Apogeo
Reklama

Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

20.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

Zostřený boj s dezinformacemi nabírá na obrátkách. Jeho vládní koordinátor je vůči občanům čím dál arogantnější. A Sněmovna schválila nový trestný čin „Neoprávněná činnost pro cizí moc“. To vše se děje na pozadí politiky Evropské unie, která reguluje technologické platformy, pořád se snaží prosadit šmírování soukromých zpráv a svými cenzurními zásahy vyhání z Evropy umělou inteligenci, či brání investicím do inovací. Tohle omezování štve a obtěžuje občany. Navíc ničí naši prosperitu.

Kvůli zbytečné byrokracii u nás Apple nespustil svou pokročilou AI v mobilních telefonech. Nad Elonem Muskem stále visí Damoklův meč mnoha miliardových sankcí kvůli tomu, že jeho síť „X“ je dle evropských regulovčíků příliš svobodná. Brusel dělá vše pro to, aby „ošklivé řeči“ spadaly do stejné kategorie jako terorismus či obchod s lidmi a mohly být postihovány přeshraničně. Takže třeba Čech, jemuž se nelíbí, aby dva muži adoptovali dítě a napíše to na sociální síť, by mohl být stíhán Němci za „hate speech“.

Zatím u většiny těchto regulací nemáme kvantifikaci jimi způsobených škod. Ale už víme, jak tvrdě dopadlo na evropskou ekonomiku zavedení GDPR, jež mělo bohulibý cíl chránit osobní údaje uživatelů. Jenomže opatření přinesla tak masivní a navíc roztříštěnou byrokracii, že v důsledku stouply firmám náklady na uchování dat o pětinu a investice rizikového kapitálu se snížily dokonce o čtvrtinu ve srovnání se Spojenými státy. Zatímco s vaším jménem, telefonním číslem a dalšími informacemi o vás se vesele kšeftuje dál…

S tím, že lidé a firmy nebudou moci v iPhonech využívat nejmodernější umělou inteligenci, se určitě spojí další snížení ekonomického růstu. Totéž platí o síti „X“, která perspektivně může generovat zisky tvůrců obsahu. Pokud si ji tedy v EU nezařízneme, jak se o to snažila třeba bývalá česká komisařka Věra Jourová, či její francouzský kolega Thierry Breton. I doma v Česku se snažíme házet klacky pod nohy soukromé iniciativě, když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začala požadovat registraci podcasterů.

Co se týká koordinátora boje s dezinformacemi Otakara Foltýna, ten zatím jen obtěžuje a uráží slušné lidi. Podle vlastních slov se zaměřuje právě na ně, aby se „nenakazili“ virem ruské propagandy. I pokud bychom měli jeho svaté tažení brát vážně, tak je opravdu nepochopitelné, že místo aby se soustředil na naše nepřátele, tak peskuje normální občany. Zatímco skuteční manipulátoři z něj mají jednak legraci, jednak radost, protože jim přímo nahání konzumenty, které otráví svojí arogancí a zupáckým vystupováním.

Kde už ale opravdu přestává legrace, tak u zbrusu nové trestní podstaty, jíž se stala „činnost pro cizí moc“. Jde o naprosto gumový a přitom zbytečný paragraf. Už dávno je u nás trestná špionáž, vyzrazování státního tajemství, ale třeba i šíření poplašných zpráv. Za to poslední už dostali pořádně „pálky“ lidé, které bychom asi mohli označit za proruské trolly a dezinformátory. Opravdu bylo nutné zavádět další zločin? I podle Nejvyššího soudu je tohle ustanovení snadno zneužitelné a omezuje svobodu slova. 

Když pomineme, že jde o typické právní kutilství a aktivismus, kdy se na aktuální situaci reaguje zaváděním nových paragrafů, i když by klidně stačily ty staré, tak zarážejí dvě věci. Za prvé velmi vágní formulace zločinu, kterou lze napasovat prakticky na jakoukoli verbální aktivitu, jež se bude represivním orgánům hodit, za druhé možnost nasadit odposlechy i při pouhém podezření, neboť trestná je už příprava. Takže publikování jakýchkoli „závadných“ textů může vést k napíchnutí telefonu dotyčného.

A za co že potenciálně hrozí trest pět let, nebo v nejvyšší sazbě až dvanáct let? Každému, „kdo v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky anebo obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se Česká republika zavázala, vykonává na území České republiky činnost pro cizí moc.“ Což, přísně vzato, může být třeba i šíření ruských narativů o válce na Ukrajině.

S lidmi, kteří tvrdí, že Rusko se jen brání a že za vše nese vinu Západ, se vždy tvrdě pohádám. Ale to neznamená, že bych je chtěl rovnou pozavírat. Navíc se stejnými trestním postihy, jaké hrozí třeba za znásilnění. I Nejvyšší soud se obává, že příliš volná definice může být zneužívána policí a žalobci k pronásledování nevinných lidí. Přičemž k tomu mohou být využity i odposlechy. Tento paragraf byl schválen jako přílepek k Lex Ukrajina. Čili ani neprošel řádným projednáváním ve výborech Sněmovny.

Proč ten spěch? Vždyť stejné ustanovení obsahuje i širší novela trestního zákoníku, který je v prvním čtení v parlamentu. Nemohlo to počkat? Zřejmě ne, protože výhrady k onomu ustanovení byly silné a jistě by se jich chopila i opozice. Takový postup ale sotva můžeme nazvat legitimním. Uvidíme, co na to řekne Senát. Případně i Ústavní soud. Ten před pár dny zrušil podobný přílepek, jímž se zpřísnil střet zájmů v rámci projednávání zákona o politických stranách.

