e-news.cz - kurzy
Reklama

Daně elektronicky v roce 2025: Jak na to

06.02.2025, Autor: Martin Švehla

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Daně elektronicky v roce 2025: Jak na to

Povinnost podat přiznání k dani z příjmu fyzické osoby mohou OSVČ a další podnikatelé v roce 2025 (tedy za rok 2024) podat již výhradně jen elektronicky. Vyplývá to z § 72 odst. 6 daňového řádu, který říká, že pokud má daňový subjekt zpřístupněnou datovou schránku (což mají povinně od roku 2023 všichni), je povinen učinit jakékoliv podání (tedy i daňové přiznání) pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu.

Médiím bylo sděleno, že  OSVČ ve věku nad 70 let bude papírové podání ještě tolerováno. Kdo ale jednou zkusí elektronické podání, zjistí, že to zas tak obtížné není – naopak – systém ho  chrání před některými chybami a provede také nutné výpočty. 

Kdo podává daňové přiznání

Každý, jehož roční zdanitelný příjem za rok 2024 přesáhne 50.000 Kč, je povinen podat daňové přiznání. Týká se to tedy nejen všech živnostníků a podnikatelů, ale i některých  zaměstnanců důchodců, studentů, či rodičů na mateřské či rodičovské dovolené, kteří si přivydělávali brigádami či podnikali jako OSVČ. 

Daňové přiznání podávají i poplatníci, kteří jsou za uplynulý rok ve ztrátě. Od povinnosti podat daňové přiznání nejsou osvobozeni ani lidé, kteří měli navíc příjmy osvobozené od daně, nebo ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby, ani lidé, kteří měli některé příjmy ze zahraničí (důležité je, zda v ČR pobývají alespoň 6 měsíců v roce – v tom případě jsou v ČR tzv. daňovými rezidenty a jejich daňové povinnosti jsou  dány druhem příjmů a konkrétní zemí, kde byly dosaženy – více např. na https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_cs.htm). Příjmy z některých zemí totiž mohou být na základě mezinárodních smluv ze zdanění vyjmuty.

Kdo nepodává  přiznání 

Povinnost se nevztahuje na příjmy do 50.000 Kč za rok. To se týká jak příjmů ze závislé činnosti, tak příjmů z ostatních činností, včetně příjmů z kapitálového majetku, s pronájmu atp. Pokud měl zaměstnanec tyto příjmy ke své mzdě a nepřekračují stanovenou hranici, daňové přiznání nepodává. Stejné je to v případě, že se jednalo pouze o příjmy od daně osvobozené, jako např. dávky nemocenské, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky atp. 

Zaměstnanci nepodávají daňové přiznání ani v případě, že jejich příjmy ze závislé činnosti pocházejí pouze od jednoho zaměstnavatele, nebo postupně od více zaměstnavatelů, ale nepřekrývají se a u všech bylo podepsáno tzv. “růžové prohlášení”. Pozor však na odečet úroků z hypotéky! Ten je možné uplatnit pouze při podání daňového přiznání. 

Zaměstnanec, který nemá povinnost podávat daňové přiznání, je může podat dobrovolně nebo požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Takto zjištěná daňová povinnost je pak porovnána s uhrazenými zálohami (které za něj platí v průběhu roku automaticky zaměstnavatel). V některých případech může být zjištěn přeplatek, který je poplatníkům vrácen (daňová vratka). Může se jednat například o různé daňové slevy a zvýhodnění, uplatnitelná v průběhu roku – příkladem je odpočet úroků z hypoték. Pokud poplatník nic takového neuplatní, je daňová povinnost splněna sraženými měsíčními zálohami.  

Kdy a jak podat daňové přiznání elektronicky

Standardní termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 je 3 měsíce po skončení roku, tedy do 1. dubna 2025. To platí pro podání v papírové formě. Povinností OSVČ a firem je podat přiznání  elektronicky a lhůta je o 1 měsíc delší, tedy do 2. května 2025. V případě že přiznání zpracovává daňový poradce (registrovaný u Komory daňových poradců ČR), odkládá se povinnost o další dva měsíce, tedy do 1. července 2025.

V daňovém přiznání uvádí poplatník veškeré údaje, rozhodné pro vyměření daně a vyčísluje také samotnou daň. Ta představuje 15 % z jeho čistých příjmů a 23 % s příjmů nad 36násobek průměrné mzdy, což je za rok 2024 částka 1.676.052 Kč.

