Rozhovor s Janem Černým, generálním ředitelem BHM group.
Jan Černý je generálním ředitel BHM group. Od roku 2017 vede investiční skupinu BHM, kde hraje klíčovou roli ve strategickém směřování, globální expanzi, a především významnou měrou přispívá k jejímu dalšímu rozvoji. Kromě dohledu nad investiční strategií skupiny se zvláště zaměřuje na řízení investic a strategické a finanční vedení projektů v průmyslovém sektoru a oblasti nemovitostí.
„Ve srovnání se Spojenými státy a Čínou, které, jak dnes sledujeme v přímém přenosu, masivně investují do technologií, inovací a strategických odvětví, Evropa v mnoha oblastech zaostává. Příliš se spoléháme na regulace a nejsme jako trh a společenství jednotní. Tato fragmentace a politický tlak k izolacionismu nás bohužel dále oslabují. Přesto není zdaleka vše ztraceno. EU je jedním z nejsilnějších trhů na světě, má obrovskou historii a mnoho schopných lidí – potřebujeme se semknout, deregulovat, přijmout rizika podnikání a inovací a prosazovat vizi jednotné, dynamické a silné Evropy. Jednoduše řečeno, měli bychom si více věřit. Evropa má totiž jedinečnou pozici – stojí na pevných základech kvality, inovací a udržitelnosti,“ říká Jan Černý.
Jak se podle Vás daří v ČR českým a zahraničním investorům?
Obecně lze říct, že investiční prostředí v České republice je stabilní a nabízí solidní základ pro růst, a to jak pro domácí, tak zahraniční investory. Českým investorům se obecně daří dobře, zejména díky jejich hlubší znalosti místního trhu a byznysových specifik a zahraniční investoři považují za atraktivní zejména strategickou polohu v srdci Evropy, kulturní otevřenost a vysokou vzdělanost a úroveň pracovní síly. Češi jsou totiž na rozdíl od mnoha západních zemí stále připraveni tvrdě pracovat.
BHM group jsme stavěli jako ryze českou investiční skupinu, disponující pouze českým kapitálem. Jsme hrdí, že máme centrálu v Praze. Zároveň ale musíme přiznat, že výrazně větší podíl investic máme mimo Českou republiku. To je dáno především velikostí příležitostí, na které cílíme. Dnes spravujeme aktiva v tržní hodnotě přesahující jednu miliardu eur, a takové prostředky není jednoduché v naší zemi efektivně alokovat. To ale neznamená, že bychom domácí trh opomíjeli. Naopak, stále sledujeme a pečlivě hodnotíme, jaké příležitosti zde existují, zvláště v sektorech, kde vidíme synergii s našimi globálními investicemi. Jsme hrdí na to, že v Čechách vyrostlo mnoho silných investičních skupin, které dělají business s dlouhodobou vizí a vyváží český kapitál a know-how do zahraničí, kde naší zemi dělají dobré jméno.
Jaký je rozdíl mezi investováním v ČR a v zahraničí?
Investování v České republice a v zahraničí má svá specifika, která se liší podle tržních podmínek, regulací a přístupu k příležitostem. My se snažíme investovat po celé Evropě. V té západní investujeme zejména do inovativních projektů a technologicky vyspělých odvětví, ve střední a jihovýchodní Evropě se zaměřujeme na logisticko-výrobní centra, po celé střední Evropě investujeme do zajímavých technologických startupů a například ve Skandinávii se věnujeme developmentu a výstavbě větrných a solárních elektráren. Skandinávie nabízí transparentní a jednoduché regulatorní prostředí, jihovýchodní Evropa pak zase příležitosti k růstu a rychle rostoucí trh s relativně nízkými provozními náklady. Česká republika je zlatým středem tohoto mixu mezi západem a východem. Pokud nás nepohltí zbytečná byrokracie, zapracujeme na vnitřní infrastruktuře a přehlednosti regulací, má náš domácí trh velký potenciál. Zásadní rozdíl mezi českým trhem a zahraničím tedy vidíme především ve škále příležitostí. Zatímco na domácím trhu se soustředíme na pečlivě vybrané projekty s vysokou přidanou hodnotou, na zahraničních trzích máme možnost těžit z významně většího objemu trhu a diverzifikace.
Jak vidíte situaci v průmyslu? Jak moc ji ovlivnil Green Deal?
