Za 15 let své existence byl Bitcoin považován za hodně věcí. Od spekulativního aktiva, přes ochranu proti inflaci až po aktivum, které jen kopíruje chování technologických akcií. Každý v něm vidí něco. I přes svou volatilitu se nicméně nyní mílovými kroky přibližuje ke svému původně zamýšlenému účelu – platbám.
Lightning Newtork, platební protokol pro Bitcoin, se v průběhu minulého roku zvětšil až o dvě třetiny. Společnost Bitpay zaznamenala meziroční nárůst transakcí o 18 % a společnost CoinsPaid udává, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 narostl objem plateb o 32 % oproti stejnému období předchozího roku.
Zdroj: The Block , Reuters, Feb. 27, 2023, By Sumenta Sen
Proč se tedy Bitcoin dosud penězi nestal? Důvodů je samozřejmě mnoho, jedním z hlavních je to, že se stále jedná o velice mladé aktivum, které do této fáze prostě ještě nemělo příležitost dozrát. Problémem byla též vysoká volatilita nebo relativně vysoké náklady na jednotlivé transakce. Ačkoliv volatilita Bitcoinu bude pravděpodobně tématem i v následujících letech, minimálně problém s vysokými poplatky je vyřešen prostřednictvím zmíněného Lightning Networku, kde jsou poplatky minimální a transakce probíhají, jak už název napovídá, takřka rychlostí blesku.
Bitcoin se též stává populárním v zemích zasažených vysokou inflací. Dle dat společnosti CryptoCompare narostla směna mezi Bitcoinem a tureckou lirou či brazilským realem o 232 %, respektive o 72 %.
Populární volbou v oblasti kryptoměn jsou pro někoho i tzv. stablecoiny, tedy tokeny navázané na hodnotu tradičních měn. I přes svou značnou popularitu je zde však na místě obezřetnost. V průběhu minulého roku jsme totiž byli svědky zániku několika stablecoinů, které se tvářily jako přelomové projekty, avšak jediné, čeho reálně dosáhly, byla ztráta prostředků, které do nich důvěřiví investoři poslali.
Ačkoliv stále panují obavy, jestli jednotlivé kryptoměnové ekosystému budou schopny ustát nápor tisíců nebo milionů transakcí v jednom okamžiku, na celém odvětví je patrné, že se chce v této oblasti posunout a takřka denně vznikají nové inovace, které odvětví k tomuto cíli přibližují. Z tureckých a brazilských dat pak vidíme, že pro mnohé se mohou kryptoměny, i přes své současné neduhy, postupně stát vítanou alternativou k současným státním penězům.
Jan ŠINCL, spolupracovník CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA