Přes šest set padesát milionů korun vynaložila v minulém roce trojice největších zdravotních pojišťoven v ČR v rámci léčby padesáti
nejnákladnějších klientů. V průměru to bylo třináct milionů na jednoho pacienta. Za nejdražšího klienta vůbec vydala loni Česká průmyslová zdravotní pojišťovna téměř padesát milionů korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vynaložila v minulém roce za dvacet nejnákladnějších klientů 342 milionů korun, o 50,5 milionu více než v roce 2015. Za léčbu svého nejdražšího klienta zaplatila v minulém roce VZP 35,1 milionu korun. Jednačtyřicetiletý muž z Jihomoravského kraje se léčil s hemofilií a chronickou hepatitidou typu C. „Více než 95 procent všech nákladů na léčbu pacientů z uvedené dvacetičlenné skupiny tvoří jako vždy výdaje za léky,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Mezi nejnákladnější diagnózy podle VZP patří hemofilie, metabolické poruchy či plicní arteriální hypertenze. Údaje pojišťovna podle mluvčího uveřejňuje ve snaze informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče. „Zároveň tím chce vyvrátit i občasné fámy, že se snaží zbavovat drahých pacientů a hradí jen tu nejlevnější péči a podobně,“ dodal mluvčí VZP Tichý.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaznamenala růst nákladů na dvacet nejdražších pacientů ve výši 21 milionů na celkových 149 milionů korun. ZPMV měla v roce 2016 nejvyšší výdaje v částce 13,2 milionu korun na léčbu sedmasedmdesátileté pacientky, jež trpěla autoimunitním a plicním onemocněním, jak uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Většinu vynaložených prostředků tvořily výdaje na krevní deriváty a léky na krvácivé příhody.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za deset nejdražších klientů uhradila v roce 2016 159,5 milionu korun. Nejvyšší částku vynaložila pojišťovna u dvanáctiletého chlapce s těžkou formou hemofilie, v rámci které za něj vydala 48,7 milionu korun, jak sdělila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.