Rozhovor s Petrem Budišem, CEO a předsedou představenstva společnosti První certifikační autorita, a.s.
Petr Budiš je CEO a předseda představenstva společnosti První certifikační autorita, a.s. Působí také v dozorčí radě společnosti DTCA, a.s. Má za sebou 25 let zkušeností v oblasti bezpečnosti a managementu. Je autorem několika knih a tematických publikací.
„Evropská digitální peněženka umožní v celé EU prokázat svoji totožnost, cestovat bez dalších dokladů, nevozit řidičák, mít k dispozici rychle a bezpečně všechny možné typy dokladů, kartičku zdravotní pojišťovny, stejně tak i zaplatit. A mnoho a mnoho dalšího, nápady přinese i volný trh a spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Musíme jen dát pozor na správnou realizaci celé infrastruktury, ale myslím si, že se pro to u nás v ČR dělá hodně,“ říká Petr Budiš.
Jako plavec jste posbíral spoustu medailí doma i za hranicemi. Vstoupil jste do byznysu se stejnými ambicemi?
Sport je podle mého názoru skvělá průprava pro život i pro podnikání nebo profesní život. Naučí vás, že nejdřív je tvrdá práce a pak se možná dostaví úspěch. Pokud ale nebudete tvrdě pracovat, úspěch nepřijde určitě, alespoň v dlouhodobém horizontu. Mám pocit, že na tuto odvěkou pravdu dnes mnoho lidí zapomíná. Velké procento startupů ztroskotá právě na té tvrdé práci, která je k rozvoji dobrých nápadů potřeba. Můžete namítat, že jsem ze staré školy, a budete mít pravdu.
Moje ambice byla něco dokázat. Když něco dělám, dělám to pořádně anebo to nedělám vůbec. Navíc jsme s kolegy měli zajímavé nápady, které stály za to, abychom je zkusili realizovat. To základní produktové portfolio, jako jsou třeba certifikáty a časová razítka přežilo na trhu už skoro třicet let, to je v dnešní době neskutečný čas.
V devadesátkách jste se vrhl do oboru, který měl všechno teprve před sebou. Měl jste vizi nebo zde hrálo svoji roli i štěstí?
Štěstí je strašně důležitá ingredience. Měl jsem sice jasnou vizi, byl jsem nadšený z nových příležitostí, které v devadesátých letech začalo přinášet komerční využití elektronické komunikace, ale bez štěstí by to určitě nešlo. V jednu chvíli se objevila poptávka, nápad, finanční prostředky, a především skvělý tým, to je štěstí. Samozřejmě nešlo vždycky všechno hladce. Stres, práce o víkendech, změny na trhu, nová konkurence i změny legislativy a mnoho dalších věcí způsobovalo, že jsem se zamýšlel nad tím, jestli ta práce za to stojí. Pak se ale často šťastnou náhodou objevila nová příležitost, dostali jsme další nápad anebo přišel správný člověk a zase šlo všechno líp. To je štěstí.
Vybudoval jste společnost, která mění způsob, jak lidé pracují s dokumenty v online světě. Jaký je pro vás tento svět?
Strašně rozmanitý a plný příležitostí. Dnes se digitalizace stala pojmem, nad kterým mnozí pozvednou obočí. Já jsem za to svým způsobem strašně rád. Přechod k elektronickým procesům není cílem, ale prostředkem. K větší efektivitě, úspoře a ve výsledku k zisku. Digitalizace se nemá dělat kvůli digitalizaci, ale z nějakého reálného důvodu. Práce s elektronickým dokumentem ve srovnání s tím papírovým má přínosy naprosto jasné a spočítatelné. Náklady na vytváření dokumentů, jejich podepisování, zavedení do systémů, rozesílání a následné zpracování a archivaci jsou u papírových dokumentů oproti elektronickým mnohonásobně vyšší. Taková digitalizace má smysl.
Naučil jste Čechy, jak se podepisovat elektronicky, a hodláte je naučit také používat evropskou digitální peněženku. Bude to těžké?
Myslím, že nebude. Pokud lidem dokážeme dobře vysvětlit, že mohou nechat doma peněženku a doslova všechno, co v ní mají, v budoucnu nahradí mobilní telefon nebo podobné zařízení, nemělo by být přesvědčování složité. Evropská digitální peněženka umožní v celé EU prokázat svoji totožnost, cestovat bez dalších dokladů, nevozit řidičák, mít k dispozici rychle a bezpečně všechny možné typy dokladů, kartičku zdravotní pojišťovny, stejně tak i zaplatit. A mnoho a mnoho dalšího, nápady přinese i volný trh a spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Musíme jen dát pozor na správnou realizaci celé infrastruktury, ale myslím si, že se pro to u nás v ČR dělá hodně. Užívání evropské digitální peněženky je dobrovolné, to považuji za důležitý prvek svobody i demokracie, takže určitě bude skupina lidí, kteří nebudou tuto peněženku užívat a zůstanou u stávajícího řešení s plastovými kartičkami. Myslím si však, že tato skupina lidí nebude příliš velká, jelikož výhody nového řešení jsou jasné.
Kvalifikované certifikáty mohou vydávat výhradně akreditované certifikační autority. Jaká je u nás a ve světě konkurence?