Sám předkladatel připouští, že nový paragraf omezí svobodu slova. Což je navíc problém i pro národní hospodářství. Jak vidíme, všemožné regulace mají kromě jiných ekonomické dopady. Volnější režim Spojených států oproti Evropské unii prospívá byznysu, investicím, soukromé iniciativě. Ustrašení a buzerovaní občané zkrátka nejsou výkonní… Jde tu o určité mentální nastavení. V 90. letech jsme nechali komunismus za sebou a bouřlivě se rozvíjeli. Začíná se nám snad stýskat po totalitní cenzuře – a bídě?
Martin Schmarcz, vydavatelem revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Veřejné finance - odbornost a politika

21.12.2024, Autor: Martin Švehla

Státní rozpočet na rok 2025 stojí rozhodně za zamyšlení. Je schválený v podobě, kterou odborníci považují za nekorektní a odpovědní politici za dobrý a jeho problémy za řešitelné. V tomto smyslu je dokonce mobilizující. 

Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

20.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Zostřený boj s dezinformacemi nabírá na obrátkách. Jeho vládní koordinátor je vůči občanům čím dál arogantnější. A Sněmovna schválila nový trestný čin „Neoprávněná činnost pro cizí moc“. To vše se děje na pozadí politiky Evropské unie, která reguluje technologické platformy, pořád se snaží prosadit šmírování soukromých zpráv a svými cenzurními zásahy vyhání z Evropy umělou inteligenci, či brání investicím do inovací. Tohle omezování štve a obtěžuje občany. Navíc ničí naši prosperitu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Jak postavit víc bytů? Snadno, prostě je nechte stavět…

17.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Je málo bytů? Bydlení není dostupné? Co s tím? Socialisté mají jako vždy po ruce „rázné“ návrhy: regulace, omezení krátkodobých pronájmů, trestání majitelů prázdných nemovitostí… Jenomže nic z toho nefunguje. Tím vším se pouze vytváří větší nedostatek a ten vede k ještě dražšímu a nedostupnějšímu bydlení. 

Benda: Francie ztrácí tradičního afrického spojence a s tím i zdroj uranu

16.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Až do roku 2023 byla Nigérie považována za baštu západu v boji proti terorismu ve svém regionu. Ovšem vojenská chunta, která se zde chopila moci, začala vztahy se západními zeměmi velmi rychle ukončovat a hledá nové spojence například v Rusku. Nejprve byli ze země odveleny vojenské síly a nyní následují další odvětví. Vzájemné vztahy se ochladily především s Francií, která měla jakožto bývalá koloniální velmoc velké vazby na Nigérii. 

Inflace v ČR - listopad 2024 

15.12.2024, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně vzrostly “pouze” o 0,1 % a meziroční inflace tak zůstala na říjnové úrovni 2,8 %.  V listopadu se dále zvýšily ceny některých potravin, rostly i ceny pohonných hmot. Tento růst byl v celkovém údaji za listopad utlumen poklesem cen lihovin a některých přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Inflace zůstává i nadále v těsné blízkosti tolerančního pásma ČNB a pozastavení poklesu úroků centrální banky je tím pádem pravděpodobnější. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Valorizace důchodů aktuálně

14.12.2024, Autor: Martin Švehla

Všechny přiznané důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní) se pravidelně valorizují (zvyšují), aby jejich reálná hodnota (kupní síla) neklesala. Zvýšení se odvozuje od vývoje spotřebitelských cen (inflace) a od vývoje průměrných mezd, a to následujícím způsobem:

Schmarcz: Podepíše prezident rozpočet? To vůbec není důležité, tak jako tak máme vážný problém, nebo spíše dva…

13.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Podepíše, nepodepíše? Prezident Petr Pavel si dal čas do 17. prosince, kdy oznámí, jak se rozhodl ohledně rozpočtu. Nakonec to ale není až tak podstatné. Vzhledem k tomu, že nemluví o vetu, tak i bez jeho podpisu bude tento důležitý zákon platit tak jako tak, aniž by o něm museli poslanci hlasovat znovu. Ale i kdyby se hlava státu nakrásně rozhodla jim ho vrátit, tak hlavní problém veřejných financí je v něčem úplně jiném. Modří už vědí: máme neúnosně vysoké výdaje státu. Na tom hlava státu nezmění nic.

Daňhel: Neveselé evropské vyhlídky do příštího roku

13.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Evropská unie zatím plynule pokračuje ve zpomalování své ekonomiky. To pro naše exportně orientované národní hospodářství, zatížené enormními mandatorními výdaji, které ani současná pravicová vláda nemá chuť a ochotu principiálně řešit, nepředstavuje příliš dobré předpoklady pro další pozitivní vývoj. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Bohatství nepadá z nebe

12.12.2024, Autor: Martin Švehla

Můžeme mít různé altruistické představy o společnosti, ale v zásadě nám všem jde o uspokojení našich potřeb a ekonomice jako celku o prosperitu, tedy o bohatství. To produkují v každé zemi pouze a výhradně soukromé firmy, od drobných  živnostníků až po velké a nadnárodní společnosti. V každém případě jsou počátkem bohatství investice, tedy rozhodnutí majitele peněz vložit dosažené zisky do dalšího podnikání. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama