V roce 2020 pracovalo v Evropské unii v oblasti ICT 2,7 milionu lidí se vzděláním v tomto oboru. V profesi informačních a komunikačních technologií jsou výrazně více zastoupeni muži, v EU tvoří osmdesát tři procent, v České republice dokonce osmdesát devět procent.
Odborníci společnosti Moore Technology poukazují na fakt, že přestože za poslední desetiletí zaznamenalo Česko největší nárůst počtu žen v oboru ICT z celé EU, stále patří spolu s Lotyšskem, Slovinskem a Belgií mezi čtveřici zemí, kde mají nejmenší zastoupení. Naopak nejvyrovnanější poměr náleží Dánsku, kde ženy v ICT tvoří třicet tři procent. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu[1].
S rozmachem digitální doby roste zájem o odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií. Za posledních deset let vzrostl v EU počet lidí vzdělaných v oblasti ICT z 2 milionů na 2,9 milionu osob, tedy o čtyřicet pět procent. Podle statistik jich 2,7 milionu z nich v této profesi také pracovalo. Stále dominantnější zastoupení mají v tomto odvětví muži. „Dle nejčerstvějších údajů Eurostatu vzrostlo zastoupení mužů v ICT od roku 2010 o 3procentní body z osmdesát na osmdesát tři procent,“ konstatuje Miroslav Rut, partner společnosti Moore Technology, která je součástí skupiny Moore Czech Republic.
Ženy v ICT přibývaly nejrychlejším tempem v Česku
Za poslední roky v ČR vzniklo několik iniciativ, které podporují ženy v ICT odvětví, přesto je poměr mužů a žen stále značně nevyrovnaný. Ve srovnání relativního růstu obsadila v uplynulé dekádě Česká republika v rámci EU s 20,7 % první místo. Vzrůstající zapojení žen ve světě ICT potvrzují také data Českého statistického úřadu, když v roce 2010 bylo mezi vysokoškolskými studenty ICT oborů pouze 11,5 procenta žen, zatímco v roce 2020 jich bylo již sedmnáct procent. „Je správné, že existují programy a iniciativy snažící se přilákat do světa informačních a komunikačních technologií více žen. Zvýšení jejich počtu v oboru je těžké i z toho důvodu, že je ICT ženami vnímáno jako mužská doména. Více žen je v ICT přitom vítáno, jejich větší zapojení může alespoň částečně pomoci vyřešit nedostatek pracovních sil v tomto oboru,“ uvádí Marcela Hrdá, partnerka skupiny Moore Czech Republic s tím, že již několik let výrazně převažuje počet volných pracovních míst v oboru nad kvalifikovanými odborníky. „Vzhledem k tomu, že je oblast ICT zpravidla nadstandardně finančně ohodnocena, může navíc větší zapojení žen snížit rozdíl v průměrném výdělku mezi muži a ženami,“ dodává.
Genderový rozdíl napříč EU
Přesto je podle dat Eurostatu Česko stále mezi nejhoršími zeměmi v podílu žen v ICT, a to spolu s Belgií na děleném 4. místě od konce žebříčku. I přes zlepšení v posledních letech tvoří ženy v tuzemském ICT pouze jedenáct procent, hůře na tom je pouze Slovinsko (deset procent) a Lotyšsko (šest procent). Naopak existuje pět zemí, kde tvoří ženy v ICT alespoň čtvrtinu pracovní síly, a jimž vévodí Dánsko s 33% zastoupením.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters
[1] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210916-1