Současná situace v průmyslu je poznamenaná rychlými změnami, které vyplývají jak z technologického pokroku, tak z politických a environmentálních tlaků. Do značné míry jsme zapomněli inovovat a Evropa žije z podstaty kterou vytvořili předešlé regulace. To se musí změnit. Green Deal je jedním z klíčových faktorů, které transformují průmyslové sektory v celé Evropě a určitě přináší jak výzvy, ale také obrovské příležitosti právě pro zmíněné inovace. Z našeho pohledu je transformace průmyslu nevyhnutelná. Je jasné, že tradiční odvětví, jako je těžký průmysl, čelí tlakům na dekarbonizaci a snižování energetické náročnosti což může být nákladné a vyžaduje to zásadní modernizaci. Na druhé straně je zde rostoucí poptávka po zelených technologiích a udržitelných řešeních, která vytváří prostor pro nové byznys modely a investice.
My v BHM group se dlouhodobě zaměřuje na čisté technologie a udržitelné investice. Jedním z hlavních pilířů naší skupiny jsou obnovitelné zdroje energie. Specializujeme se na výstavbu větrných a solárních elektráren především ve Skandinávii a Pobaltí. V tomto segmentu se nám globálně daří. Například v roce 2023 jsme dokončili výstavbu 220 megawattů větrných elektráren pro společnost Blackrock, nebo minulý rok jsme prodali dvě finské větrné elektrárny francouzskému investičnímu fondu Conquest, se kterým spolupracujeme na dalších projektech s celkovým výkonem 500 megawattů. V současné době celkově pracujeme na energetických projektech, které směřují k instalované kapacitě až 4,5 gigawattu, což je roční výkon dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.
Jednoduše řečeno, věříme, že budoucnost průmyslu spočívá ve spojení technologického pokroku, udržitelnosti a ekonomické výhodnosti, což je cesta, kterou chceme i nadále podporovat.
Je opravdu Evropa dnes (ne)konkurenceschopná?
Evropa bezpochyby čelí významným výzvám v oblasti své konkurenceschopnosti. Ve srovnání se Spojenými státy a Čínou, které, jak dnes sledujeme v přímém přenosu, masivně investují do technologií, inovací a strategických odvětví, Evropa v mnoha oblastech zaostává. Příliš se spoléháme na regulace a nejsme jako trh a společenství jednotní. Tato fragmentace a politický tlak k isolacionismu nás bohužel dále oslabují. Přesto není zdaleka vše ztraceno. EU je jedním z nejsilnějších trhů na světě, má obrovskou historii a mnoho schopných lidí – potřebujeme se semknout, deregulovat, přijmout rizika podnikání a inovací a prosazovat vizi jednotné, dynamické a silné Evropy. Jednoduše řečeno, měli bychom si více věřit. Evropa má totiž jedinečnou pozici – stojí na pevných základech kvality, inovací a udržitelnosti. Má potenciál stát se globálním lídrem v oblastech, jako jsou čisté technologie, zdravotnictví, automatizace a udržitelný průmysl. Spíše než bojovat s pocitem, že jsme pozadu, musíme být sebevědomí a ukázat, že naše schopnosti a know-how jsou klíčovou odpovědí na globální konkurenci.
Například naše společnost Reinsberg Group vznikla právě s cílem spojit špičkové výrobce zdravotnického vybavení z celé Evropy. Aktuálně tento holding zahrnuje firmy z Německa, Velké Británie a Polska. Jsem přesvědčen, že právě kvalita, inovace a strategická spolupráce jsou cestou, jak evropské společnosti mohou nejen držet krok, ale stát se lídry na globálním trhu.
Co je největší překážkou pro investory?
Největší překážkou pro investory je nejistota – ať už jde o regulatorní prostředí, geopolitická rizika, nebo volatilitu trhu. Nejasná pravidla a časté změny legislativy, zejména v oblasti daní či energetiky, mohou odradit i zkušené investory. Přílišná regulace, která mění tržní principy (včetně agendy ESG) vede i ke změnám ekonomického prostředí a rychlost investic do ekonomicky smysluplných projektů zpomaluje. Navíc v posledních letech sledujeme stále častější výskyt nepředvídatelných událostí, jako jsou pandemie, geopolitické konflikty nebo prudké změny v makroekonomických podmínkách, které komplikují dlouhodobé plánování, zvyšují náklady na kapitál a mění rizikový profil investic.
Jak se říká: jediná skutečná konstanta je změna. Na ni se jako profesionální investoři stále připravujeme – monitorujeme trendy a překážky aktivně překonáváme, v podstatě je vnímáme jako příležitost pro to, abychom ukázali, co v nás je. Jednou z našich strategií je zaměření se na diverzifikaci, a to jak geografickou, tak sektorovou. Investujeme nejen do různých odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje energie, zdravotnické vybavení, rezidenční reality či logisticko-výrobní centra, ale i do projektů v různých částech Evropy, což nám umožňuje rozložit tato rizika.
