Počet registrací nových podniků v EU se ve druhém čtvrtletí 2022 snížilo o 1,2 %. Pokud jde o vyhlášené bankroty, jejich počet se naopak zvýšil o 2,2 %. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu.
Počet bankrotů se tak zvýšil již čtvrté čtvrtletí v řadě. Nárůst začal ve třetím čtvrtletí loňského roku po znatelném 10 % poklesu ve druhém čtvrtletí roku 2021. Tento trend je nyní ještě více umocňován současnou energetickou krizí, která řadě firmám brání v kompenzaci jejich ztrát zaznamenané během pandemie COVID-19.
Nejvíce firem zkrachovalo v odvětví dopravy
Pokud se podíváme na bankroty v konkrétních sektorech, pokles zaznamenala pouze odvětví stavebnictví a informační a komunikační činnosti (-12 %, resp. -4 %). Ostatní činnosti naopak vykázaly nárůst. Největší nárůst bankrotů pak zaznamenal sektor dopravy a skladování (+16 %) a vzdělávacích, sociálních nebo zdravotnických služeb (+12 %).
Právě oblast dopravy bude i v budoucnu pravděpodobně patřit mezi sektory, které mohou v tomto trendu pokračovat. Negativní vliv na ni mají zejména rostoucí ceny pohonných hmot.
Graf: Registrace nových firem a bankroty v EU
Zdroj: Eurostat
Nové podniky vznikají v hojném počtu třeba na Slovensku
Největší nárůst registrací nových podniků byl zaznamenán v Rumunsku (+20,9 %), Portugalsku (+7,7 %) a na Slovensku (+6,7 %). Naopak největší pokles byl zaznamenán v Litvě (-8,8 %), Dánsku (-5,9 %) a Itálii (-5,2 %). Pro Českou republiku nejsou data bohužel dostupná.
Naopak k největšímu poklesu počtu krachujících firem došlo na Slovensku (-18,3 %), v Estonsku (-18,1 %) a v Maďarsku (-11,7 %). Největší nárůst počtu bankrotů byl naopak zaznamenán v Lotyšsku (+74,4 %), Belgii (+14,7 %) a Dánsku (+11,9 %).
Jedním z vlivů tohoto trendu na Slovensku může být dost pravděpodobně i dlouhodobá anti byrokratická politika současné slovenské vlády. A i když pro Českou republiku nejsou data dostupná, podobná snaha o de-byrokratizaci by jistě mohla pomoci i k nárůstu pozitivnímu vývoji tuzemských hodnot.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA