Ústecký kraj si jen málokdo spojuje s progresivními IT firmami.
Velký hlad po IT odbornících ale přiměl firmy vybočit ze zajetých kolejí a hledat jiné způsoby, jak oslovit potenciální posily. Příkladem může být pražská společnost MIBCON, která již třetím rokem provozuje úspěšné vývojové centrum v Děčíně.
Vývojové centrum „mib:lab“ v Děčíně spolupracuje především s absolventy a studenty technických škol, zejména ČVUT, která zde má dvě fakulty – Fakultu dopravní a Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Lidem, kteří mají zájem naučit se nejmodernější technologie, nabízí možnost vzdělávat se a posléze se zapojit do práce na projektech pod vedením zkušených specialistů.
Společnost MIBCON také v minulých dnech podepsala spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se kromě přednáškové činnosti budou odborníci z MIBCONu podílet i na vedení bakalářských prací.
„Naši absolventi jsou opravdu žádaní – v regionu i mimo něj. Velmi nás těší, že se nám v Děčíně podařilo obnovit inženýrské studium, takže studenti neodcházejí za vyšším vzděláním jinam a je větší šance, že v regionu zůstanou,“ podotkl k tomu emeritní rektor ČVUT Petr Konvalinka.
„V Děčíně skvěle funguje spolupráce s městem i s krajem, s Hospodářskou komorou, i s některými společnostmi, a tak společně přispíváme na poli vzdělání k revitalizaci tohoto regionu. Spolupracujeme i se středními školami, kde aktivně podporujeme zájem studentů o technické obory,“ dodává Petr Konvalinka.
Lidé, kteří vývojovým centrem „mib:lab“ v Děčíně prošli, se již zapojili do několika projektů. Šlo například o nová ICT řešení pro řízení projektů a lidských zdrojů, nebo systém pro řízení smluv. „Jedná se o zcela jedinečné a uživatelsky dostupné systémy pro zjednodušení obsluhy základních procesů v řízení projektů a smluv,“ říká Jan Holík, šéf strategie MIBCON, který se narodil v Děčíně. „Systémy disponují novou koncepcí, službami a nejnovějšími špičkovými technologiemi. V souvislosti s konkrétními projekty vznikají i nová pracovní místa,“ dodává Holík.