e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavební materiály chybí. I tak se dřevostavby poptávají ve velkém

03.10.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Stavební materiály chybí. I tak se dřevostavby poptávají ve velkém

Prakticky od počátku tohoto roku ceny některých materiálů raketově rostly. Jedná se zejména o polystyren, minerální vatu, železo nebo ocel, kde jsou nárůsty až v řádech stovek procent.

Řadí se k nim také dřevo, které i přes současnou situaci na trhu v posledních letech zažívá renesanci. Svůj podíl na neustále příznivějším vnímání dřevostaveb společnosti má postupné vyvracení některých negativních a nepravdivých mýtů, ale především vyšší povědomí lidí o výhodách těchto konstrukcí. K těm se bezesporu výborné tepelně izolační vlastnosti, zdravé vnitřní klima a rychlost výstavby. Nezanedbatelnou roli hraje i ekologie, v jejímž případě dřevostavby například zděné domy jednoznačně předčí. Rovněž z pohledu zdraví, kdy z důvodu použití maximálního množství přírodních materiálů mají třeba u alergiků a astmatiků výhodu. Tento fenomén a aktuální situaci na trhu více přiblíží odborník ze společnosti Bidli.

V některých případech je množství stavebního materiálu na trhu velmi omezené a někdy již nastává i otázka nikoliv za kolik, ale zda vůbec bude daný materiál k dispozici. Ceny rostou z důvodu enormní poptávky a také nedostatku způsobeného výpadky ve výrobě v době pandemie. To se projevuje delšími dodacími lhůtami a zvýšením nákladů. „Růst cen některých stavebních materiálů a prvků, jako jsou okna, dveře, podlahy a podobně, se projevuje prakticky každý týden a na tuto situaci nebyl a ani nemohl být nikdo na trhu připraven. Samozřejmě dochází rovněž k prodlužování doby výstavby zpožďováním dodávek, které se protahují ze čtyř týdnů na osm,“ tvrdí ředitel Bidli development a stavby Roman Weiser a ke dřevu doplňuje: „Od počátku roku vzrostla například cena KVH hranolů, které jsou používány jako konstrukční prvky dřevostaveb, téměř o 200 %. I tak ale pozorujeme neutichající poptávku. Je to dáno tím, že potřeba lidí po příjemném a kvalitním bydlení ani v této turbulentní době nemizí.“

Skepse opadá, obliba dřevostaveb roste

Zájem o dřevostavby v České republice neustále meziročně roste, což lze vidět i na statistikách dokončených novostaveb. „Například v roce 2014 tvořily dřevostavby z nově postavených domů cca 9,5 %, kdežto v roce 2020 to bylo již cca 15,5 %. Rovněž se ukazuje, že meziroční růst je podstatně rychlejší než u klasických zděných domů,“ říká Roman Weiser.

Pro své developerské projekty je zvolila rovněž společnost Bidli – u Hradce Králově tak například roste moderní rezidenční čtvrť Bidli v Rodově se 194 nízkoenergetickými jednotkami v rodinných dvoj- či trojdomech a v solitérních domech, nedaleko Prahy v Libeři zase vzniká 16 rodinných domů a v Myslince poblíž Plzně se staví 115 řadových domů i solitérů. „Dřevostavby jsme si vybrali pro jejich nesporné výhody, k nimž řadíme mimo jiné možnost výroby a výstavby z prefabrikovaných panelů. Zjednodušeně řečeno nám tak všechny domy v hale v Červeném Kostelci vyrábí jedna parta zkušených pracovníků, díky čemuž jsme schopni po celé republice dodržet stejně vysokou kvalitu konstrukce,“ vysvětluje Roman Weiser a dodává: „Stavíme jak typové domy, tak i domy dle individuálních představ zákazníků. Ty navrhujeme samozřejmě s ohledem na potřeby a vkus klienta.“

Při vhodných klimatických podmínkách lze stavbu montovanou z prefabrikovaných panelů postavit již za 4 až 5 měsíců, a to od prvního výkopu na základy po kompletní dokončení. To potvrzuje ředitel Bidli development a stavby: „Díky prefabrikaci získáme velký časový náskok, neboť veškeré stěny domu včetně střešních panelů v hale vyrobíme obvykle za 2 až 5 dnů dle velikosti domu a na místě smontujeme za zhruba 3 dny. Následuje montáž střešní krytiny, oken a fasády. Zvenku tak může být dům hotov do 2 měsíců od prvního výkopu.“

Dřevo vs. cihla

Cenově je kvalitní dřevostavba postavená z prefabrikovaných panelů srovnatelná s kvalitním zděným domem. To stejně platí u její odolnosti, hravě si totiž poradí s běžnými otřesy i silnou větrnou smrští. Na to ostatně platí normy, které musí splňovat jakákoliv stavební konstrukce. „Mezi mnoha posuzovanými parametry se hodnotí také požárně-bezpečnostní řešení. U naší konstrukce tak byly řádně provedeny i veškeré požární zkoušky. Bez toho bychom certifikát neobdrželi,“ uvádí ředitel Bidli development a stavby. Samotné zpracování materiálů a technologický postup pak dnes lidem umožňují stavět domy ze dřeva, jež mají v případě správného způsobu užívání a průběžně prováděné kvalitní údržby životnost přes 150 let, což je srovnatelné se zděnými stavbami.

Ve srovnání se zděnou konstrukcí jsou dřevostavby rozhodně i energeticky méně náročné. Může za to především použití kvalitních izolantů, ale hlavně vlastnosti konstrukce, která do sebe neakumuluje teplo. „Pokud začnete topit v dřevostavbě, máte v ní daleko dříve tepelnou pohodu. Ta se udrží poměrně dlouhou dobu i po jeho vypnutí. Naopak ve vychladlé zděné stavbě se teplo akumuluje do zdí, proto příjemné teploty dosáhnete za podstatně delší dobu. Při vypnutí pak v místnosti ucítíte daleko dříve chlad. Oproti tomu v parném létě se klasické zdi vyhřejí v horkých dnech natolik, že i po opadnutí veder je v nevětraném domě stále velké teplo, protože trvá i několik dní, než zděná konstrukce v létě vychladne,“ komentuje Roman Weiser. To v dřevostavbě dokážete udržet příznivou teplotu i během horkého léta a případného ochlazení interiéru dosáhnete hned po prvním vyvětrání chladnějším vzduchem.

Co se týče výše nákladů na vytápění a ohřev vody, podle experta ze společnosti Bidli vždy záleží na zvyklostech konkrétní domácnosti: „Někdo je zvyklý na 20 stupňů, někdo na 23 či dokonce na 25 stupňů. Obdobně to funguje u spotřeby teplé vody, způsobu vytápění, klimatizace a tak dále. Ovšem dá se říci, že u domu o ploše cca 100 – 120 m2 se čtyřčlenná rodina se spotřebou elektrické energie u dřevostavby vejde v průměru do 24 000 až 30 000 Kč ročně a úspora oproti klasické zděné stavbě s teplovodním ústředním vytápěním se může pohybovat od 10 000 do 30 000 Kč ročně, u starších objektů klidně i od 40 000 do 70 000 Kč.“

Dřevostavby jsou zároveň velmi šetrné k životnímu prostředí. Dřevo má totiž jako jediný stavební materiál pasivní bilanci CO2, což znamená, že během své existence jej více absorbuje, než vyprodukuje. Navíc se jedná o plně obnovitelný materiál, tedy i likvidace je energeticky nenáročná a prakticky nezatěžuje životní prostředí, neboť patří do přirozeného přírodního řetězce.

Svěřte se do rukou odborníka

Stejně jako u jiných typů staveb by se do výstavby svépomocí měl pouštět jen ten, kdo má příslušné vzdělání, schopnosti a zkušenosti. „Spousta lidí si myslí, že tím ušetří hodně peněz, ale opak je ve většině případů pravdou. Jen velké firmy jsou schopny u dodavatelů dosáhnout vyšších slev a pořídit stavbu s nižšími náklady, než jakých by dosáhl běžný spotřebitel. Stavba provedená odbornou firmou na klíč ušetří zákazníkovi v konečném důsledku mnoho starostí, peněz a času, který v dnešní hektické době může věnovat své rodině a zálibám. Nespornou výhodou stavby na klíč je rovněž komplexní záruka na celý dům,“ tvrdí Roman Weiser z Bidli.

Na českém trhu nalezneme poměrně velkou nabídku dřevostaveb. Při výběru je však třeba brát zřetel na výběr zhotovitele stavby a kvalitu konstrukce – tu nejlépe doloží certifikáty vydané jak na samotné konstrukční panely, tak i na materiály. Při výběru zhotovitele je pak potřeba se zaměřit především na jeho referenční výstavbu, ekonomickou stabilitu a poskytované záruky. Solidní společnost by neměla mít problém ani s tím prezentovat zákazníkovi své technologické postupy přímo ve výrobní hale.

Ředitel Bidli development a stavby Roman Weiser k tomu doplňuje: „Ne každá firma pak také klientovi umí nabídnout a poskytnout komplexní servis spojený s pořízením bydlení. My v Bidli jsme schopni zákazníkovi dobře pomoci například i s vyhledáním pozemku pro stavbu, prověřením možnosti stavby na této parcele, provedením stavební dokumentace včetně vyřízení stavebního povolení, zajištěním financování koupě pozemku a samotné výstavby či dodávkou stavby na klíč včetně chytré domácnosti a fotovoltaické elektrárny s vyřízením dotace na její pořízení. A tím to nekončí – zájemcům dokážeme pomoci i s návrhem designu interiéru, vybavením kuchyňskou linkou a vestavným nábytkem, pojištěním, prodejem stávající nemovitosti a zajištěním stěhování z původní do nové domácnosti. Umíme tedy poskytnout nejširší spektrum služeb spojených s bydlením na českém trhu pod jednou střechou.“

Foto + Zdroj: Crest Communications


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Do kolika let si lze vzít hypotéku?

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat, až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu

06.11.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. 

Jak zvýšit cenu vaší nemovitosti

30.10.2024, Autor: red

Vlastníte nemovitost? Jistě vás potěší, že existuje řada způsobů, jak její hodnotu ještě zvýšit. Ať už plánujete prodej nemovitosti, vlastníte byt či dům jako dlouhodobou investici, nebo chcete pronajmout nemovitost za vyšší cenu, poradíme vám, jak na zhodnocení nemovitosti, jaké faktory ovlivňují tržní cenu i jaké úpravy provést pro zvýšení ceny nemovitosti – a to i bez vysokých investic.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Vlastní bydlení versus nájem: Co se mladým vyplatí? 

23.10.2024, Autor: Z blogosféry

Dilema mezi nájmem a vlastním bydlením trápí mnoho mladých lidí. Analýza dlouhodobých ekonomických trendů ukazuje, že hypotéka může být výhodnější volbou. Zatímco počáteční náklady jsou vyšší, po deseti letech se situace často obrací ve prospěch vlastníků.

Hypoteční turistika v roce 2024: Jak refinancovat hypotéku a ušetřit 

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

11.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.

Hypotéka bez vlastní nemovitosti? Víme, čím vším lze ručit

09.10.2024, Autor: Z blogosféry

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama