Apogeo
Reklama

Švehla: Posílí škody po povodních ekonomiku?

18.09.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Posílí škody po povodních ekonomiku?

V některých městech odhaluje opadávající voda miliardové škody jak na veřejném, tak na soukromém majetku. Česká ekonomika ve fázi klesající inflace a velmi nevýrazného růstu dostává další ránu? Popravdě řečeno, není to tak hrozné, jak to vypadá.

Největší jsou samozřejmě škody na zdraví a na životech lidí. Jsou tragické, nenahraditelné a bude jistě předmětem pečlivého zkoumání, jak jim napříště zabránit. Pokud jde o škody na majetku, dají se nahradit a v ekonomice se chovají celkem trochu jinak.

Předně se dá předpokládat, že významná část poškozeného byla pojištěna. To znamená, že si majitelé – ať už stát nebo soukromníci – na podobné katastrofy šetřili a teď si z pojišťoven naspořené pojistné vyberou ve formě pojistného plnění. Pojišťovny vytvářely pro podobné případy rezervy a pokud by jim momentálně docházely, mohou se o riziko podělit se zajišťovnami. Předbětný odhad pojišťoven se pohybuje kolem 17 miliard. Zde by tedy problém nastat neměl. Kraje, které jsou letošními povodněmi nejvíc zasažené, mají značné značné rezervy. Jsou to desítky miliard, které mohou být použity. Státní rozpočet je sice pod tlakem, vláda zápasí o každou miliardu, ale kryje bez obtíží náklady, vznikající již nyní při práci hasičů, zdravotníků, policie, vodohospodářů, a dalších částí veřejného sektoru přispěje i následně na řešení škod. Odhady k dispozici nejsou, ale při dřívějších podobných krizích pokryl stát zhruba čtvrtinu všech nákladů. 

Celkově se dnes hovoří o desítkách miliard, připomeňme si tedy, jaké byly následky  minulých povodní. V roce 1997 bylo zničeno přes 2 tisíce domů, další tisíce domů byly neobyvatelné a musely se opravit, bylo strženo 26 mostů, zastaven byl provoz na klíčových železničních uzlech. Škody byly odhadnuty na 62,3 miliardy, pojišťovny vyplatily 9 miliard.  V roce 2002 dosáhly škody 73,3 mld korun, z toho 7 mld byly škody na pražském metru. Postiženo bylo téměř tisíc obcí, deset krajů a 43 okresy, bylo evakuováno 225 tisíc lidí. Také v roce 2013 bylo povodněmi postiženo téměř tisíc obcí, včetně velkých měst jako Ústí nad Labem, Praha, České Budějovice, Plzeň nebo Děčín. V rozmezí jednoho měsíce (června) proběhly 3 vlny záplav. V šesti krajích a v Praze byl vyhlášen nouzový stav, bylo evakuováno přes 25 tisíc osob, došlo k velkým sesuvům půdy.  Škody jsou zpětně vyčísleny na 15,3 miliardy korun. 

Jak je vidět, následky záplav se těžko srovnávají, nicméně pár faktů je jasných: ceny vzrostly a tedy stejná škoda v roce 2002 bude letos jen z hlediska inflace zhruba dvojnásobná (ročně stoupaly ceny v průměru o 3,14 %, ceny nemovitostí rostly ještě rychleji). Včasné informace umožnily letos rozsáhlejší přípravu a fungovala i protizáplavová opatření, do kterých se za 20 let investovalo akterá zafungovala. To všechno škody jistě zmírnilo. Uvažuje-li se tedy dnes o desítkách miliard, budou to spíš nižší desítky a jistě není pochyb o tom, že budou k dispozici. 

Větší problém může být se zajištěním dodavatelů, kteří budou uklízet, bourat, stavět a obnovovat. Když se na to podíváme z této druhé strany, představují škody po povodních velké množství nových zakázek pro domácí firmy a pokud se je podaří najít, znamená to i viditelný růst HDP. Každých 10 miliard je zhruba 0,13 % HDP.  Odhady na letošní rok uvažují s růstem HDP o 1,1 až 1,2 % – každá desetinka bude tedy znát.

Snad to nezní příliš cynicky, ale takto to funguje: finanční prostředky se přesunou tam, kde jsou nejvíc potřeba. Bude za ně provedeno mnoho práce, spotřebuje se materiál, použijí se stroje, dodají se nutná zařízení, nahradí se zničená auta, nábytek i stroje v továrnách. Peníze, které na to poplynou z fondů pojišťoven, z veřejných rozpočtů a namnoze jistě i ze soukromých zdrojů, přistanou v konečném důsledku ve výplatách zaměstnanců firem, které se v likvidaci škod budou angažovat. Může to být řada dobrých příležitostí, které přispějí nejen k vyšší zaměstnanosti, ale také k vyšším ziskům, vyššímu výběru daní a k rostoucí spotřebě domácností. 

Ve statistikách lze dohledat, že velké povodně v minulých desetiletích neměly zásadní makroekonomické dopady podobné těm, které způsobila světová finanční krize (2008) či pandemie covid-19 (2020). Negativní makroekonomické důsledky nejsou tedy pravděpodobné ani letos. Jak naznačeno – v některých ohledech mohou být škody dokonce makroekonomicky prospěšné.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla   


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama