Vysoce postavení evropští politici opakovaně prohlašují, že zelená transformace, jenž se odehrává primárně pod záštitou plánu Green Deal, musí být provedena v koordinaci s digitalizací unijních ekonomik.
Zároveň tak, aby byly oba tyto procesy provedeny co nejefektivněji. V současnosti však můžeme spíše pozorovat situaci, kdy zelená transformace digitalizaci spíše brzdí. Proč tomu tak je?
Digitální transformaci evropských ekonomik můžeme rozdělit primárně na dvě hlavní oblasti – digitalizaci veřejného a soukromého sektoru. V prvním případě se jedná o snížení byrokracie a efektivnější práci s daty, které občané státu poskytují. Výsledkem by mělo být zefektivnění celého systému. V druhém případě je pak účelem motivovat k používání digitálních technologií, jako jsou cloudová úložiště, IoT nebo AI i samotné soukromé podniky. Této části transformace chce stát docílit jak jinak, než skrze vládní investice a dotační podporu. Slibuje si od ní zejména zvýšení produkované přidané hodnoty a také zvýšení výkonnosti celé ekonomiky.
V obou případech se však v současné situaci až trestuhodně opomíjí i nově vzniklé náklady. K dosažení a následnému provozu této nové digitální společnosti bude nepochybně potřeba zvýšená spotřeba internetového připojení. Ať už k provozu státních služeb a přístupu k nim, nebo v digitalizovaných firmách.
Tyto náklady na domácnosti a firmy doléhají zejména v době energetické krize, která momentálně sužuje Evropu. Ta zdražuje cenu za využívání internetu a dělá tak z digitalizace nedostupný luxus. Najít cestu ven z energetické krize nám budou čím dál více stěžovat právě požadavky zelené transformace. Jeden z těchto plánů je tedy třeba přizpůsobit.
Pokud chce Evropská Unie digitalizovat své ekonomiky, musí nepochybně provázat digitální transformaci se zelenou. Green Deal a další přidružené plány nesmí snížit dostupnost elektřiny, která je klíčem k digitalizaci našich ekonomik. Pokud však bude mít plánovaná dekarbonizace opačný efekt, digitální Evropa zůstane navždy jen vizí.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA