleva na poplatníka je nejvyužívanější úlevou pro podnikatele a lze ji uplatnit jednorázově za celý rok právě v rámci daňového přiznání. Představuje částku 30 840 korun, o kterou se sníží vypočtená daň.
„Sleva na poplatníka je jedinou univerzální slevou, která nepodléhá žádným podmínkám a může ji uplatnit opravdu každý,“ říká Ivana Brancuzká, CEO a partnerka poradenské společnosti Crowe. „Navíc se jedná o slevu, kterou není třeba prokazovat žádnými dokumenty,“ dodává.
Daňové zvýhodnění na děti
Další hojně využívanou slevu na dani představuje daňové zvýhodnění na vyživované děti, které žijí s poplatníkem ve společné domácnosti. Výše slevy se odvíjí od počtu dětí a na první dítě představuje částku 15 204 korun ročně. V případě druhého dítěte jde o 22 320 korun a na třetí a každé další dítě sníží OSVČ svůj základ daně o 27 840 korun.
„U daňového zvýhodnění na děti je důležité si uvědomit, že ho lze uplatnit nejen jako slevu na dani, ale v případě nízkého daňového základu také jako daňový bonus,“ upozorňuje Ivana Brancuzká. „To znamená, že pokud je výše daňového zvýhodnění vyšší než daňová povinnost, rozdíl vám stát vyplatí,“ vysvětluje.
Pro uplatnění je potřeba doložit rodný list dítěte a čestné prohlášení nebo formulář zaměstnavatele druhého rodiče, že slevu neuplatňuje. V případě věku dítěte od 18 do 26 let je nutné přiložit i potvrzení o studiu.
Sleva na manžela a manželku
Pro uplatnění slevy na manžela či manželku ve výši 24 840 korun ročně je potřeba splnit dvě základní podmínky, a to sdílet společnou domácnost s manželem či manželkou a vyživovaným dítětem do tří let věku. Současně nesmí příjem partnera, na kterého slevu uplatňuji, přesáhnout částku 68 tisíc korun ročně.
Pokud má navíc manžel nebo manželka nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením, označovaný symbolem ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek, tedy na 49 680 korun.
K přiznání je potřeba přiložit kopii dokladu, který potvrzuje totožnost manžela či manželky a oddací list nebo doklad o uzavření partnerství. Dále čestné prohlášení vyživované manželky nebo manžela o výši příjmů a v případě zvýšené slevy i kopii průkazu ZTP/P.
Sleva na zastavenou exekuci
Tato sleva na dani z příjmů se týká situací, kdy poplatníkovi, který je zároveň věřitelem, náleží za pohledávku do 1 500 korun náhrada ve výši 30 procent vymáhané částky bez příslušenství. Maximální výše je 450 korun a poplatník ji doloží́ usnesením o zastavení exekuce.
„U podnikatelů, kteří exekučně vymáhají větší množství drobných pohledávek může představovat zajímavou slevu na dani,“ hodnotí Ivana Brancuzká.
Kromě slev na dani existují také odčitatelné položky, díky kterým si mohou podnikatelů snížit základ daně.
Úroky z hypotečního úvěru
Do roku 2021 bylo možné odečíst ze základu daně až 300 tisíc korun ročně. Nyní je limit snížen na polovinu, tedy 150 tisíc. Pro uplatnění úroků z hypotéky je nutné potvrzení o zaplacených úrocích a doklad prokazující, že nemovitost splňuje podmínky pro bytovou potřebu poplatníka nebo někoho z blízké rodiny.
Penzijní připojištění a soukromé životní pojištění
Novou alternativou k produktům III. penzijního pilíře, kam patří penzijní připojištění, penzijní pojištění, doplňkové penzijní spoření a produkt soukromého životního pojištění je nově i Dlouhodobý investiční produkt.
Celkový úhrnný limit na všechny čtyři podporované produkty je 48 000 korun ročně na poplatníka, který odpovídá součtu doposud platného limitu 24 000 korun na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření a 24 000 korun na životní pojištění.
K daňovému přiznání musíte doložit potvrzení od pojišťovny nebo penzijní společnosti o zaplaceném pojistném za daný kalendářní rok.
Dary a bezúplatná plnění
Minimální hodnota daru musí být alespoň tisíc korun nebo dvě procenta ze základu daně.
„V letech 2020-2026 je možný mimořádný odpočet 30 procent základu daně, a to nesníženého o jiné zdanitelné části nebo odčitatelné položky,“ radí Ivana Brancuzká a dodává, že důvodem je covidová pandemie a válka na Ukrajině.
Pro uplatnění je potřeba darovací smlouva nebo potvrzení od příjemce daru. V případě nepeněžního daru také doklad o ocenění.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michna.media