Každá pátá platba za zboží a služby v České republice dorazí až po splatnosti.
Dlužníci z řad podniků a fyzických osob (konečných spotřebitelů) v průměru hradí své závazky s patnáctidenním zpožděním po datu splatnosti. Dodavatelům tak způsobují problémy, třetina českých podniků uvádí pokles příjmů, a pro třináct procent znamenají pozdě splacené pohledávky existenční hrozbu.
Podle mezinárodního průzkumu inkasní agentury EOS KSI dosahují v České republice pohledávky po splatnosti sedmnáctiprocentního podílu z celkového objemu, přičemž další tři procenta pohledávek jsou nevymahatelná.
Pro třináct procent českých společností jsou problémy spojené s nesplacenými pohledávkami dokonce existenční hrozbou. Nesplacené faktury způsobují dodavatelům výpadky v příjmech, na které 18 procent firem reaguje snižováním investic, 14 procent podniků zdražováním cen a osm procent omezováním náboru zaměstnanců.
„Nezaplacené pohledávky nutí 14 procent českých firem k dalšímu zvyšování cen, což snižuje dostupnost jejich výrobků a služeb pro zákazníky,“ sdělil jednatel EOS KSI Vladimír Vachel. Podle něj pětina podniků omezuje investice do svého rozvoje, takže stagnují, ztrácejí konkurenceschopnost a celkově zpomalují hospodářský růst. „U vymáhání pohledávek platí, že čím dříve firmy situaci začnou řešit, tím větší mají šanci na návrat svých peněz,“ upozornil.
Skupina EOS provedla průzkum platební morálky ve 3 200 společnostech z 16 evropských zemí. V každé zemi bylo 200 firem dotazováno jak na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi, tak obecně na tamní ekonomické trendy.