Ve stejném termínu, kdy se nejpozději podává daňové přiznání, je nutné také uhradit vypočtenou daň. Pokud není jedna z těchto povinností splněna, hrozí pokuta do výše 500.000 Kč – konkrétně se vyměřuje 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení, případně 0,01 % z vykázané daňové ztráty. 

On-line podání daňového přiznání

Poplatník, který má zpřístupněnou datovou schránku je povinen podat přiznání on-line. Vyplní tedy interaktivní tiskopis, přímo na portálu Moje daně se přihlásí do své datové schránky a vyplněný tiskopis odešle. Tiskopis zde lze také stáhnout, opatřit elektronickým podpisem a odeslat e-mailem. Odesílá se ve formátu XML, který je na portálu Moje daně vytvořen automaticky. Je zde k dispozici i ve formátu PDF – takto jej lze archivovat, v žádném případě se však nesmí takto poslat.

Výhody elektronického podání 

Elektronické podání je jednoznačně snadnější. K dispozici je interaktivní průvodce, který ke každé položce poskytuje stručné vysvětlení, provádí výpočty (například vyčíslení samotné daně) a upozorňuje na případné chyby. Jakmile je elektronický formulář vyplněn a kontrola nezjistí kritické chyby, daňové přiznání lze jedním kliknutím ihned podat. Poplatník dostává potvrzení a zbývá již jen uhradit vyčíslenou daň.  Výhodou je také prodloužení lhůty pro podání a tím pádem i nižší pokuta za opožděné podání nebo opožděnou platbu. 

Portál MOJE daně

Portál najde poplatník na adrese https://adisspr.mfcr.cz/pmd/home. Zde se intuitivně “prokliká” k interaktivnímu formuláři daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob a  postupně vyplní své identifikační údaje a poté informace, rozhodné pro vyměření daně. Nejprve se vyčíslují veškeré příjmy, což jsou

  • příjmy ze závislé činnosti (typicky mzda z pracovního poměru, z DPP či DPČ, tedy příjmy za práci, konanou podle pokynů toho, kdo vyplácí odměnu), 
  • příjmy ze samostatné činnosti (typicky tržby či příjmy OSVČ), 
  • příjmy z kapitálového majetku (podíly na zisku, dividendy, úroky, příjmy z nájmu 
  • ostatní příjmy, které do žádné z předchozích kategorií nespadají (například výhra v loterii, příjem z prodeje nemovitosti atp.). V daňovém přiznání

Má-li poplatník více druhů příjmů, uvádí každou skupinu samostatně a jejich sečtením pak získává celkový základ daně. 

Formulář dále požaduje vyčíslení výdajů, které byly vynaloženy k dosažení, získání a udržení příjmů. Za tím účelem shromažďují OSVČ daňové doklady, jejichž úhradu provedli buď v hotovosti (pak mají potvrzený pokladní doklad) nebo převodem ze svého účtu, což je uvedeno na jejich výpisu z banky.  Velkým usnadněním v tomto ohledu je možnost využití paušálních výdajů, které se stanovují procentem z příjmů. U různých profesí se jedná o 80 %, 60 %, 40 % nebo 30 %, které se prostě od zjištěných příjmů odečtou, daňové doklady se shromažďují a nic se nesčítá.  Ať tak nebo tak, odečtením výdajů od příjmu  se dostáváme k  tzv. základu daně.

V dalších dvou oddílech elektronického formuláře se mohou od tohoto základu odečíst nezdanitelné položky (například dary, úroky z hypoték atp.). Tím se dostáváme k částce, ze které formulář automaticky vypočítá daň z příjmů. 

V dalším oddíle formulář umožňuje uplatnit daňové slevy a zvýhodnění. Všichni bez rozdílu mohou uplatnit slevu na poplatníka, což je za rok 2024 částka 30.840 Kč, která se prostě od vypočtené daně odečte. Další jsou pak slevy na vyživovanou manželku nebo daňové zvýhodnění na děti. Pokud je na ně nárok (doloží se přílohou), rovněž se od daně odečítají. 

Poslední oddíly daňového přiznání se vyplňují, pokud je podáváno dodatečné daňové přiznání nebo v případě, že poplatník hradí zálohy na daň z příjmů. K daňovému přiznání se přidávají též přílohy, například doklady o  již provedeném zdanění některých příjmů či doklady, potvrzující nárok na slevy či zvýhodnění.  Počet příloh je nutné ve formuláři též uvést.