Do čeho všeho investuje Vaše skupina?
Naše investiční strategie je postavena na silných makro trendech a na znalosti oborů do kterých vstupujeme. Proto jsme se rozhodli stavět naše investice do čtyř stabilních pilířů – private equity, venture capital, renewables a real estate.
Aktuálně řídíme více než 30 aktivních investic ve více než 10 zemích Evropy a naše výrobky dodáváme do celého světa. Kdybych měl přiblížit ty nejdůležitější investice, tak klíčovou oblastí našich aktivit jsou sofistikované zdravotnické výrobky zastřešené Reinsberg Group, která se specializuje na vývoj a výrobu produktů s vysokou přidanou hodnotou, jako je vybavení a zařízení pro operační sály, nemocnice nebo ordinace specializovaných lékařů. V této oblasti dodáváme do více než 160 zemí světa.
Další významnou součástí našeho portfolia jsou investice do komerčních nemovitostí, v nichž se zaměřujeme na logisticko-výrobní centra. Tato aktiva představují odpověď na transformaci dodavatelských řetězců, rostoucí potřebu efektivní infrastruktury a nesmíme také zapomenout na strategický inshoring, tedy přesun výroby zpátky do Evropy.
V oblasti realit také nemohu opomenout náš rezidenční development, kdy máme za sebou řadu úspěšných projektů, které stavíme v okolí Prahy. Mohu například jmenovat úspěšný projekt ICON Park Kladno, který byl nedávno oceněn cenou odborné poroty Realitní projekt roku pro středočeský kraj.
V neposlední řadě aktivně investujeme do obnovitelných zdrojů energie, což považujeme za klíčový sektor nejen z hlediska udržitelnosti, ale i z pohledu dlouhodobé stability výnosů v energetickém průmyslu. Současně podporujeme inovace prostřednictvím venture capital, kde se soustředíme na technologické a digitální projekty s velkým potenciálem.
Bude v budoucnu moci investovat umělá inteligence?
Nebudeme si nic nalhávat, umělá inteligence už dnes hraje klíčovou roli ve světě investic a její význam v budoucnu nepochybně dále poroste. Už dnes velký objem obchodování na světových burzách řídí sofistikované algoritmy. AI je skvělým nástrojem k akceleraci mnoha investičních tezí jak ve fázi jejich analýzy, tak při samotné exekuci. My aktivně investujeme do startupů, které AI nejen využívají, ale také posouvají její hranice. Například naše investice do společnosti Oddin.gg, lídra v oblasti e-sportovních sázek, přinesla skvělé výsledky. Oddin.gg byl v loňském roce vyhlášen nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě, podle prestižního žebříčku Deloitte. Dalším příkladem je naše investice do firmy Carebot, což je inovativní startup využívající AI k transformaci diagnostiky v medicíně. Jejich technologie pomáhá lékařům rychleji a přesněji identifikovat zdravotní problémy, což má potenciál zachraňovat životy a zefektivnit zdravotnické procesy.
Co se týče samotné investiční strategie, umělá inteligence už dnes napomáhá analýze dat, predikci tržních trendů nebo řízení portfolia. Osobně ale věřím, že klíčová rozhodnutí zůstanou i nadále v rukou zkušených lidí. AI by měla být spíše nástrojem, který posílí kvalitu a rychlost rozhodování, než aby se stala samostatně se rozhodujícím investorem. Lidské vztahy, důvěra, propojení a intuice budou v mnoha oblastech stále hrát nezastupitelnou roli.
Jaké vědomosti musí mít investor?
Investor by měl mít široké spektrum znalostí a schopností, které zahrnují jak teoretické, tak praktické aspekty financí a podnikání. Z mé zkušenosti, kterou jsem získal během studií v USA a na Oxfordu i během let praxe, považuji za klíčové porozumění ekonomickým a společenským trendům, schopnost spojovat komplexní informace, odhad schopností managementu, zhodnocení, zda má firma správnou shodu produktu a trhu, a také schopnost jasně definovat vizi a přetavit ji do konkrétních cílů a kroků, které je třeba podniknout. Nevěřím na příliš akademický přístup. Investor musí znát realitu firemního prostředí – umět se podívat na to, jak život „ve fabrice“ skutečně vypadá a být konstruktivním partnerem pro management při řešení jeho problémů a společném budování firmy.
Do jaké míry hrají u investora roli emoce?
