e-news.cz - kurzy
Reklama

Liberální institut: Na veřejné výdaje musíme letos pracovat 167 dní

22.06.2022, Autor: red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Liberální institut: Na veřejné výdaje musíme letos pracovat 167 dní

Podle výpočtu Liberálního institutu vychází letos den daňové svobody na 17. června. Teprve od tohoto dne začínají všichni tuzemští zaměstnanci a podnikatelé vydělávat sami na sebe.

Na veřejné výdaje jsme tak museli v tomto roce pracovat celých 167 dní.
Dobrou zprávou však bezpochyby je, že oproti minulým dvěma „covidovým“ letem jsme se opět přiblížili o něco blíže k začátku roku. V letech 2020 a 2021 jsme na veřejné výdaje vydělávali dokonce 175 dní. Letošní veřejné rozpočty nicméně citelně zatížil obrovský příliv ukrajinských uprchlíků nebo podpůrná opatření související s eskalující inflací napříč všemi sektory.
„Ve dvou letech koronavirové pandemie zažila Česká republika dva daňově nejméně svobodné roky a bohužel jsme se posunuli do ‚nového normálu‘, kdy podle všeho budou stamiliardové schodky zcela běžné. Nová vláda fiskální situaci zdědila, nelze ji proto za pozdní Den daňové svobody letos kritizovat, uvidíme, jak se k tomu postaví v dalších letech. Můžeme ji ale kritizovat za další navyšování schodku, např. v podobě netestovaných dávek,“ komentuje letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Termín Dne daňové svobody v naší metodice také negativně ovlivňuje válka na Ukrajině,“ dodává.

Zdroj: CETA

V mezinárodním porovnání si Česká republika vede průměrně, alespoň tedy v rámci členských států OECD. Nejblíže začátku roku slaví den daňové svobody v Irsku (25.3.), naopak nejhůře je na tom Francie (26.7.).
Je nicméně otázkou, zda budeme den daňové svobody slavit o něco dříve i v následujícím období. Výpočet Liberálního institutu totiž vychází z poměru mezi veřejnými výdaji a HDP. Logicky lze pak tento den slavit dříve pouze za předpokladu zrychlujícího se tempa růstu ekonomiky či razantního poklesu vládní výdajů. Aby se oba tyto ukazatele vyvíjeli kýženým směrem – tedy rychlejší růst a snižující se deficit – je však v této chvíli snad jen zbožné přání.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama