V České republice se zvýší bezpečnost plateb na internetu a posílí práva uživatelů platebních služeb.
Prezident Miloš Zeman včera podepsal zákon o platebním styku, z kterého to vyplývá. Norma rovněž přináší regulaci moderních postupů placení prostřednictvím mobilních nebo internetových aplikací a zavádí takzvané silné ověření při autentizaci platby pro vyšší bezpečnost online plateb. O podpisu zákona informoval Českou tiskovou kancelář prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Práva uživatelů platebních služeb zákon zvyšuje třeba tím, že v případě ztráty nebo zneužití karty snižuje uživateli limit odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce z nynějších 150 na 50 eur (v přepočtu zhruba na 1 300 korun). Dále zákon uživatelům umožňuje získat informace ze všech jejich platebních účtů skrze jedinou aplikaci. Podle vládního kabinetu má tato možnost občanům usnadnit řízení a plánování rodinných financí.
Norma rovněž přichází s regulací moderních způsobů placení prostřednictvím mobilních nebo internetových aplikací. Jak před časem uvedl ministr financí Ivan Pilný, tyto aplikace dávají vyšší záruku, že se platba uskuteční, a obchodník tak bude moci již v okamžiku zadání platebního příkazu expedovat zboží nebo poskytnout službu.
V rámci bezpečnosti online plateb zákon zavádí takzvané silné ověření při autentizaci platby. To se uskuteční při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace minimálně dvou způsobů ověření. Jedním jsou údaje známé uživateli, druhým například využití mobilního telefonu nebo biometrické údaje, tedy otisk prstu nebo selfie (autoportrét). Požadavek na silné ověření se v zákoně objevuje nově. Doposud se jedná pouze o doporučení Evropského orgánu pro bankovnictví, které nicméně řada bank již dnes používá.
Zákonem je upravena také blokace peněz při transakci platební kartou. Nově bude možné zablokovat jen takovou částku, k níž dal klient souhlas, například při použití samoobslužné čerpací stanice nebo při rezervaci hotelu. Jakmile se banka dozví skutečnou útratu, bude muset blokaci zrušit.