Formát podání daňového přiznání 

Přiznání včetně příloh, které se k němu načtou, se zásadně odesílá ve formátu  XML. Ten je vytvořen automaticky. Systém umožňuje rozpracované podání stáhnout do vlastního počítače, uložit a později opět do systému nahrát a pokračovat. Vlastní podání pak probíhá po identifikaci poplatníka, která proběhne některým ze tří způsobů:

  • využitím identity občana,
  • bankovní identitou,
  • prostřednictvím své vlastní datové schránky.

Prodloužení termínu podání

Standardní lhůtu pro podání daňového přiznání si lze prodloužit na základě žádosti, za kterou žadatel zaplatí poplatek 300 Kč.  Další možností je požádat o podání daňového poradce, s jehož účastí se povinnost podání prodlužuje až do 1. července. V případě, že má poplatník příjmy, zdaněné v zahraničí, je to rovněž důvod k povolení prodloužení  lhůty pro podání – a to až do 1.l října. 

Závěr

Nemálo poplatníků bude letos podávat daňové přiznání elektronicky poprvé. Panují kolem toho různé dohady a obavy, které ale nejsou podložené. Interaktivní formulář je vybaven podrobným a dobře srozumitelným průvodcem, který objasňuje každý řádek daňového přiznání. Pokud při vyplňování dojde k chybě, většinou na to formulář před podáním upozorní. Pokud by bylo daňové přiznání podáno s chybami, lze to následně napravit dodatečným přiznáním. Není se tedy čeho bát, včas se touto povinností začít zabývat a dodržet příslušné předpisy.

Martin Švehla

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daně elektronicky v roce 2025: Jak na to

06.02.2025, Autor: Martin Švehla

Povinnost podat přiznání k dani z příjmu fyzické osoby mohou OSVČ a další podnikatelé v roce 2025 (tedy za rok 2024) podat již výhradně jen elektronicky. Vyplývá to z § 72 odst. 6 daňového řádu, který říká, že pokud má daňový subjekt zpřístupněnou datovou schránku (což mají povinně od roku 2023 všichni), je povinen učinit jakékoliv podání (tedy i daňové přiznání) pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Paušální daň v roce 2025 - komu se vyplatí, kalkulačka

04.02.2025, Autor: Martin Švehla

Vedení daňové evidence, archivace daňových dokladů, to je pro mnohé živnostníky nepříjemná administrativní zátěž.  Od roku 2021 lze využít i tzv. jednotnou paušální daň, která pokrývá jak daň z příjmů, tak i sociální a zdravotní pojištění. K této dani se mohou dobrovolně přihlásit OSVČ, pokud nejsou plátci DPH, mají roční příjmy do 2 milionů Kč a nemají jiné příjmy ze závislé činnosti.

Kalkulačka daně z příjmu: OSVČ

31.01.2025, Autor: Martin Švehla

Každý, kdo ukončí povinnou školní docházku a vykonává nějakou výdělečnou činnost (nebo při ní spolupracuje) je “osobou samostatně výdělečně činnou” (OSVČ) a ze svých příjmů je povinen platit m.j. daň z příjmu. Samostatné výdělečné činnosti mohou být vykonávány buď jako

Sazka reklama
Reklama

Koupili jste loni nemovitost? Nezapomeňte do konce ledna na modrý formulář

14.01.2025, Autor: Z blogosféry

Koupě nemovitosti není jednoduchý proces. Pokud si myslíte, že po podpisu smlouvy máte všechny povinnosti za sebou, možná vás překvapí opak. Kdo si pořídil nemovitost v průběhu roku 2024, musí do konce ledna 2025 odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti.

Daňová kalkulačka pro výpočet daně z příjmu v roce 2025

03.01.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z příjmů je přímou daní což znamená, že ji podle zákona o dani z příjmu č. 585/1992 Sb. platí povinně prakticky každá ekonomicky aktivní fyzická osoba s trvalým bydlištěm v České republice a za určitých okolností i někteří cizinci.

Daňové novinky pro rok 2025

30.12.2024, Autor: Z blogosféry

Pro příští rok se zvyšuje daňové zatížení OSVČ platící minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění i pro OSVČ v prvním paušálním režimu. Více na pojistném zaplatí i zaměstnanci s nadstandardními příjmy, zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s nízkou mzdou nebo osoby bez zdanitelných příjmů. Bude však možné si více přivydělat bez odvodů pojistného na pracovní dohody. Jaké jsou hlavní daňové novinky? 

Sazka reklama
Reklama
Sazka reklama
Reklama