Konkurence na českém i evropském trhu je veliká, stejně tak i penetrace trhu. Navíc máme u nás mnoho systémů a řešení, které z různých důvodů obchází nutnost použití kvalifikovaného elektronického podpisu. Je to především systém datových schránek nebo různá portálová řešení. V souvislosti s novou evropskou legislativou a sjednocením v rámci EU doufám, že dojde i ke sjednocení přístupu k autorizaci osob a organizací pod hlavičkou důvěryhodných služeb. Ostatně evropská digitální peněženka by pro tento krok mohla být ideální příležitostí, protože bude umožňovat i vytváření kvalifikovaného elektronického podpisu. Pro neprofesionální použití dokonce zdarma.
Bezpečnost elektronické komunikace musí být především co nejméně obtěžující. Daří se to v dnešní turbulentní době?
Je to hledání přijatelného kompromisu. Služby vytvářející důvěru jsou založeny především na bezpečné autentizaci žadatele o službu. To znamená, že certifikační autority, zejména ty kvalifikované, musí důsledně ověřit totožnost žadatele o certifikát nejčastěji ověřením jeho fyzických dokladů a dalších dokumentů na svých kontaktních místech, registračních autoritách. To může být nekomfortní a obtěžující. Snažíme se proto najít nová řešení, využívající nové technologie, jako je třeba face recognition, biometriku nebo i AI v kombinaci s ověřováním údajů z důvěryhodných zdrojů, abychom nabídli našim zákazníkům komfortní, a přitom bezpečné služby. Hledáme takové cesty poskytování našich služeb, aby byly splněny zákonné a bezpečnostní požadavky a zároveň byl klient spokojený.
Lékaři prostřednictvím vaší technologie předepisují e-recepty. Kde ještě vaše technologie můžeme najít?
Téměř všude. Na důvěryhodných službách, kvalifikovaném podpisu a s tím spojených technologiích, je založeno například řešení elektronického bankovnictví, obchodování s elektrickou energií, aplikace soudců i advokátů, interní řešení nemocnic, ale i mnoho aplikací státní správy a samosprávy, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Výčet by byl opravdu dlouhý. S produkty I.CA se můžete setkat třeba také na Slovensku, v Bulharsku, Švédsku nebo Švýcarsku. I přes tyto úspěchy doufáme, že se počet našich partnerů a klientů bude i vlivem zpřísňování bezpečnostních standardů rozrůstat.
Aktuálně je pro certifikační autority největší výzvou celoevropské nařízení eIDAS 2. O co přesně jde?
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1183 ze dne 11. dubna 2024, kterým se mění nařízení (EU) č. 910/2014, pokud jde o zavedení evropského rámce pro digitální identitu, je inovací původně platného nařízení o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách. Zatímco v oblasti důvěryhodných služeb, tedy v částech týkajících se například elektronického podpisu nebo kvalifikovaných časových razítek, došlo spíše k drobným změnám, zásadní změny nastaly v oblasti elektronické identifikace. Cílem nového nařízení je zpřístupnit elektronickou komunikaci široké skupině občanů EU. Cestou k tomu cíli má být právě evropská digitální peněženka.
Dnes známe tři úrovně identifikace. Můžete to více přiblížit? Není to příliš mnoho?
Ano, toto členění je poněkud matoucí. Rozlišujeme nízkou úroveň záruk, která nemá téměř žádné praktické uplatnění, značnou úroveň záruk, kde se dnes nachází většina nástrojů elektronické identifikace a poté úroveň vysoká, která je podle mého názoru jedinou správnou cestou k rozvoji komerčních aplikací, ale i komunikaci občana a státu. V tomto smyslu se v novém nařízení eIDAS 2 vyjádřili i legislativci EU a elektronická peněženka bude právě identitním nástrojem na úrovni vysoká a bude pro občany zdarma. Tímto krokem prakticky nižší úrovně bezpečnosti a důvěryhodnosti v elektronické identifikace ztrácejí smysl.
Jak v tom bude využívána umělá inteligence?
Umělá inteligence je dnes velice prosazované téma, často oprávněně. V oblasti důvěryhodných služeb směřujeme její využití především na ověřováni totožnosti fyzických osob v kombinaci s biometrií a dále na zefektivnění podpory klientů při využívání našich služeb, což znáte i z jiných oblastí. AI nemá ale jen pozitivní přínos. Je to i nástroj potenciálních útočníků a i s tím je třeba počítat. Vývoj jde v této oblasti velice rychle dopředu.
Dovedete si představit ještě dobu pouze papíru a tužky?
To už dnes nejde. Doba je dnes elektronická a cesta zpět neexistuje, čas nejde zastavit. Elektronizace přinesla tolik výhod, že se jí nikdo nebude chtít vzdát. Na druhé straně jsem přesvědčen, že ani plná elektronizace také není úplně správné řešení. Mám rád staré obrazy, staré knihy, rád si nové nápady čmárám tužkou na papír, i diář mám dodnes papírový. Jsou věci, kterých se nechci vzdát a myslím, že to tak mnozí lidé vidí také. Co přinese život nové generace neví nikdo, a já jsem za to rád.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Poskytnuto Petrem Budišem
Autor: Renáta Lucková