Investor je stále jen člověk, a ten je od přírody emocionální bytost. Důležité ale je tyto emoce správně pochopit a zvládnout. Zkušenost z krizí i úspěchů jsou v tomto směru skvělým učitelem. Strach z neúspěchu nebo naopak přílišná euforie z potenciálního zisku mohou vést k ukvapeným rozhodnutím Jsem přesvědčený, že klíčem k úspěchu je zachovat si disciplínu a držet se dlouhodobé strategie, ať už trhy procházejí obdobím růstu nebo poklesu. Osobně věřím, že zdravá dávka pokory a sebereflexe je pro každého investora zásadní. Pomáhá mu přiznat si, že není možné mít vždy pravdu, a že je důležité učit se z vlastních chyb. Klíčové je najít rovnováhu, tedy kombinovat tvrdá data a logiku s lidským přístupem a intuicí.
Jste zodpovědný za globální expanzi společnosti. Jak moc je to náročné v této době?
Globální expanze je vždy náročná, protože vyžaduje pochopení odlišných trhů, ekonomických podmínek a kultur. V naší firmě se strategicky soustředíme především na evropské investice. Naším cílem je akvizice firem a projektů s vysokým růstovým potenciálem, jejichž produkty a služby nacházejí uplatnění na globálních trzích. Například zdravotnické výrobky z portfolia Reinsberg Group, na jejichž rozšiřování intenzivně pracujeme, jsou exportovány z Evropy do celého světa. Další oblast, na kterou jsem náležitě hrdý, jsou logisticko-výrobní centra, která budujeme ve střední a jihovýchodní Evropě. Tato centra odpovídají rostoucí poptávce po moderní infrastruktuře a efektivním zázemí pro dodavatelské řetězce a výrobu.
Řízení těchto projektů vyžaduje nejen strategický přístup, ale také flexibilitu a schopnost přizpůsobit se specifikům každého trhu i měnícímu se prostředí. Velkou roli hraje také tým, na který se mohu spolehnout. To je základní stavební kámen každé expanze a úspěchu – bez výjimečných lidí nelze dosáhnout výjimečných výsledků. Mám osobně to štěstí, že se mi podařilo postavit tým profesionálů s mezinárodní zkušeností, jasnou vizí i morálním kompasem, se kterými je radost pracovat a hledat inovativní řešení pro naše ambiciózní cíle.
Přiletí podle Vás v brzké budoucnosti nějaká další černá labuť?
Předvídat takzvané černé labutě, tedy události s nízkou pravděpodobností, ale vysokým dopadem, je z povahy věci téměř nemožné. Právě jejich nepředvídatelnost z nich dělá tak významné fenomény. Jako investor a ekonom však považuji za zásadní připravovat se na různé scénáře a udržovat v portfoliu dostatečnou míru diverzifikace, abychom byli schopni zvládnout i nečekané situace. Jak to popisuje známý autor Nassim Taleb ve svém bestselleru Antifragile, v dnešní extrémně rychle se měnící době je klíčové budovat společnosti a systémy, které jsou robustní. Takové, které nezkolabují v prostředí plném nejistoty. Naopak, odolávají náhodným událostem a dokážou z nejistoty a variability i profitovat. Dnes žijeme ve světě, který je stále více provázaný a dynamický. Geopolitické, ekonomické, technologické i klimatické změny vedou k jedinému závěru: Svět bude mnohem méně předvídatelný, než tomu bylo kdykoli v naší minulosti. To přináší nejen příležitosti, ale i rizika. Není tedy otázkou, zda černá labuť přiletí, ale spíše kdy a v jaké podobě.
Je nějaká oblast, do které byste nikdy neinvestoval?
Přestože jsme profesionální investoři, naši práci neřídí jen výše očekávaného zisku. Když něco budujeme, je pro nás klíčové vědět že to čemu věnujeme svou energii bude mít širší pozitivní přesah a pozitivní dopad na komunity kde působíme, lidi, se kterými pracujeme i na přírodu ve které žijeme. To jsou projekty, které nás naplňují a baví. To znamená, že bych nikdy neinvestovali do oblastí, které by přímo škodily zdraví lidí, planetě nebo naší společnosti. Spadá sem například klasicky hazard, tabák ale i různé druhy obchodních modelů a praktik které nejsou slučitelná s bazální lidskou slušností a naší celospolečenskou zodpovědností. Pro mne je zásadní vědět, že děláme věci které mají smysl a můžeme na ně být hrdí.
Děkuji za rozhovor
Foto: Poskytnuto Janem Černým
Autor: Renáta Lucková